Atentii si cadouri prin scoli

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde maria_cseh » 28 Feb 2010, 00:42

ianchis scrie:Parca si auzi doua mamici intr-un birou vorbind despre educatoarea/invatatoarea sau diriginta copiilor lor: "Primeste cadouri?"..... "Da! De fiecare data. Si se mai plang ca au salarii mici....."

Anul trecut, o bunică a venit la mine înainte de 8 Martie să-mi dea o atenţie.Bine-nţeles că eu refuz, ea insistă.Aşa am ţinut-o vreo 20 de min. până când a trebuit să cedez în faţa dânsei. Nici bine nu se depărtează de şcoală, s-a întâlnit cu o altă bătrână şi se-apucă amândouă la discuţie.Întâmplător eram afară şi, fără să vreau, auzisem discuţia lor despre ...mine. ,,Acum vin de la şcoală. Am fost să-i dau doamnei un cadou şi să vezi cum s-a bucurat..." Măcar de-avea bunul simţ să spună adevărul.
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde radumariutza » 28 Feb 2010, 01:14

maria_cseh scrie:Anul trecut, o bunică a venit la mine înainte de 8 Martie să-mi dea o atenţie.Bine-nţeles că eu refuz, ea insistă.Aşa am ţinut-o vreo 20 de min. până când a trebuit să cedez în faţa dânsei. Nici bine nu se depărtează de şcoală, s-a întâlnit cu o altă bătrână şi se-apucă amândouă la discuţie.Întâmplător eram afară şi, fără să vreau, auzisem discuţia lor despre ...mine. ,,Acum vin de la şcoală. Am fost să-i dau doamnei un cadou şi să vezi cum s-a bucurat..." Măcar de-avea bunul simţ să spună adevărul.
ianchis scrie:Parca si auzi doua mamici intr-un birou vorbind despre educatoarea/invatatoarea sau diriginta copiilor lor: "Primeste cadouri?"..... "Da! De fiecare data. Si se mai plang ca au salarii mici....."

Anul trecut, o bunică a venit la mine înainte de 8 Martie să-mi dea o atenţie.Bine-nţeles că eu refuz, ea insistă.Aşa am ţinut-o vreo 20 de min. până când a trebuit să cedez în faţa dânsei. Nici bine nu se depărtează de şcoală, s-a întâlnit cu o altă bătrână şi se-apucă amândouă la discuţie.Întâmplător eram afară şi, fără să vreau, auzisem discuţia lor despre ...mine. ,,Acum vin de la şcoală. Am fost să-i dau doamnei un cadou şi să vezi cum s-a bucurat..." Măcar de-avea bunul simţ să spună adevărul.


Citind aceste randuri , ma felicit ca nu primesc cadouri de la parinti!
Prea m-ar supara o situatie de genul celei de mai sus.
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde ianchis » 28 Feb 2010, 01:34

sportiv scrie:ianchis,
Tot ce am postat mai inainte era o ironie si un accept la ceea ce dv. ati postat! Daca nu s-a inteles asa,imi cer scuze!Daca cititi cu atentie am scris ca e un ,,ex. aleatoriu-de fapt trebuia sa scriu fictiv"(mea culpa eram si pe net cu fetele mele)!Doar cei needucati pot face comentarii la primirea(oferirea de cadouri-nu mita),iar eu ma simt,ca invatator,doar respectat de catre ,,daruitorii" de cadouri,nicidecum obligat in vreun fel!
Inca o data scuze,daca nu am fost prea clar in ceea ce am vrut sa fie ca o ironie asupra celor care cred ca invatatorii,ori celelalte cadre didactice, traiesc doar din cadouri si salariul este asa,ca sa fie!(Parca am cam vazut si asa ceva pe forum)!
Seara placuta!

Scuze, chiar am "pus botul". Eram prea implicata si oricum, e greu pe net sa-ti dai seama de ceea ce vrea sa spuna un om, pentru ca nu-i vezi fata, nu-i auzi vocea si ne putem insela usor. Scuzele mele. Nici eu nu am raspuns printr-un atac, sa stiti! Chiar am raspuns prieteneste, sper ca nu s-o inteles altceva. Am tot respectul pentru dvs si, chiar daca se intampla sa nu avem aceleasi pareri, stiu ca sunteti un om adevarat. Multa sanatate!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde ianchis » 28 Feb 2010, 01:39

maria_cseh scrie: Anul trecut, o bunică a venit la mine înainte de 8 Martie să-mi dea o atenţie.Bine-nţeles că eu refuz, ea insistă.Aşa am ţinut-o vreo 20 de min. până când a trebuit să cedez în faţa dânsei. Nici bine nu se depărtează de şcoală, s-a întâlnit cu o altă bătrână şi se-apucă amândouă la discuţie.Întâmplător eram afară şi, fără să vreau, auzisem discuţia lor despre ...mine. ,,Acum vin de la şcoală. Am fost să-i dau doamnei un cadou şi să vezi cum s-a bucurat..." Măcar de-avea bunul simţ să spună adevărul.

Pai vedeti, la asta m-am referit cand scriam despre mamicile din birou. Ma gandisem si la bunicile de prin parcuri, insa n-am mai scris. maria_cseh insa m-a completat. Intr-adevar, suparatoare situatie. Stiu ca bunicile discuta despre noi. Si eu am patit chestii urate din cauza barfelor lor de prin parcuri, nu cu cadouri, cu alte lucruri. Si tot asa, nu era nimic adevarat. Doar ca dupa ce se umfla raul, nu mai conteaza ce era si ce nu era adevarat........
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde maria_cseh » 28 Feb 2010, 13:29

Pai vedeti, la asta m-am referit cand scriam despre mamicile din birou. Ma gandisem si la bunicile de prin parcuri, insa n-am mai scris. maria_cseh insa m-a completat. Intr-adevar, suparatoare situatie. Stiu ca bunicile discuta despre noi. Si eu am patit chestii urate din cauza barfelor lor de prin parcuri, nu cu cadouri, cu alte lucruri. Si tot asa, nu era nimic adevarat. Doar ca dupa ce se umfla raul, nu mai conteaza ce era si ce nu era adevarat.....[quote][/quote]

Ştiu şi aveţi dreptate. De 8 Martie vom face o mică serbare. Vă spun sincer, o fac fără tragere de inimă pentru că ştiu cu cum se va termina.Păcat că o zi atât de specială pentru mame este considerat mai mult o zi specială în atenţii pentru învăţătoare şi poate o obligaţie pentru acei părinţi fără venituri.
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde ianchis » 28 Feb 2010, 17:07

Eu, celor foarte putini de care sunt mai apropiata le-am spus clar sa nu cumva sa se deranjeze cu ceva ca ma supar si ma simt prost (nu mai e nici un secret ca e un obicei de 8 Martie). Sunt doar 2-3 si imi sunt apropiati (oricum stiu ca n-o sa ma asculte). Restul...... asta e. Nu le pot spune nimic pentru ca vor interpreta exact invers: "Auzi, asta vrea sa-i aducem cadouri, deja se gandeste la ele si modestia asta e de fapt pentru a ne aduce aminte sa nu cumva sa uitam." Cam naspa. :evil:
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde dodo1 » 01 Mar 2010, 17:20

ianchis scrie:[...]ma simt prost [....]

fiecare se simte asa cum e :wink:
asta e!
Avatar utilizator
dodo1
 
Mesaje: 121
Membru din: 01 Feb 2010, 16:59

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde happiness » 01 Mar 2010, 17:33

Eu am primit astazi martisoare ,flori si bomboane.Martisoarele fac deliciul fiica-mii,care le studiaza cu atentie si se joaca cu ele.Bomboanele vor merge spre fiica-mea si spre copiii mici de la scoala,caci mai fac concursuri si le dau si premii uneori.Florile...Am daruit si eu la randul meu,am facut altor o bucurie,am in casa doar ghioceii de la fetita mea.Unii copii nu mi-au adus nici martisor,altii au adus si martisor si flori,e ok ,nu ma simt deloc prost ca am primit,nu ma simt decat obosita ca muncesc prea mult si pe bani prea putini.Cel mai tare mi-a placut buchetelul de ghiocei de la un baietel,ala e sigur luat de el,din maruntisul lui,si e mai important decat orice alt buchet somptuos luat de parinti.
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde ianchis » 01 Mar 2010, 18:57

dodo1 scrie:
ianchis scrie:[...]ma simt prost [....]

fiecare se simte asa cum e :wink:

Daca eu va spuneam in fata ca sunteti prost/proasta va placea? La astfel de mesaje din partea unor membri, administratorii site-ului nu au nimic de spus??? Sunt chiar revoltata! Sa va fie rusine, dodo1.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde roxanabadea » 01 Mar 2010, 19:22

mai dodo 1, cum iti permiti sa vorbesti asa? nu cumva te simti cam magar, sau .... cam vaca?!

Scuze , admin, dar , pe bune, ce are cu biata ianchis?! Uitati-va cit bunsimt are ianchis in toate postarile ei... Oare merita asa ''tratament''?
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde sportiv » 01 Mar 2010, 20:10

dodo1
Vai,doamna,nu pot sa inteleg faptul ca un cdru didactic de varsta dumneavoastra( si a mea) ar putea sa ,,discute'' asa pe forum!Zau,cel mai bun lucru ,(mai ales ca suntem si in post), ar fi sa va cereti iertare si sa nu mai continuam cu asemenea lucruri!
Sper sa nu ma ,,porcaiti" si pe mine! :D (Daca da,aveti datoria sa ma ,,hraniti" pana la Craciun :mrgreen: :lol: )
Seara placuta de 1 martie!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde ianchis » 01 Mar 2010, 20:18

Gata! Stop! Nu va mai certati! Ceea ce facem noi corespunde proverbului "Un prost arunca in apa un bolovan, iar 10 destepti se chinuie sa-l scoata". Cam asta e si aici. Un prost arunca cu jigniri si 10 oameni incep sa se certe din cauza lui si apoi sa dreaga busuiocul. Sper sa ne ierte Dumnezeu si administratorii ca ne-am iesit putin din fire, insa ar fi frumos ca si ei sa intervina cand cineva posteaza comentarii asemeni celui de la care o plecat toata "tarasenia" (dodo1). Va salut!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde roxanabadea » 01 Mar 2010, 20:35

Bine-Bine, daca tot ne-a amintit Dl Sportiv ca suntem in post si eu imi cer scuze ca am pus asa o intrebare :)!
... Apropo de topicul initial... Azi am mers la doamnele educatoare de la gradi, le-am oferit cite un martisor dragut facut de Ana, si toata lumea a fost multumita si emotionata. Asa cum bine imi spunea cineva, nu valoarea atentiei conteaza!
Va doresc o seara placuta,
Roxana
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde radumariutza » 01 Mar 2010, 21:32

Eu nu pot sa trec cu vederea ceea ce a scris dodo 1.
Ce rusine! Nu ma asteptam la asa ceva.Cred ca nu e cadru didactic! Sau e???
Daca e, ar face bine sa-si ceara scuze!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde rofi3 » 01 Mar 2010, 22:01

Pentru utilizatorul dodo1: Va rog sa folositi un limbaj adecvat si sa va respectati partenerii de forum.
Va doresc sa aveti o primavara frumoasa !
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator