Bataia in scoala

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Re: Bataia in scoala

Mesajde resunu » 09 Sep 2007, 10:05

amoga scrie:Probabil ca e stire veche pentru unii, da' eu unu' numai acum am aflat de grozavia asta:
Lia Olugta Vasilescu scrie:Lia Olguţa Vasilescu, preşe­dinta Comisiei de învăţământ a Camerei Deputaţilor, a găsit soluţia statornicirii disciplinei în şcoli: bătaia. În opinia profesoarei de limbă şi literatură română Olguţa Vasilescu, „o palmă” dată copiilor recalcitranţi sau obraznici ar fi soluţia ideală.
[....]

Din pacate o astfel de propunere este fireasca pentru multi, conform principiulul traditional "bataia-i rupta din rai". Chiar daca oficial bataia (fizica) este interzisa, practic ea este folosita. Faptul ca legal, sau cel putin asa este interpretata legea, doar bataia fizica este interzisa, nu si cea psihica (jigniri, insulte, umiliri, ponegriri, barfe, izolari, amenintari, marginalizari, .....), reprezinta o poarta mare de scapari pe care legea o lasa chiar si pentru violentele fizice. (de exemplu elevul este pus sa se bata singur, sau sa se lase batut de un coleg)Eu am criticat de multe ori acest stil autoritar de a educa (de fapt se face dresare :( ), dar majoritatea ma privesc ca pe-un ciudat, iar sefii chiar ma trimit oficial la psiholog . Tot "bataie" se cheama si asta. Am reclamat-o si la minister si n-am primit niciun raspuns scris, ci doar semnale de la inspectorat si conducerea scolii care sa ma atentioneze ca-s pe lista neagra. (si se ramanea doar la atentionari .....)
Avatar utilizator
resunu
 
Mesaje: 1709
Membru din: 29 Aug 2007, 11:42


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori