Atentii si cadouri prin scoli

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde ianchis » 19 Feb 2010, 23:22

Va propun un subiect delicat, pe care totusi doresc sa-l dezbatem: atentiile, cadourile si alte favoruri de prin scoli. Stiu ca fiecare va spune "Eu sunt <curat>". Insa constiinta ce va spune? Poate e ciudat ca tocmai un cadru didactic sa deschida un asemenea subiect, insa hai sa fim seriosi, este un subiect care ne priveste pe toti pentru ca fiecare dintre noi am primit si am dat macar odata in cariera noastra o cat de mica atentie. Atentii se dau peste tot insa cred ca s-a ajuns mult prea departe. In situatia noastra, la salariile noastre orice pachet de cafea sau de sapunuri primite e binevenit, insa ce ne facem cand treaba se extinde? Am patit intr-un an, la o serbare, sa-mi vina parintii cu plicul cu bani asa, de fata cu toata lumea, "o mica atentie din partea clasei"..... Sa nu credti ca frica m-a oprit sa-l primesc. NU !! Pur si simplu m-am simtit umilita. Mi-a fost foarte rusine, a fost penibil. Vreau sa spun ca au iesit niste discutii, niste comentarii si barfe la adresa mea, am devenit tinta rautatilor mamicilor. Ca sunt rea, ca am refuzat numai de fatada, ca nu se poate "colabora" cu mine etc A fost o experienta urata. Am mai generat astfel de comentarii atunci cand nu am vrut sa primesc o atentie, din diferite motive, parintii respectivi privindu-ma cu scepticism. Am observat ca, unii parinti ai copiilor chiar au impresia ca daca ne ofera un cadou, noi trebuie sa fim la picioarele copiilor lor, ca numai asa ne vom ocupa de ei. Un alt caz: unei colege de-a mele un copil obisnuia sa-i aduca mici atentii: cutii de bomboane, cate un sapun etc cu ocazii diferite: Craciun, 8 Martie samd. Un gest frumos pe care colega mea nu l-a solicitat din partea mamicii respective. Nici nu erau cadouri scumpe si colega nu a refuzat. Copilul, unul dificil a generat multe probleme si colega mea s-a impus. Dupa cateva luni stiti ce i-a spus mamica aceea colegei mele? "Cand v-am adus cadouri copilul meu a fost bun, nu-i asa?" La aceasta replica, toate ne-am simtit umilitor si va spun sincer, eu personal dupa 7 ani de activitate tot ma simt stanjenita cand un copil vine la mine sa-mi dea un pachet.......
Alt exemplu: la examenele de grad se dau plicuri cu bani PLUS pachete cadou PLUS se fac mese bogate PLUS buchete de flori de sute de mii atat directorilor cat si inspectorilor. Acesta este de fapt unul dintre motivele pentru care unii dascali aleg sa-si amane aceste examene pana mai incolo, cand vor avea mai multi bani.
Stiu ca nimeni nu discuta pe aceasta tema decat in soapta, cu prietenii cei mai buni. Eu zic sa terminam cu aceste copilarii. Haideti sa discutam deschis, pe fata: ce e de facut? Daca primesti de la copii esti un nesimtit demn de condamnat. Daca nu primesti, esti la fel de nesimtit si "te pui rau" cu parintii copiilor care te iau in vizor si te urmaresc apoi ca pe o ciudatenie. Daca dai superiorilor intri intr-un cerc vicios, va trebui sa dai mereu, din ce in ce mai mult si nu-i vei multumi niciodata. Daca nu dai, te iau in ochi rai si stim cu totii ca indiferent cat esti de bine pregatit, o persoana rau-voitoare si avara iti poate baga strambe. Atunci ce faci? Faci contestatii si reclamatii? CUI? Dai in judecata? PE CINE? La ce salarii avem si la cati nervi ne facem noi, romanii, peste tot, nu e mai simplu sa ne conformam acestor reguli ...... stupide? Dar daca ne tot conformam, unde vom ajunge? Oare nu suntem prea saraci pentru astfel de mofturi? Astept parerile dvs, colegii mei "buni sfatuitori" :)
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde radumariutza » 19 Feb 2010, 23:43

Chiar azi am avut o astfel de problema.
Am clasa I si niste mamici stateau in grup langa usa si discutau. Eu am instituit regula ca fiecare parinte sa-si astepte copilul in curte, nu pe hol,in fata usii.
Le-am intrebat ce problema au si una mai indrazneata mi-a spus ca se uita prin clasa sa vada ce mi-ar putea cumpara de 8 Martie.
"Calculator aveti, xerox aveti, casetofon aveti, dulapuri aveti, scaun aveti...ce sa luam?"
Stiau de la inceputul anului ca nu primesc nimic...de Craciun mi-au adus o floare (craciunita)...floarea nu se refuza!
Acum se gandeau sa ia ceva ce mi-ar folosi la clasa si sa nu pot refuza.
Le-am multumit pentru intentie si le-am spus ca primesc cu drag un trandafir din parte clasei si nimic altceva.
De ce nu primesc? Nu de teama , ci fiindca nu vreau sa ma manjesc.
Indiferent ce cadou as primi nu ma face mai bogata! Raman tot in aceasta situatie! Si atunci...de ce sa ma umilesc?
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde ianchis » 20 Feb 2010, 01:31

Stiu cum e....... Si pe mine ma studiaza la sedinte si discuta cu persoane care, cred ei, ma cunosc mai bine. Cum eu pastrez o relatie oficiala si ceva mai rece cu parintii (in sensul ca discut cu ei doar ceea ce e strict in legatura cu activitatea si evolutia copiilor), nu ma pierd in detalii personale si nu intru in subiecte intime de genul ce-mi place si ce nu-mi place, le e cam greu sa stie ce sa-mi cumpere. Cateodata ii surprind discutand inainte de sedinta, cand se aduna si eu nu sunt acolo, iar cand intru in clasa se rupe repede gasca si toata lumea imi zambeste complice. Va spun sincer ca, dincolo de faptul ca ma simt penibil ma si enerveaza. Am impresia ca totul e foarte fals, foarte ascuns. Ei ma vad tanara si au probabil impresia ca nu inteleg nimic, eu insa stiu intotdeauna cand parintii urmaresc treaba cu cadourile. Bineinteles ca in acele momente n-o sa ma apuc sa strig in gura mare: "Fratilor, incetati odata cu mascarada asta, cu prefacatoria, ca orice mi-ati da eu din copil prost nu pot face unul destept, oricum fac pentru ei tot ce pot!!!!!!!!"......... Mai incerc sa le explic in particular, mai refuz cand pot, ma mai eschivez, insa situatia e foarte delicata. Bine.... nu am deschis topic-ul acesta pentru ca as avea probleme mari. Nu am eu o situatie alarmanta sau mai speciala decat altii. Doar ca eu sunt mai "altfel decat altii" si nu ma pot lamenta intr-o situatie care ma anerveaza. Stiu ca ei fac totul din obligatie, asa cum si noi facem din obligatie unele lucruri. Si sincer, nu ma streseaza situatia de acum pe cat ma ingrijoreaza ceea ce va veni peste noi. Daca acum se umbla cu filtre de cafea si cuptoare cu microunde, mai incolo ce va urma? Si noi ce obligatii vom mai avea catre superiorii nostri? Masini, apartamente? Cat vor mai "costa" inspectiile la gradele didactice? Nu..... nu e bine.......cineva trebuie sa puna STOP situatiei....... Insa ma tem ca suntem din nou printre putinii dispusi sa faca ceva practic, nu doar teoretic, pentru o schimbare......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde radumariutza » 21 Feb 2010, 00:20

Eu nu mai fac sedinte cu toti parintii decat in cazuri exceptionale .La noi se face consiliere ( o ora pe saptamana sau doua ore la doua saptamani).Atunci ii chem pe parintii copiilor care au ceva probleme si mai vin si cei care au ceva de discutat.
Parintii ma mai abordeaza in cazuri speciale la sfarsitul orelor cand ii conduc pe elevi pana la usa.
Unii mai vin dupa copii si se mai intalnesc in curte. Dar multi copii merg singuri spre casa fiindca locuiesc aproape si e un cartier mai sigur (pana acum!).
Deci sunt mai reduse sansele de susoteala!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde ianchis » 21 Feb 2010, 00:37

Nici eu nu prea fac sedinte decat la inceputul anului scolar, cand trebuie sa le comunic reguli de ordine interioara, rechizite samd , sau cand e ceva foarte important de spus. Insa, oricum, ei se intalnesc atunci cand iau copiii, prin parcuri si pe la sarbatorirea zilelor de nastere ale copiilor. Atunci "pun tara la cale". Ei, dar asta nu ne priveste pe noi. Oamenii sunt liberi sa se intalneasca si sa povesteasca ce vor. Eu nu am probleme cu treaba asta. Inteleg si anumite intentii bune din partea lor, insa problema este ca aceste intentii "bune" degenereaza si ne fac mai mult rau decat bine. Si mai este problema cealalta, cu atentiile catre superiori. E groaznic!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde dodo1 » 21 Feb 2010, 15:49

eu as intreba totusi: DE CE se fac astfel de cadouri? :roll:
asta e!
Avatar utilizator
dodo1
 
Mesaje: 121
Membru din: 01 Feb 2010, 16:59

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde ianchis » 21 Feb 2010, 17:46

Pai si eu asta ma intreb.......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde ela67 » 21 Feb 2010, 20:15

Nu numai in Romania se fac atentii cadrelor didactice . Anul trecut am fost in vizita la o scoala in Germania.Invatatoarele de acolo mi-au povestit ca si ele primesc din partea parintilor atentii/ cadouri, cu ocazia Craciunului, Mutters Tag, sfarsitului de an, dar pana la o anumita suma de bani.Am intrebat intentionat.
Una e sa primesti atentii si alta cadouri costisitoare.
"De ce se fac astfel de cadouri?"Pentru ca parintii sunt multumiti de ceea ce facem noi cu copiii lor, de felul in care ne comportam, de faptul ca nu ne limitam doar la cate ore avem la clasa, ci muncim mult mai mult. Eu spun ca ei vad lucrurile astea si doresc sa ne fie recunoscatori.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde sportiv » 21 Feb 2010, 22:00

Problema este tare delicata! Eu ,daca vreau sa fac un cadou,il fac pentru ca asa imi spune ,,inima'',sau oricare alta parte a corpului meu!De ce sa analizam situatia de ce fac acest lucru? Sunt barbat si am primit cadouri, inclusiv de la parintii copiilor mei,dar niciodata ,,mita",niciodata ca obligatie!
Mie,intotdeauna, imi place mai mult atunci cand pot sa ofer! Daca se fac diferite speculatii pe aceasta tema,daca unii dintre noi gresesc ,,dorindu-si'' in ,,prealabil'' ceva,asta e cu totul o alta problema!
Sa dea Domnul sa putem sa facem cadouri!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde roxanabadea » 21 Feb 2010, 22:25

Eu sunt parinte... Sunt genul de parinte care se simte foarte prost atunci cind TREBUIE sa faca un cadou: am auzit ca la inscrierea in scoala s-ar oferi un parfum... L-am avut in geanta, dar mi-a fost rusine sa il dau(desi probabil era asteptat). Am dus un aranjament frumos de flori, iar cu parfumul m-am intors acasa. Nu de zgarcita(de aia il cumparasem, sa il dau), ci pur si simplu mi s-a parut aiurea sa il ofer. De Craciun, 1 martie, 8 martie, Paste si sfirsitul anului , ocazii OBLIGATORII de a oferi un cadou invatatoarei, profei de religie, profei de engleza si mai rar si celui de sport, imi vine sa nu duc copilul la scoala. repet, nu sunt zgircita, dar prefer sa ofer un cadou din suflet, ca vreau eu, ca stiu ca e nevoie de el, ceva simbolic, decit sa fac ceva pentru ca TREBUIE. De exemplu mi-a fost tare drag sa ii ofer doamnei invatatoare 2 sireturi pentru ochelari, ieftine, utile, in aceeasi zi in care am auzit-o ca isi doreste. Nu am considerat ca ii dau un cadou-mita, ci ca pur si simplu o scutesc de un drum sa caute acel snurulet. Sau m-am simtit chiar apreciata de dna inv cind m-am oferit, singura, sa spal cum trebuie tabla,cindva alba, actual gri... sau sa duc un sul de hartie igienica,un burete, un marker, un spray antibacterial si o mica trusa de urgenta pentru accidentele inerente in pauze(apa oxigenata, pansamente, leucoplast... nimic scump, deci, dar ''potrivit'', necesar, pentru toti copiii, nu numai pentru a mea...)
Se apropie 1 martie...parintii vorbesc deja despre cadouri scumpe... Probabil ma voi vedea obligata de ceilalti sa dau si eu, ca sa nu ramina fiica mea ''pe dinafara''... Desi cred ca un buchet de flori fara absolut nici o ocazie, pare a fi mai valoros decit unul ''la gramada'', la o data ''obligatorie''---
Apropo de obligatia pe care o are un profesor fata de elev, atunci cind primeste un cadou: o mamica(neinspirata, as spune eu), i-a dus dnei invatatoare un cadou (nu stiu ce, si nici nu imi pasa), chiar cu o zi inainte de a ne inapoia carnetele de note, cu medii. Mi-a placut de inv ca nu s-a lasat influentata, ba chiar s-a certat cu dna mama cind aceasta i-a cerut sa vada fisa pe care fiica ei nu stiuse sa o faca la mate, cu o zi inainte...
Asta, si multe altele, chiar imi plac la invatatoarea noastra...

PS Ana s-a apucat sa confectioneze ea martisoare pentru invatoare si colege, si sper sa fie apreciat nu neaparat rezultatul,ci ingeniozitatea...
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde sportiv » 21 Feb 2010, 22:53

Stimata doamna,
Tocmai asta spuneam ,mai inainte!Vreti sa faceti un cadou cuiva,faceti-l oricand vi se pare dv. ca este oportun!Nu, neaparat,la 1 martie,inceput sau sfarsit de an scolar ,etc...(vedeti ca am sarit 8 martie -sunt barbat!) :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde roxanabadea » 21 Feb 2010, 23:23

Domnul sportiv, stiti ca-mi sunteti drag, si ma bucur sa fim din nou pe aceeasi lungime de unda:) chiar azi ma intrebam daca am avea invator un domn, un tip, ce i-am face oare cadou de 1 martie? dar de Pasti? dar de Craciun?:)
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde sportiv » 21 Feb 2010, 23:27

Atentia cuvenita a parintelui pentru copilul ,,personal",care sa ajute pe invatator in activitatea scolara,este un mare cadou!
Multumesc pentru ,,scriere"!
Toate bune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde roxanabadea » 21 Feb 2010, 23:30

Multumesc, asemenea, si scuze de offtopic in prima parte a mesajului anterior:)
Va doresc tuturor o saptamana buna. ianchis, felicitari pentru topic!
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Atentii si cadouri prin scoli

Mesajde alexandre » 22 Feb 2010, 01:19

dodo1 scrie:eu as intreba totusi: DE CE se fac astfel de cadouri? :roll:


Fara suparare, dar intelesul profund al intrebarii dumnevoastra este similar cu un altul al unei oarecare interogari de aceeasi masura: este oare apa uda ? Inutil mai precis. Nu pot sa inteleg de ce trebuie in general sa se puna o intrebarea sau sa fie primit cu alti ochii decat cu cei ai aprecierii un cadou care vine pur si simplu la porunca inimii celuia care ni-l ofera. De ce nu ar primii cineva un cadou care ii se ofera? De ce trebuie sa ne intrebam de ce ne este oferit acel cadou sau sa cautam un inteles particular pentru care oferim un cadou (-daca nu sunt prezente indiciile sau pur si simplu dezvaluit misterul).
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Următorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator