Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Forum dedicat educatorilor, parintilor, elevilor din afara granitelor Romaniei.

Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde emil » 23 Sep 2010, 08:57

Dedicam acest forum tuturor colegilor care predau in limba romana oriunde in lume.
Vom avea special in atentie aceasta zona pentru a raspunde oricaror solicitari de sprijin.
Nu sunt exclusi parintii, elevii, alte persoane interesate de educatie.
Asteptam idei de teme, subforumuri.

Sunteti bineveniti pe Forumul didactic.ro!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde cristtos » 29 Sep 2010, 16:15

Când am emigrat fiica mea avea 4 ani jumatate.
Nu știa o boabâ engleză (nici eu nu excelam).
M-am îngrijorat atunci că va avea dificultăți însă totul a decurs surprinzător de ușor.
In Noua Zeelandă mergi la școală în ziua când faci 5 ani și intri într-o clasă de acomodare.
Apoi mergi în clasa următoare când e cazul :D
A absorbit engleza ca un burete; nu a avut nici o problemă. La 6 ani jumate aproape nu mai vorbea româna deși noi vorbeam (și încă vorbim) doar româna acasă.
Dar a sosit mama soacră în vizită și fiica mea a trebuit să reînvețe româna!
La 9 ani ne-a anunțat solemn că pentru ea este foarte important să știe și româna și să vorbim de acum încolo doar romăna când suntem doar noi sau doar cu alți prieteni romăni.
Modelul de educație aici e foarte diferit de România (sau cel puțin de România de la începutul anilor 90) și oferă elevilor o flexibilitate mult mai mare în a studia sau a aprofunda ce le place sau unde au aptitudini.
Fiica mea a fost ca peștele în apă. A sărit de 2 ori peste clase, a terminat liceul la 16 ani jumate și universitatea la 18 ani jumate.
Sunt foarte mândru de ea însă nu consider că este un copil super înzestrat, mai degrabă aș pune reușita ei pe seama sistemului (și un pic pe faptul că ne-am ocupat ceva mai mult de ea acasă decât se obișnuiește aici)

Regret că nu mai profesez, că nu mai predau, îmi lipsește. La locul de muncă am de câteva ori pe an cursuri cu clienți și aștept de fiecare dată cu nerabdare ocazia să îmi potolesc setea de predare.

Cam dezlânat ce am scris aici, îmi cer scuze..

S-auzim numai de bine,
Cris
Avatar utilizator
cristtos
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2010, 15:50
Localitate: Brisbane

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde emil » 29 Sep 2010, 17:11

Buna ziua

Ma bucur ca ati dat atentie acestei sectiuni de pe didactic.ro.
M-as bucura si cred ca as fi in asentimentul colegilor daca ne-ati povesti, daca aveti stiinta, cum este invatamantul acolo, ce ati vazut bun, ce credeti ca e mai putin bun?
Poate ca timpul va permite acest lucru.

Va multumesc,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde lumiandrei_2005 » 30 Sep 2010, 14:37

Da, suntem interesati de anumite aspecte ale modului de predare si despre acea libertate in gandire pe care o lasa elevilor!
Multumim pentru interventii!
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde cristtos » 30 Sep 2010, 14:45

Probabil primul lucru care trebuie menționat este faptul că învățământul este mult mai relaxat, cu mult mai puțină înregimentare și militărie.
La cei mici multe dintre ore se fac tăvăliți pe jos, cu bancuțele date de-o parte (au de regula mochetă pe jos, bine curățată în fiecare zi).
Nu există ”colegi de bancă”, fiecare are pupitru separat, usor de mutat. Uneori le pun individual, alteori în perechi sau câte 4 pentru lucru în grup.
Au multe activități care încurajează socializarea iar obiectivul numarul unu pentru primii ani la școală este învățarea normelor sociale de comportament și a bunului simț.

Când era de vreo 7 ani fie-mea ne-a zis una care ne-a facut să stăm pe gânduri (făceam noi niște comentarii nu tocmai potrivite despre cineva):

”You should know that if cannot say something nice to somebody then you better say nothing” care se traduce liber ”ar trebui să îți ții gura în loc sa spui lucruri rele despre cineva” dar fără să dea impresia de lipsa de respect.

Relațiile interpersonale sunt considerate mai importante decât scrisul și cititul în primii ani..

Cris
Avatar utilizator
cristtos
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2010, 15:50
Localitate: Brisbane

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde cristtos » 01 Oct 2010, 01:57

Câteva precizări:
Sunt plecat din RO de vreo 17 ani de aceea e posibil ca româna mea să cam scârțâie pe ici pe colo; îmi cer scuze anticipate pentru asta și insist să mi se atragă atenția dacâ fac greșeli, nu am cum să mă corectez dacă nu știu.
Experiențele mele în domeniul de interes sunt limitate la educația fiicei mele deci e posibil să nu fie complet reprezentative; a urmat școala primară și ”intermediară” (intermediate) în Noua Zeelandă iar liceul (high school) și universitatea în Australia; acum e din nou în Noua Zeelandă pentru studii post universitare.

Mi se pare că aici se pune mult mai mare accentul pe educație, în sensul de însușire a unui comportament corespunzator (behaviour), decât acumularea de cunoștințe (knowledge). În mod particular cred câ se pune accent pe dezvoltarea abilităților de a învăța/studia (learning abilities).

Cris

PS Când am fost în România de curând am discutat cu amici buni despre cum le ”sună” româna mea; după multe codeli părerea a fost că ”am un accent” dar nu chiar străin, ci mai degrabă arhaic (!!), folosesc cuvinte pe care ei nu le mai folosesc în limba de zi cu zi și nu folosesc expresii curente.
PPS Engleza mea nu o să fie niciodată nici măcar la nivelul românei șchioape.. Pe de altă parte engleza fiicei mele e nativă și poate să se ”comute” repede de pe accent neozeelandez pe australian și înapoi; pentru mine nu e mare diferență :wink:
Avatar utilizator
cristtos
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2010, 15:50
Localitate: Brisbane

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde cristtos » 05 Oct 2010, 14:56

Transmit tuturor dascălilor din România cele mai bune gânduri cu ocazia zilei lor (International Teachers' Day)!
Avatar utilizator
cristtos
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2010, 15:50
Localitate: Brisbane

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde iordache_lelia » 05 Oct 2010, 18:17

Multumim pentru urari!! Chiar avem nevoie de ganduri bune, pentru ca ale noastre sunt cam... cernite!!
iordache_lelia
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Noi 2007, 14:29

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde cristtos » 06 Oct 2010, 03:12

Hehe, eu mă ghidez după sloganul: ”Smile, tomorrow will be worse!”
Avatar utilizator
cristtos
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2010, 15:50
Localitate: Brisbane

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde iordache_lelia » 06 Oct 2010, 13:42

Eu, in schimb, am in vedere: "Sa te stepti la orice, oricand, de la oricine!"... dar tot ma mai surprinde cate ceva. De regula- in mod neplacut!
iordache_lelia
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Noi 2007, 14:29

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde cristtos » 06 Oct 2010, 16:27

În general încerc să mă aștept la ce este mai rău.. În felul acesta dacă am o surpriză, nu poate fi decât plăcută!
Așa că: Smile, tomorrow can be worse! :twisted:
Avatar utilizator
cristtos
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2010, 15:50
Localitate: Brisbane

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde mariairinabotezatu » 07 Oct 2010, 14:37

Cred ca fiecarui cadru didactic ii este util sa afle cate ceva despre invatamantul din alte tari. Multumim pentru informatii!
Avatar utilizator
mariairinabotezatu
 
Mesaje: 74
Membru din: 29 Iul 2006, 15:01
Localitate: Constanta

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde cristtos » 08 Oct 2010, 02:53

Puneți întrebări!
Avatar utilizator
cristtos
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2010, 15:50
Localitate: Brisbane

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde mariairinabotezatu » 09 Oct 2010, 09:52

Eu sunt interesata de aspecte privind desfasurarea unei zile obisnuite la clasele mici.
Avatar utilizator
mariairinabotezatu
 
Mesaje: 74
Membru din: 29 Iul 2006, 15:01
Localitate: Constanta

Re: Bun venit la scoala romaneasca de peste granite

Mesajde cristtos » 11 Oct 2010, 06:26

În 2 săptămâni fratele meu se relochează cu familia din Noua Zeelandă în Australia.
Îl voi trage pe prichindelul de fiu-su de limbă cum e acolo și, după ce se acomodează la școala locală, voi afla și cum e aici.
Avatar utilizator
cristtos
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2010, 15:50
Localitate: Brisbane

Următorul

Înapoi la Scoala romaneasca peste granite

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator