Care sunt criteriile pentru pretransferare?

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Care sunt criteriile pentru pretransferare?

Mesajde ima » 03 Feb 2006, 20:54

Salut,sunt ima .Sunt foarte curioasa cum va decurge prettransferarea,stiu cum se face dar am o nelamurire:
-daca am acelasi punctaj cu o persoana si sunt din aceiasi localitate ,din aceiasi comuna ,cine are prioritate in acest caz?
ima
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Ian 2006, 18:04

Mesajde doina_barsan » 03 Feb 2006, 21:16

Cred ca intervin criteriile acelea "umanitare"(sot/sotie...)
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde raibor » 03 Feb 2006, 21:20

Studieaza Metodologia miscarii personalului didactic de pe edu.ro.
Avatar utilizator
raibor
 
Mesaje: 81
Membru din: 16 Noi 2004, 20:15

Mesajde cristinasm » 05 Feb 2006, 12:34

Metodologia (pe care o găsiţi aiaic http://www.edu.ro/download/metodologie_miscare_2006.pdf) prevede, la art. 26 alin 5, aplicarea criteriilor socioumanitare stabilite de Statutul personalului didactic.
Aceste criterii le găsiţi aici: http://www.edu.ro/download/L349.pdf; citiţi, vă rog, punctul 8.
Cu drag,
Cristina
cristinasm
 
Mesaje: 14
Membru din: 28 Mar 2005, 16:01
Localitate: Satu Mare

Re: Care sunt criteriile pentru pretransferare?

Mesajde anne_marie » 07 Feb 2006, 23:41

ima scrie:Salut,sunt ima .Sunt foarte curioasa cum va decurge prettransferarea,stiu cum se face dar am o nelamurire:
-daca am acelasi punctaj cu o persoana si sunt din aceiasi localitate ,din aceiasi comuna ,cine are prioritate in acest caz?


sunt situatii atat de rare.............

este imposibil sa avetzi aceashi medie de absolvire (licentza) sau?????????
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Care sunt criteriile de pretransferare

Mesajde anahodoroaba » 15 Feb 2006, 23:02

In cazul in care se ajunge la acelasi punctaj, se efectueaza inspectie la clasa. Daca nici dupa inspectia la clasa nu se departajeaza(cu toate ca ma-ndoiesc sa fie asa), se trece la criteriile umanitare. Cel putin asa scrie in metodologie.
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Re: Care sunt criteriile de pretransferare

Mesajde doina_barsan » 15 Feb 2006, 23:28

anahodoroaba scrie:In cazul in care se ajunge la acelasi punctaj, se efectueaza inspectie la clasa. Daca nici dupa inspectia la clasa nu se departajeaza(cu toate ca ma-ndoiesc sa fie asa), se trece la criteriile umanitare. Cel putin asa scrie in metodologie.

Nota de la inspectia la clasa conteaza doar la punctajul in cadrul unitatii de invatamant dar nu conteaza la nivel ISJ (ceea ce, am dedus eu, conteaza la punctajul pt restrangere in cadrul scolii, dar nu si la punctajul pt pretransfer, care se face la nivel de judet)
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori