calculatoare pentru elevii din mediul rural

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

calculatoare pentru elevii din mediul rural

Mesajde jinsup » 07 Ian 2008, 16:56

As avea nevoie de ajutorul vostru intr-o problema. Eu lucrez la o reprezentanta a unei firme coreene.
Seful meu mi-a spus ca la noi in compania mama din Coreea se schimba anual peste 1000 de computere (laptop) care sunt apoi distruse. In general ele sunt inlocuite la 3 ani si cred ca daca le mai aranjeaza putin, softul si celelalte se mai pot folosi cu brio inca cativa ani. Toate scimbarile vor fi facute de noi acolo.

Credeti ca scolilor din Romania, cele din mediul rural ar avea nevoie de asemenea calculatoare. Este vorba de donatie nu se cer bani singurul lucru pe care directorii trebuie sa il faca este sa amenajeze clasele.

Daca obtin un feed back bun as vrea si ideile voastre cum sa pun in practica. vreau sa le trimit un raport despre aste si am nevoie de ajutorul vostru.
Daca stiti scoli care au nevoie sau orice altceva va rog scrieti pe forum sau trimite-ti un mail la danieldinu1985@yahoo.com
jinsup
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2008, 16:42

Re: calculatoare pentru elevii din mediul rural

Mesajde smiley_tgv » 07 Ian 2008, 17:07

jinsup scrie: As avea nevoie de ajutorul vostru intr-o problema. Eu lucrez la o reprezentanta a unei firme coreene.
Seful meu mi-a spus ca la noi in compania mama din Coreea se schimba anual peste 1000 de computere (laptop) care sunt apoi distruse. In general ele sunt inlocuite la 3 ani si cred ca daca le mai aranjeaza putin, softul si celelalte se mai pot folosi cu brio inca cativa ani. Toate scimbarile vor fi facute de noi acolo.

Credeti ca scolilor din Romania, cele din mediul rural ar avea nevoie de asemenea calculatoare. Este vorba de donatie nu se cer bani singurul lucru pe care directorii trebuie sa il faca este sa amenajeze clasele.

Daca obtin un feed back bun as vrea si ideile voastre cum sa pun in practica. vreau sa le trimit un raport despre aste si am nevoie de ajutorul vostru.
Daca stiti scoli care au nevoie sau orice altceva va rog scrieti pe forum sau trimite-ti un mail la danieldinu1985@yahoo.com


hm... interesanta idee.
deci tu ceri invatatorilor sa spuna daca au nevoie de laptopuri?
pai eu unul am. lucrez si in inv rurral, decipana acum e bine....
pe messenger nu prea pot sa adug contacte noi, insa ma putea vorbi aici, daca se poate.

ok, eu sunt interesat! ce presupune oferta ta?
smiley_tgv
 
Mesaje: 52
Membru din: 22 Ian 2007, 20:16

Mesajde jinsup » 07 Ian 2008, 17:30

Nu neaparat pentru profesori ci pentru elevi daca e OK ideea. si daca va intereseaza dati-mi nume de scoli unde se pot face aceste laboratoare.
jinsup
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2008, 16:42

Mesajde smiley_tgv » 07 Ian 2008, 17:36

jinsup scrie:Nu neaparat pentru profesori ci pentru elevi daca e OK ideea. si daca va intereseaza dati-mi nume de scoli unde se pot face aceste laboratoare.


ideea e ok.

ti-am dat mail, sau cel putin am incercat.
smiley_tgv
 
Mesaje: 52
Membru din: 22 Ian 2007, 20:16

Mesajde emil » 07 Ian 2008, 17:57

Buna idee!
Putem faceu un program/proiect astfel incat sa ajutam scoli rurale, mai izolate. Ce ziceti?
Cu conditia sa avem promisiunea ferma ca va fi OK.
Multumim
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde doina_barsan » 07 Ian 2008, 22:46

jinsup scrie:Nu neaparat pentru profesori ci pentru elevi daca e OK ideea. si daca va intereseaza dati-mi nume de scoli unde se pot face aceste laboratoare.

Ce vrei sa spui prin "aceste laboratoare"
De cate laptop-uri este vorba?
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde jinsup » 08 Ian 2008, 10:32

eu m-am gandit la cate 10 pentru fiecare scoala
in general urmaresc scolile din mediul rural unde clasesle sunt si mai mici ca numar de elevi dar nu e o cifra batuta in cuie.

inca nu stiu ce trebuie modificat la aceste laptopuri ca soft sau ca hardware ele sunt facute in Coreea si sunt samsung o marca buna.

Azi astept un raspuns in legatura cu importul, cum se pot aduce aici.
jinsup
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2008, 16:42

sal

Mesajde smiley_tgv » 08 Ian 2008, 15:46

jinsup scrie:eu m-am gandit la cate 10 pentru fiecare scoala
in general urmaresc scolile din mediul rural unde clasesle sunt si mai mici ca numar de elevi dar nu e o cifra batuta in cuie.

inca nu stiu ce trebuie modificat la aceste laptopuri ca soft sau ca hardware ele sunt facute in Coreea si sunt samsung o marca buna.

Azi astept un raspuns in legatura cu importul, cum se pot aduce aici.


noua ne-ar ajunge 10 calculatoare....
suntem putinei, dupa cum ti-am mai spus!
Daca se mai aude ceva sa ma anunti si pe mine pls! :roll:
smiley_tgv
 
Mesaje: 52
Membru din: 22 Ian 2007, 20:16

Mesajde mioanghel » 08 Ian 2008, 16:58

Am inteles ca directoarea noastra ar fi foarte incantata daca s-ar putea obtine aceste laptopuri, considerandu-le utile cate unul in fiecare clasa, cu materiale si softuri specifice la care sa se conecteze videoproiectorul si ar fi o rezolvare a problemei integrarii TIC in orele de predare. AEL-ul este mai usor de folosit la recapitulari si la evaluare.
mioanghel
 
Mesaje: 1986
Membru din: 10 Mar 2007, 19:52

Mesajde emil » 08 Ian 2008, 17:04

mioanghel scrie:Am inteles ca directoarea noastra ar fi foarte incantata daca s-ar putea obtine aceste laptopuri, considerandu-le utile cate unul in fiecare clasa, cu materiale si softuri specifice la care sa se conecteze videoproiectorul si ar fi o rezolvare a problemei integrarii TIC in orele de predare. AEL-ul este mai usor de folosit la recapitulari si la evaluare.

Pai..."AEL-ul" nu merge pe laptopuri, e o aplicatie de retea care din cand in cand chiar si functioneaza....
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde gica_ionescu » 08 Ian 2008, 17:36

Va rog sa includeti si scoala noastra daca faceti ceva in acest sens! Avem nevoie ca de aer!
Scoala cu clasele I-VIII ,,Evanghelie Zappa"
Brosteni, Jud. Ialomita

gica_ionescu@yahoo.com

PS. Si totusi exista minuni! Dumnezeul nostru este prieten cu Dumnezeul coreenilor!
Ador Coreea!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde domar » 08 Ian 2008, 20:26

Cred ca si cei 36 de elevi din scoala noastra ar fi incantati de un asemenea laborator.Ne puteti spune totusi configuratia unui astfel de laptop?Vreau sa-mi dau seama ce aplicatii ar putea rula.Multumesc.
domar
 
Mesaje: 103
Membru din: 12 Mar 2006, 08:57

Mesajde moldoveanu73 » 08 Ian 2008, 21:58

Si noi am fi incantati de o asemenea oferta. V-am scris un email.
moldoveanu73
 
Mesaje: 63
Membru din: 08 Dec 2006, 17:26

Mesajde leu » 09 Ian 2008, 01:00

Daca e un lucru serios si nu e cumva o gluma ( ca-mi vine greu sa cred ca cineva ne va da ..pe gratis..atatea leptopuri..dar ma rog ...merita sa mai credem si in minuni)as dori sa treceti pe lista de asteptare si Scoala cu clasele I-VIII "Gh.Maier" loc.Unirea jud. Alba.Daca e nevoie sa facem ceva acte scrise,semnate,parafate etc. anuntati-ne la adresa de mail sc2.unirea@mail.albanet.ro sau periatdanuta@yahoo.com
Multumesc si astept !
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde gica_ionescu » 10 Ian 2008, 20:31

Oferta e sub forma de proiect! Noi, (50%), vrem! Problema este sa accepte si ,,Firma mama" !
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Următorul

Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori