avizul ministerului

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

avizul ministerului

Mesajde cprostire » 27 Oct 2011, 18:57

Cum se poate obtine avizul ministerului pentru un material ce urmeaza a fi publicat?
cprostire
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Ian 2008, 11:53

Re: avizul ministerului

Mesajde emil » 27 Oct 2011, 22:10

cprostire scrie:Cum se poate obtine avizul ministerului pentru un material ce urmeaza a fi publicat?

Materialele ce urmeaza a fi publicate nu au nevoie de avizul ministerului. Singurul care "aproba" este editorul, daca e vorba de carte, redactorul, daceste articol de presa sau publicatie.
Un aviz stiintific il dau referentii daca e vorba de o carte sau manual.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: avizul ministerului

Mesajde vkzs77 » 28 Oct 2011, 10:24

Depinde de ce material este vorba. Dacă este un articol sau orice material cu ISSN nu este nevoie de avizul ministerului. Dacă este un manual, caiet special, de exerciţii sau altă lucrare cu ISBN şi vrei să ai avizul ministerului (nici aici nu este obligatoriu, din câte ştiu eu numai la manuale este obligatoriu) atunci trimiţi un exemplar din lucrare însoţit de o cerere la minister şi aştepţi să îţi vină răspuns.
Succes şi spor la treabă!
vkzs77
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Sep 2010, 11:41

Re: avizul ministerului

Mesajde cprostire » 31 Oct 2011, 21:07

multumesc pentru raspunsuri!
Am pus aceasta intrebare deoarece as dori sa public un caiet de lucru de matematica pentru clasa a IV-a, dar am auzit pe cineva spunand ca invatatorii nu mai pot folosi materiale neavizate de minister. Este lucrul acesta adevarat?
cprostire
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Ian 2008, 11:53

Re: avizul ministerului

Mesajde emil » 31 Oct 2011, 22:49

cprostire scrie:multumesc pentru raspunsuri!
Am pus aceasta intrebare deoarece as dori sa public un caiet de lucru de matematica pentru clasa a IV-a, dar am auzit pe cineva spunand ca invatatorii nu mai pot folosi materiale neavizate de minister. Este lucrul acesta adevarat?

Vreau sa intelegeti ca nicio lucrare publicata nu are nevoie de avizul ministerului. Mergeti la un editor si convingeti-l ca ati realizat un auxiliar bun si el va va accepta sa il publicati. Problema este sa aveti un material valoros si vandabil. Minsterul avizeaza manualele obligatorii si alte lucrari subventionate.
In acelasi timp, ministerul nu poate interzice utilizarea unui auxiliar didactic.
Ca si opinie personala, cred insa ca trebuie sa fiti extrem de atent cu publicarea unor astfel de lucrari pentru ca manualele sunt suficiemte...
Concluzia: piata hotaraste!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: avizul ministerului

Mesajde geob_82 » 29 Apr 2014, 19:53

In fisa de evaluare la transfer /restrangere exista o rubricatie cu programe aprobate de minister . Stie cineva cum se ia aceasta aprobare?Am nevoie de ajutor. Va multumesc.
geob_82
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2012, 15:04


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori