Calculatoarele in predare/invatare

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

AEL

Mesajde floricaion » 22 Ian 2006, 14:49

Desi a trecut un timp de cand am postat pe didactic.ro dezbaterea cu tema " Scoala romaneasca trebuie sa treaca de la creta la mouse" (mai mult de o luna), discutiile initiate de intrebarile topicului initiat de catre domnul inspector Onea Emil, continua. Asta ma bucura, imi da chiar o multumire, convingerea ca am facut un lucru bun. Cum parerile sunt impartite, e greu de tras o concluzie si nu mi-as putea permite. Personal, consider, ca si alti colegi, ca este o moda, ca si altele care au trecut, desi poate nu trebuia. Cate diapozitive sunt in scoli si cine le foloseste? Retroproiectorul - mijloc vizual cu multiple valente, in cate scoli se mai foloseste. S-au invechit, s-a defectat sistemul optic, ca sa nu mai vorbim de lampa de proiectie care se uzeaza si nefolosita. Cat o mai costa o lampa de proiectie pentru retropriector, dar pentru epirex - un aparat cam pretentios (nu lucreaza decat cu camuflaj aproape total)... Asa va fi si cu AEL. Orice activitate, in orice domeniu, prezinta atat avantaje cat si dezavantaje. Eu nu trebuie sa desfasor lectia de chimie decat in laboratorul de chimie unde am sistemul periodic, seria de activitate chimica a metalelor, multe panouri vizuale cu legaturi chimice, clasificari, procese tehnologice etc pe care ma "plimb" cu laserul atunci cand vorbesc cu elevii in oricare etapa a lectiei si nu in ultimul rand substante pentru efectuarea unor experimente cel putin demonstrative. Toate astea raman in laborator si eu ma duc in laboratorul AEL, pentru ca daca nu ma duc, laboratorul fiind nou dat in folosinta, cica peste o luna se numara activitatile in totalitate si pe profesor instruit si daca nu e bine, se intampla ceva ( se face o evaluare, se pot lua chiar calculatoarele - zic unii) desi personal nu cred. De aceea consider ca aceasta cheltuiala (nu stiu inca pretul celor 10 calc plus serverul) era mai benefica daca consta in procurarea a 4 videoproiectoare (circa 150 mil) si 4 calc fara monitor (probabil 80 mil) si dotam 4 laboratoare: fizica, chimie, biologie, geografie.
Calculatorul este foarte bun, face aproape orice (daca stii sa-i dai de lucru), dar nu treb folosit (dupa mine) mai mult de 10 minute intr-o ora. Restul orei este lectia in totalitatea si complexitatea ei. Apropo de videoproiector, exista o firma care da garantie si pentru lampa de proiectie 3 ani (pt sistemul educational).
floricaion
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Sep 2004, 19:05

Re: AEL

Mesajde doina_barsan » 22 Ian 2006, 15:09

floricaion scrie: ....De aceea consider ca aceasta cheltuiala (nu stiu inca pretul celor 10 calc plus serverul) era mai benefica daca consta in procurarea a 4 videoproiectoare (circa 150 mil) si 4 calc fara monitor (probabil 80 mil) si dotam 4 laboratoare: fizica, chimie, biologie, geografie.
.......

Sunt de aceeasi parere, si eu imi doresc videoproiector mai mult decat orice, dar floricaion a enumerat doar pt cateva cabinete si eu adaug ca trebuie neaparat si pt matematica si limbi straine.
P.S. Poate isi spune parerea (adica ce este mai avantajos si cum se desfasoara orele la scoala dansei) si d-na Corcalciuc (Gina) care beneficiaza de o dotare extraordinara la scoala (inclusiv videoproiector in fiecare clasa) , in felul acesta mai aflam lucruri noi si utile :P
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde gina » 22 Ian 2006, 17:33

Imi este rusine sa raspund la acest subiect! :lol: Imi este rusine de colegii care nu au asa dotari ! :oops: :oops:
Este absolut extraordinar sa ai calculator si videoproiector in fiecare clasa! Eu lucrez cu asa ceva si este grozav din toate punctele de vedere. La inceput a fost destul de greu fiindca nu aveam lectii si teste de matematica dar, le-am facut singura , am luat si de la colegii de pe didactic ( si le multumesc la toti!) si acum ma descurc bine!
Le sunt recunoscatoare colegilor de pe didactic pentru materialele in Power Point pe care le folosesc la dirigentie; este grozav sa le arati elevilor pe un ecran mare toate acele lucruri minunate pe care le faceti , dragi colegi de pe didactic!
(Nu va puteti imagina ce inseamna si simplul fapt de a nu mai fi murdar de " mazga" aia de la creta; noi avem tabla alba si scriem cu markerul.)
Nu pot afirma ca toti colegii lucreaza cu ele; inca exista reticenta si este nevoie de timp ca toata lumea sa-si piarda timp facnd lectii, dar sunt increzatoare, am mare incredere in generatia tanara care vine dupa noi !
Sper ca tot mai multe scoli sa beneficieze de asa dotari !
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde emil » 22 Ian 2006, 19:06

gina scrie:Imi este rusine sa raspund la acest subiect! :lol: Imi este rusine de colegii care nu au asa dotari ! :oops: :oops:
Este absolut extraordinar sa ai calculator si videoproiector in fiecare clasa! Eu lucrez cu asa ceva si este grozav din toate punctele de vedere. La inceput a fost destul de greu fiindca nu aveam lectii si teste de matematica dar, le-am facut singura , am luat si de la colegii de pe didactic ( si le multumesc la toti!) si acum ma descurc bine!
Le sunt recunoscatoare colegilor de pe didactic pentru materialele in Power Point pe care le folosesc la dirigentie; este grozav sa le arati elevilor pe un ecran mare toate acele lucruri minunate pe care le faceti , dragi colegi de pe didactic!
(Nu va puteti imagina ce inseamna si simplul fapt de a nu mai fi murdar de " mazga" aia de la creta; noi avem tabla alba si scriem cu markerul.)
Nu pot afirma ca toti colegii lucreaza cu ele; inca exista reticenta si este nevoie de timp ca toata lumea sa-si piarda timp facnd lectii, dar sunt increzatoare, am mare incredere in generatia tanara care vine dupa noi !
Sper ca tot mai multe scoli sa beneficieze de asa dotari !

Nu trebuie sa va fie rusine ci mai degraba sa fiti mandra si sa impartasiti experienta. Poate ca ne invitati, prijn mai, sa vedem ce inseamna asemenea resurse. Poate ca nu ar strica sa aratam MEdC ce trebuia sa faca un SEI bun. Va garantez ca s-ar fi cheltuit aceeasi bani dar s-ar fi evitat buzunarele firmelor si matusilor!!!
Banuiesc ca scoala dvs. se afla in vestitul sector 6. Culoarea politica si discursul in mass-media este mai putin important la vestitul dvs. primar despre care am auzit ca a facut minuni in scoli. Jos palaria!
Va rog sa il convingeti pe primarul dvs sa va cumpere smartboards in clase.(costa cca. 1500EUR) si nu veti mai avea nevoie nici de marker !!!! Smartboard are si un pachet de resurse proprii, instrumente de geometrie, generatoare de grafice, etc...Cereti o demonstratie in scoala dvs. si va veni firma sa o faca!! ( vedeti www.teb.ro ) Chemati si primarul sa vada !

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde gina » 22 Ian 2006, 19:38

Nu, scoala mea se afla in ' vestitul " sector 5! :lol: :cry: Toata lumea se fereste de sectorul 5 fiindca are 3 cartiere celebre printre altele: RFG cum spunem in gluma, adica Rahova, Ferentari , Ghencea! :lol: Pe langa aceste cartiere mai sunt si altele selecte , dar ..
Intr-adevar , primarul nostru a facut foarte multe pentru scolile din sector si eu cel putin ii sunt foarte recunoscatoare.
In ceea ce priveste alte dotari cred ca trebuie sa mai asteptam sa se faca si la alte scoli ce avem noi . Nu putem cere chiar tot atunci cand alte scoli nu au nici macar calculatoare in fiecare sala de clasa. Poate in viitor .
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

eee!

Mesajde sfetnicul » 22 Ian 2006, 19:48

Gina, esti o fericită.
Eu mă chinui la şcoală cu un calculator Pentium 1, 32M Ram si hard de 2 G ! :)

Şi tare aş vrea să aplic şi eu schimbarea cretei cu mouse-ul şi planşeta grafică, a tablei cu imaginea proiectată sau ecranul dar... primăria şi conducerea şcolii de centru nu au răspuns si nu dau semne ca o vor face în ciuda tuturor referatelor depuse de mine si a rezultatelor unice (reviste, premii pe didactic etc.) despre care stiu.

O mai proastă gestionarea a resurselor n-am văzut.
Mă bate gândul să fac un proiect şi să caut eu utilarea cu astfel de mijloace moderne!

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde doina_barsan » 22 Ian 2006, 20:20

Eu si alti colegi de pe didactic am vazut scoala Ginei si am ramas foaaarte impresionata. La fel, Liceul Odobleja este tot asa echipat cu tehnica computerizata si tot in sectorul 5. Mai bine stie colega Marinela...
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

provocare

Mesajde lorenaraicu » 02 Mar 2006, 22:27

Stimati colegi... Ce suntem noi in fata noastra?
Va provoc sa-mi dati raspuns! Cati dintre distinsii dascali ai scolii romanesti, care isi fac meseria la clasa cu simt de raspundere, nu au nici acces, nici interes, nici posibilitati materiale de a invata sa lucreze pe calculator?
Vorbim noi, cei care stam pe net, vizitam site-uri, cautam materiale, cumparam softuri. Noi o facem. Aducem tehnologia in fata elevilor, le deschidem ochii, le potolim setea de cunoastere prin mijloace moderne.
Copii au nevoie ca noi sa progresam, sa ne adaptam cerintelor societatii. E un mod de a le capata increderea si respectul. Ei te simt aproape. Si e important!
Nu ca fara calculator nu poti sa-ti faci meseria de dascal. Dar creta e creta, mouse-ul e mouse. Trebuie contopite. Elevii o cer!!!
Lorena Raicu-invatatoare
lorenaraicu
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Noi 2005, 00:00

Mesajde elina » 07 Mar 2006, 22:36

Sunt educatoare.
Se poate crea o activitate in AEL? Din tutoriale inca nu-mi dau seama!
Multumesc celor care-mi pot oferi un raspuns!
elina
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mar 2006, 23:30

Mesajde emil » 08 Mar 2006, 01:51

elina scrie:Sunt educatoare.
Se poate crea o activitate in AEL? Din tutoriale inca nu-mi dau seama!
Multumesc celor care-mi pot oferi un raspuns!


Nu va trebuie "ael" la gradinita, dupa cum nu e absolut necesar nicaieri in invatamant. Ael este o alternativa greoaie, un esec platit bine de MEdC!
La gradinita eu nici nu as recomanda sa folositi calculatorul decat foarte rar! la varsta subiectilor dvs. recomand activitatile practice, invatarea prin joc, observarea directa a lumii!!

va dorec succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde cristinn33 » 12 Sep 2006, 18:21

Dar plastilina, betisoarele nisipul, copacii, florile, lumea in care traim nu e buna ca sa invatati ceea ce spuneti mai sus? Oare daca nu ar avea calculator, copiii nu ar invata?


Ce s-ar intampla fi intamplat daca toti ar fi gandit ca dumneavoastra eu cred ca ramaneam in pestera. Vreti sau nu sa recunoasteti calculatorul intra in viata copiilor nostrii chiar daca nu vrem noi. Macar asa stim ce folosesc. Eu una prefer sa stiu ca copilul meu invata sa foloseasca un calculator indrumat de un cadru didactic, folosind soft educational chiar de la gradinita. Iar daca in viata noastra exista cumpatare in ceea ce facem sunt convinsa ca nu are de ce sa le strice celor mici sa stie cat mai mult si din toate domeniile, chiar invatand cu calculatorul.
cristinn33
 
Mesaje: 9
Membru din: 27 Oct 2005, 13:11

Nedumerire

Mesajde bardamyk » 22 Mai 2007, 00:08

Recunosc, sunt destul de recent intrat in lumea "didactic.ro", dar si un impatimit al calculatoarelor in domeniul aplicatiilor didactice. Discutii asa de interesante pentru acest domeniu, ca pe acest topic, n-am intalnit in tot internetul. De ce v-ati oprit dragi colegi? As vrea sa va treziti si sa incepem din nou discutiile.
Consider totusi ca sunt aici prea multe contraziceri si tachinari. Eu cred ca ar trebui sa dam o alta turnura acestor discutii.
Hai sa ne gandim, sa aratam ce am facut si ce putem face pentru a pune calculatorul, la urma urmei acest robot, in slujba noastra. Sa-l facem sa ne ajute sa facem mai bine ce avem de facut.
Eu va provoc cu intrebarea:
Cum poate colabora un profesor cu un calculator, in procesul didactic, pentru a obtine un folos maxim din aceasta colaborare?
Ca sa fiu sincer, eu am gasit niste raspunsuri la aceasta intrebare. Vreau sa cunosc insa si parerea dumneavoastra. Din dialogul purtat sper sa iasa cele mai bune concluzii.
bardamyk
 
Mesaje: 19
Membru din: 17 Apr 2007, 13:01

Mesajde corleonepiticu » 01 Feb 2008, 21:38

Va multumim foarte mult pentru efortul depus in acest domeniu dar intotdeauna exista un "dar". Ce face-ti cu profesorii, asa-zisii de informatica care la ora aceasta la sfarsitul semestrului I din anul scolar 2007/2008 de la clasa a V-a pana la clasa a VIII-a in caietele copiilor si in bagajul lor de cunostinte se afla doar lectia "tastatura" iar cand copiii nostri pleaca la liceu la capitolul INFORMATICA sunt corigenti? Eu unul nu concep sa treaca o zi sa nu folosesc calculatorul si acasa si la scoala impreuna cu elevii .
corleonepiticu
 
Mesaje: 11
Membru din: 21 Sep 2007, 17:39

Mesajde gica_ionescu » 01 Feb 2008, 22:09

Trecand peste greselile ,,inserate'' in text... va pot spune ca noi nu avem dotarile necesare. Nu-i nimic- mi-am zis- si am plecat la banci spre sponsorizare...Dupa multe refuzuri, am obtinut un calculator de la o banca -second hand (calculatorul). I-am pus CD-player, , placa de sunet, dar ma descurcam greu... Am schimbat calculatorul nostru de acasa si normal, pe cel vechi l-am dus la scoala. E mai bine acum ...Pot sa prezint un PPT, pot sa pun un CD audio. Sunt multumita cu cat am... Poate ca in primavara vom avea si noi cabinet de informatica prin SEI. Abia astept sa participam la,, e- vacanta''!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde teo_ellla » 04 Feb 2008, 12:20

Va felicit pentru ceea ce faceti. Nu pentru invatamant, ci pentru copiii in sufletul carora veti ramane vesnic niste sfinti. Am vazut ca aproape toti faceti eforturi deosebite sa fiti in pas cu vremurile. Am vazut ca sunt pareri care sustin creta, betisoarele,.....etc. Eu sunt invatatoare. Am lucrat si in scoala de la tara, iar acum lucrez intr-o scoala la oras. Nu am un calculator in clasa, dar zilnic merg cu laptopul meu la scoala. Scoala are un singur videoproiector la 60 de cadre. deci nu pot pune eu stapanire pe el, de aceea mi-am facut rost de unul la mana a doua din banii mei. Nu de asta sunt eu foarte mandra in momentul acesta, ca sa ma determine sa va scriu. Din cea suta de euro mi-am luat un program de facut teste de la Varox. Am facut in acest program gramatica pentru clasele III-IV, iar acum lucrez matematica. Ii testez pe rand, pe elevi, la calculatorul meu, iar frontal pe videoproiector le pun testele si ei lucreaza. Marea fericire este ca se pot verifica imediat si gasesc si rezolvarea corecta. Fie ca ne place sau nu, ca suntem pregatiti sau nu creta si caietul vor fi inlocuite intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat. Anul viitor voi avea clasa I si am inscris un copil care s-a nascut fara degete la maini si la picioare. Intentionez sa-i fac rost de un laptop, daca nu imi sare in ajutor guvernul, si sa-l invat carte pe calculator. Sper sa reusesc.
teo_ellla
 
Mesaje: 71
Membru din: 13 Dec 2004, 01:22

AnteriorUrmătorul

Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori