biblioteca scolara reloaded?

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

biblioteca scolara reloaded?

Mesajde vasilecon » 08 Sep 2006, 10:33

:?: Ca profesor de romana, sef de comisie si pe deasupra responsabil cu biblioteca, ma simt brusc flatat de importanta care i se acorda bibliotecii. Vor reusi dascalii sa-si indrepte din nou partenerii din banca spre lectura de placere nu cea obligatorie?
vasilecon
 
Mesaje: 7
Membru din: 29 Iun 2006, 19:57

Mesajde clapa_valentina » 10 Sep 2006, 14:15

Acest lucru depinde in mare masura de dascali. In era internetului, a DVD-ului si a altor mijloace de informare....lectura nu mai este o prioritate pentru copii, dar daca dascalul stie cum sa-i motiveze, sa le deschida pofta de lectura si, mai mult, sa le-o mentina ...satisfactiile vor fi mari de ambele parti.
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Mesajde livioara » 10 Sep 2006, 21:58

Cu ani in urma, la inspectia pentru gradul II, am tinut una din ore in biblioteca scolii. A fost prima si ultima oara. A fost interesant si pentru elevi si pentru inspector, care a apreciat curajul meu de a iesi din tipare. Apoi biblioteca a intrat pe miini "bune" si totul a trecut in umbra. Am vrut sa ma implic mai mult in programul si activitatile bibliotecii dar nu am avut loc. Anul scolar trecut elevii nu au avut acces la cartile din biblioteca scolii. Au fost in permanenta alte prioritati care au tinut usa incuiata. Asa ca fondurile alocate bibliotecilor sunt binevenite dar si bibliotecarul sa fie un iubitor de carte, un om care sa atraga copiii in sala de lectura.
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Mesajde betiana » 11 Sep 2006, 21:20

Ceea ce imi place in scoala mea, ca invatatorii isi tin sedintele in biblioteca.Parca inconjurati de parfumul vechi al cartilor, altfel privesti lumea pe care o cladesti.Intr-adevar,internetul ocupa mult mai mult timp si poti gasi ceea ce vrei, doresti sau iti trebuie mult mai repede.Ideea cu lectiile in cadrul bibliotecii mi se pare exceptionala. Asa cum stiintele naturii se pot face in natura (la clasele mici ).
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Biblioteca

Mesajde getachitu » 19 Noi 2006, 23:09

Pe la noi nu s-a "inventat" nici telefonul, nu mai vorbesc de internet, dar biblioteca tot nu o frecventeaza elevii decat obligati. Cadrele didactice isi aduc rar aminte de biblioteca, mai ales atunci cand au de restituit carti imprumutate de cativa ani uita cu desavarsire de existenta acesteia!

:D Cand sunt obligati sa citeasca pentru vacanta, cei de clasa a V-a sunt simpatici foc: daca e un roman (Jules Verne de ex.) spun ca au citit cartea, dar numai prima lectie...
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11

Re: biblioteca scolara reloaded?

Mesajde gemeni » 23 Apr 2010, 11:21

din fericire sunt bibliotecar... din nefericire.... citesc aceste lucruri...
nici nu va contazic... dar nici nu pot fi de acord ca toti bibliotecarii sunt lipsiti de dragoste pt carte...pt lectura....
pot spune doar ca , la fel ca in fiecare domeniu, sunt flori...si uscaturi
si, dincolo de toate, mai ales in aceste momente, cartea nu mai e singurul izvor de informatii.... google o inlocuieste treptat....
asa ca, in loc sa aruncam vina de la bibliotecar la profesor si viceversa, ar trebui sa facem un"parteneriat"..;)....pentru a pastra cartea printre preocuparile elevilor si copiilor nostri... si chiar a noastra personala!
gemeni
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Mai 2007, 21:41

Re:

Mesajde nandry » 23 Apr 2010, 15:58

livioara scrie:Cu ani in urma, la inspectia pentru gradul II, am tinut una din ore in biblioteca scolii. A fost prima si ultima oara. A fost interesant si pentru elevi si pentru inspector, care a apreciat curajul meu de a iesi din tipare. Apoi biblioteca a intrat pe miini "bune" si totul a trecut in umbra. Am vrut sa ma implic mai mult in programul si activitatile bibliotecii dar nu am avut loc. Anul scolar trecut elevii nu au avut acces la cartile din biblioteca scolii. Au fost in permanenta alte prioritati care au tinut usa incuiata. Asa ca fondurile alocate bibliotecilor sunt binevenite dar si bibliotecarul sa fie un iubitor de carte, un om care sa atraga copiii in sala de lectura.



subscriu!!!
din prea multa dragoste de carte , la scoala mea cartile nu sunt imprumutate elevilor de catre d-na prof . de romana.......anul acesta si pt ca i s-a retras acea suma modica pe care o primea in plus pt orele petrecute cu "imprumutul"si "restituirea" cartilor.......... nu cred ca vreun elev a citit vreo carte.....!!!
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator