Bataile in scoala

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Bataile in scoala

Mesajde dariuta » 29 Mar 2010, 20:41

De multe ori, intalnim astfel de lucruri. :( Copii devin din ce in ce mai agresivi. Ce masuri luati?
dariuta
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Dec 2009, 12:13

Re: Bataile in scoala

Mesajde dariuta » 29 Mar 2010, 20:48

La scoala la mine, dau in fiecare zi de astfel de cazuri, fie ca sunt elevii din clase primare sau 5-8 .
Eu ii duc la profesori, sau cateodata la director si ii scade nota la purtare.
dariuta
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Dec 2009, 12:13

Re: Bataile in scoala

Mesajde dariuta » 29 Mar 2010, 21:20

PUTEM INTERVENI IN ASTFEL DE CAZURI?
CUM? ASTEPT PARERILE VOASTRE!
dariuta
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Dec 2009, 12:13

Re: Bataile in scoala

Mesajde rofi3 » 31 Mar 2010, 17:23

Dirigintele trebuie sa discute cu copilul si respectiv cu parintii. Masura la indemana este scaderea notei la purtare . Daca comportamentul elevului este intr-adevar foarte agresiv si nu se gaseste o solutie poate fi exmatriculat.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Bataile in scoala

Mesajde ianchis » 01 Apr 2010, 21:06

Si daca este vorba de gradinita si nu avem nici note de scazut, nici voie sa exmatriculam, ce putem face daca nici cu parintele nu putem discuta, si nici macar cu directoarea, ca e "pila" ei acel copil........ No, atunci ce e de facut???
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Bataile in scoala

Mesajde sportiv » 01 Apr 2010, 23:10

Exmatricularea nu se,,poarta ''in invatamantul obligatoriu,cel mult pe la licee, dar si acolo au nevoie de ,,plan de scolarizare",mai ales acum,asa ca...Ce-o fi nota la purtare? :D pentru cei cu ,,probleme'!(care devin tot mai multi) :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Bataile in scoala

Mesajde dodo1 » 02 Apr 2010, 16:25

ianchis scrie:Si daca este vorba de gradinita si nu avem nici note de scazut, nici voie sa exmatriculam, ce putem face daca nici cu parintele nu putem discuta, si nici macar cu directoarea, ca e "pila" ei acel copil........ No, atunci ce e de facut???

sa te faci ca nu vezi nimic :wink:
asta e!
Avatar utilizator
dodo1
 
Mesaje: 121
Membru din: 01 Feb 2010, 16:59

Re: Bataile in scoala

Mesajde sportiv » 02 Apr 2010, 23:47

dodooooooooooooooo1!!!!!!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Bataile in scoala

Mesajde ianchis » 03 Apr 2010, 17:55

dodo1 scrie:
ianchis scrie:Si daca este vorba de gradinita si nu avem nici note de scazut, nici voie sa exmatriculam, ce putem face daca nici cu parintele nu putem discuta, si nici macar cu directoarea, ca e "pila" ei acel copil........ No, atunci ce e de facut???

sa te faci ca nu vezi nimic :wink:

Stiu ca sunteti o persoana glumeata, dar adevarul este ca acest subiect este dureros de serios. Pot sa "ma fac ca nu vad nimic" pana intr-o zi, cand copilul rau il da cu capul de ceva pe un coleg, ala ajunge in spital, iar eu in instanta. E bine asa?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Bataile in scoala

Mesajde dodo1 » 03 Apr 2010, 21:57

ianchis scrie:
dodo1 scrie:
ianchis scrie:Si daca este vorba de gradinita si nu avem nici note de scazut, nici voie sa exmatriculam, ce putem face daca nici cu parintele nu putem discuta, si nici macar cu directoarea, ca e "pila" ei acel copil........ No, atunci ce e de facut???
sa te faci ca nu vezi nimic :wink:
Stiu ca sunteti o persoana glumeata, dar adevarul este ca acest subiect este dureros de serios. Pot sa "ma fac ca nu vad nimic" pana intr-o zi, cand copilul rau il da cu capul de ceva pe un coleg, ala ajunge in spital, iar eu in instanta. E bine asa?

daca se va ajunge intr-o astfel de situatie oricum vina va cadea pe dascal. Pentru a fi totusi cu constiinta impacata astfel de situatii ar trebui aduse la cunostiinta dirigintelui, directorului, parintilor, ..... , chiar daca nici ei nu vor putea face ceva sau pur si simplu vor musamaliza treaba pentru a nu le fi afectata imaginea.
Astfel de probleme privind violenta nu sunt nici pe departe cazuri izolate, ci sunt probleme de sistem, adica de modul si scopul in care se face educatia la noi
asta e!
Avatar utilizator
dodo1
 
Mesaje: 121
Membru din: 01 Feb 2010, 16:59

Re: Bataile in scoala

Mesajde ianchis » 05 Apr 2010, 16:03

Asa este. Eu am patit tot felul, nu asa grav, bineinteles. In fiecare an am avut batausi, insa cel mai greu e cu cei ai caror parinti te impiedica pur si simplu sa iei vreo masura. Eu am avut si astfel de copii cu astfel de parinti. Batea in colegi ca in sacii cu fasole. Am discutat cu mama (tatal fiind absent din peisaj - adica traiau impreuna, dar nu-l interesa nimic) si mama s-a suparat pe motiv ca fiul ei este foarte educat, cum imi permit eu sa-i spun ca bate colegii? I-am explicat frumos ca nu e cazul sa se supere, ci doar sa incerce sa-i explice acasa copilului ce se poate intampla daca continua. Bineinteles ca s-a revoltat, s-a enervat pe mine....... Eu atunci am incetat sa-i mai spun ceva si am aplicat masurile mele: dupa ce am tot discutat cu el, fara rezultat, am inceput sa-l izolez, adica il puneam pur si simplu -nu la colt-, ci la o masa separata de colegi, intr-o margine a clasei, astfel incat sa nu mai aiba acces la ei, sa-i intepe cu creionul si sa-i loveasca. In foarte scurt timp a venit mama la mine nervoasa ca-i "traumatizez" copilul si ea face reclamatie. Asa a si facut. Bineinteles ca nu a avut sorti de izbanda si si-a retras copilul de la mine cu surle si trambite. Singurul ei aliat a fost directoarea mea, care m-a scuturat bine pe motiv ca nu am stiut sa ma "pliez" pe "nevoile si caracteristicile psiho-individuale ale copilului" respectiv. Ea tinea foarte mult la imaginea unitatii si a deranjat-o in mod real faptul ca nu am tacut in fata nesimtirii unui parinte si a unui copil. In fine, treaba s-a rezolvat prin plecarea acelui copil de la mine. Sa nu credeti ca am plans dupa el, din contra. Ma bucur ca nu a apucat sa se intample ceva mai rau. Am aflat apoi ca, acolo unde este face exact la fel. Nu pot sa inteleg ce e in capul directoarei. Chiar i-ar placea sa se intample ceva grav? I se pare ca, ascunzand problema o rezolva? Nu stiu ce e in capul ei, insa eu mi-am aparat pielea. Stiu bine ca, daca as fi procedat ca ea si nu luam nici o masura, EU o pateam rau de tot. Copilul avea probleme psihice reale si nu s-ar fi potolit. Ca e el asa, e treaba lui, insa n-am avut chef sa intru eu "la apa" din cauza lui. Si nici a directoarei mele inconstiente. Ei nu i-ar fi pasat de mine daca s-ar fi intamplat ceva, nu m-ar fi aparat, din contra, ca sa-si apere imaginea m-ar fi infundat si mai mult in noroi. In fne........ bine ca am scapat. Nu e usor sa te lupti cu astfel de persoane, insa daca situatia o cere, e mai bine decat sa ajungi sa o patesti!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Bataile in scoala

Mesajde dodo1 » 06 Apr 2010, 01:00

ianchis scrie:[....] In fiecare an am avut batausi, insa cel mai greu e cu cei ai caror parinti te impiedica pur si simplu sa iei vreo masura. [....]

astfel de parinti au ajuns pe o anumita treapta ierarhica, de regula nu prin metode morale si au o atitudine sfidatoare fata de ceilalti. Desigur, o astfel de atitudine este transmisa si copiilor fie intentionat sau nu. De obicei astfel de indivizi formeaza adevarate organizatii mafiote care subordoneaza politia, justitia , directorii politici ai diverselor institutii, .... si daca te incumeti sa te opui vointei lor iti fac mari necazuri . (eu am incercat sa ma pun impotriva unor astfel de indivizi si am avut astfel de probleme, dar asta n-ar fi nimic daca nu mi-ar fi fost atacata familia :oops: )
asta e!
Avatar utilizator
dodo1
 
Mesaje: 121
Membru din: 01 Feb 2010, 16:59

Re: Bataile in scoala

Mesajde sportiv » 06 Apr 2010, 12:33

Eu lucrez in invatamant primar,asa ca nu pot comenta problema decat de pe aceasta pozitie,care ,de fapt,nu este o problema!Deplang soarta celor care lucreaza ,,mai sus" :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Bataile in scoala

Mesajde ianchis » 06 Apr 2010, 15:10

dodo1 scrie:(eu am incercat sa ma pun impotriva unor astfel de indivizi si am avut astfel de probleme, dar asta n-ar fi nimic daca nu mi-ar fi fost atacata familia :oops: )

Si eu era s-o incasez, pe strada, de la taticul acelui copil, dupa cele intamplate mai sus. Nu a venit niciodata sa ne cunoastem si, pe strada fusese "informat" ca eu eram "aia" (asa a spus). Era noapte, mergeam singura pe o strada unde nu mai era nimeni. Am luat-o la fuga si am avut norocul sa scap. Mai bine de o luna am avut cosmaruri cu acel om, pe strada mi-era mereu frica, aveam impresia ca-l vad numai pe el....... A fost ingrozitor. Imaginati-va ce scena: un cadru didactic fugind rupand pamantul de un tatic violent, asemeni fiului sau, pe care dascalita a vrut doar sa-l ajute.
Din acel moment mi-am spus ca n-o sa ma mai joc cu focul. O sa iau masuri pentru a nu se intampla ceva foarte rau si a nu pica eu de vinala clasa, dar n-o sa ma mai pun cu oameni nebuni. Pur si simplu am trait un cosmar. Chiar mi-era mila de profesorii de liceu: aceia sunt expusi batailor si din partea elevilor, nu doar din partea parintilor lor. Si nu avem nici macar o solutie. Nu ave voie sa le spunem nimic, sa luam nici o masura... Ei ne pot da in cap, iar noi trebuie sa le zambim. Doamne, ce putem face??.......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Bataile in scoala

Mesajde mariro » 06 Apr 2010, 16:00

Asa ar trebui sa se intample si in salile noastre de clasa: http://stirileprotv.ro/stiri/internatio ... video.html
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori