Atentie!!!!!!!

Atentie!!!!!!!

Mesajde medi » 11 Sep 2006, 15:48

Pentru cine nu stia programa la limba romana pentru clasa a V-a s-a modificat. La fel si unele manuale (din cele vechi) nu au mai primit aprobare datorita noilor norme ortografice impuse de DOOM. Pentru clasele VII si VIII tezele vor fi natiolale cu subiecte propuse de minister si transmise inspectorilor de specialitate din fiecare judet. In felul acesta va exista o data fixa pentru stabilirea tezei si toti elevii vor sustine teza in aceeasi zi. Sper sa nu fi fost eu ultima care a aflat stirea si sper sa mai existe cineva care se bucura de acesta veste :lol:
medi
 
Mesaje: 66
Membru din: 27 Iul 2006, 19:17

Mesajde doina_barsan » 11 Sep 2006, 16:05

De unde ai aceste informatii, medi? De la consfatuiri?
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde medi » 11 Sep 2006, 16:08

Chiar azi am avut consfatuirile si aici ne-au dat aceste informatii. Daca mai ai nevoie de cate ceva poti sa ma intrebi, dar probabil ca si tu vei fi anuntata. Pa
medi
 
Mesaje: 66
Membru din: 27 Iul 2006, 19:17

teze

Mesajde ancapotinteu » 14 Sep 2006, 19:22

eu n-am auzit nimic si am avut consfatuirile la romana. ce altceva nou ati mai auzit?
ancapotinteu
 
Mesaje: 18
Membru din: 19 Sep 2005, 19:24

Mesajde medi » 14 Sep 2006, 19:31

Deocamdată tot ce ştiu este că programa clasei a V-a s-a modificat, chiar am primit-o xeroxată şi sunt mulţumită pentru că nu mai este atât de stufoasă. Chiar am dat pe site planificarea după noua programa şi se poate vedea diferenţa. S-au introdus câteva lucruri, dar mai mult s-au scos. În plus este propunerea de a modifica teyele claselor a VII-a şi a VIII-a, de a avea subiecte naţionale date de minister în fiecare semestru. Acest lucru nu este sigur şi aflăm mai multe în timpul anului. Anul acesta se va pune accentul mai mult pe lucrul diferenţiat cu copiii, deoarece cei cu probleme la învăţătură trebuie trataţi diferenţiat. Atât. Sperăm să se afişeze cât mai curând programa, mai ales că situaţia este la fel şi la matematică şi la alte discipline şi deja începem şcoala. Baftă în noul an şcolar şi multă răbdare!
medi
 
Mesaje: 66
Membru din: 27 Iul 2006, 19:17

Mesajde andru » 15 Sep 2006, 06:53

Ni s-a mai comunicat la consfatuire ca pana pe 15 ianuarie se vor publica pe site-ul ministerului variantele de subiecte care vor fi utilizare la testarea natioanala (60-100 variante), respectiv la bacalaureat (nu doar oral, ca pana acum, ci si scris). Pana pe 31 ianuarie, aceste variante vor fi supuse dezbaterii publice, vor putea suporta modificari, etc. Am inteles ca noutatea, in ceea ce priveste subiectele de la testarea nationala, se va regasi mai ales la subiectul al treilea: eseul va avea de acum ca suport textul la prima vedere de la primul subiect. De asemenea, s-a insistat asupra faptului ca profesorii implicati in examenele nationale vor urma un program de formare a evaluatorilor si vor semna un contract cu ministerul, prin care isi asuma obligatia de a evalua corect si obiectiv. Incrierile pe listele pentru profesori examinatori, supraveghetori, evaluatori se fac pana la data de 15 martie, in baza unei declaratii pe proprie raspundere in care se precizeaza ca esti la curent cu noile prevederi ale metodologiei de examen.
andru
 
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2005, 14:58

Re: Atentie!!!!!!!

Mesajde ciorneisimona » 15 Sep 2006, 09:41

medi scrie:Pentru cine nu stia programa la limba romana pentru clasa a V-a s-a modificat. La fel si unele manuale (din cele vechi) nu au mai primit aprobare datorita noilor norme ortografice impuse de DOOM. Pentru clasele VII si VIII tezele vor fi natiolale cu subiecte propuse de minister si transmise inspectorilor de specialitate din fiecare judet. In felul acesta va exista o data fixa pentru stabilirea tezei si toti elevii vor sustine teza in aceeasi zi. Sper sa nu fi fost eu ultima care a aflat stirea si sper sa mai existe cineva care se bucura de acesta veste :lol:


te rog ,daca poti, trimite-mi si mie noua programa pentru clasa a V-a . am cautat-o pe site dar nu o gasesc. te rog f frumos
ciorneisimona
 
Mesaje: 12
Membru din: 19 Ian 2006, 18:29

Mesajde medi » 15 Sep 2006, 13:53

E cam greu să trimit programa pentru că eu am un exemplar xeroxat. Voi încerca să îl scriu eu pe calculator şi să îl trimit pe site ca toată lumea să îl poată descărca, dar e mult de scris. Mai pot scrie doar modificările pentru că este mai simplu, măcar până se face publică noua programă. Nu mai căutaţi că nu se găseşte nici pe edu.ro, nici pe alt site de specialitate. Exemplarul pe care îl am a venit direct de la minister prin inspectorul de specialitate şi s-a xeroxat pentru fiecare cadru. Sper să am timp în acest weekend să îl fac şi să îl luaţi de pe site.
medi
 
Mesaje: 66
Membru din: 27 Iul 2006, 19:17

Mesajde doina_barsan » 15 Sep 2006, 14:51

medi scrie:[....] Nu mai căutaţi că nu se găseşte nici pe edu.ro, nici pe alt site de specialitate. Exemplarul pe care îl am a venit direct de la minister prin inspectorul de specialitate şi s-a xeroxat pentru fiecare cadru. .

Pe edu.ro la adresa aceasta http://www.edu.ro/index.php/articles/6165
scrie Programa şcolară pentru Limba şi literatura română, clasele V-VI
[în vigoare]
Nu este cea buna? Scrie ca este in vigoare!!! Poate o compari , medi, cu cea pe care o ai...
Aceeasi situatie este si la matematica, numai ca noua nu ne-a dat nici un exemplar, asa ca nu am cu ce compara :cry:
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde medi » 15 Sep 2006, 15:27

Pentru Doina: nu este valabilă.
Pentru toată lumea: am publicat pe site un material la curriculum intitulat: modificări ale programei clasei a Va. În orele următoare îl veţi putea vizualiza şi vă veţi lămuri în ce constau diferenţele, măcar până apare publică.
ATENŢIE: obligatoriu în planificări trebuie să apară ore în care se fac exerciţii după noul DOOM împărţite pe semestre.
medi
 
Mesaje: 66
Membru din: 27 Iul 2006, 19:17

Mesajde doina_barsan » 15 Sep 2006, 15:31

medi scrie:Pentru Doina: nu este valabilă.

Mersi frumos :!:
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde medi » 15 Sep 2006, 15:33

Pentru Doina: Cu plăcere. Specific şi numele pentru că au scris diferite persoane şi nu vreau să se înţeleagă greşit. Sper să nu deranjez.
:oops:
medi
 
Mesaje: 66
Membru din: 27 Iul 2006, 19:17

Mesajde medi » 15 Sep 2006, 15:42

Aş mai avea o rugăminte pentru cine mai citeşte acest mesaj: îmi puteţi da câteva idei privind aranjarea clasei? Întotdeauna am avut probleme cu decorarea clasei în funcţie de copii sau de specificul disciplinei predate de diriginte. Aştept păreri şi sfaturi aici pe forum (poate mai are nevoie cineva de idei). Mulţumesc
medi
 
Mesaje: 66
Membru din: 27 Iul 2006, 19:17

Mesajde cosmina-maria » 23 Sep 2006, 22:13

Buna seara!
Si noua ni s-a spus la consfatuiri de modificarea programei pt. clasa a V-a. Daca s-au primit copii xerox inseamna ca trebuie sa existe undeva si in format electronic - de ex. pe site-ul inspectoratelor (decat ca, in cazul meu, inspectoratul are forum cu acces restrans).
Inteleg ca si la a VIII-a sunt ceva schimbari.
Dv. ce-ati mai aflat?
cosmina-maria
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Sep 2006, 21:57

Mesajde cosmina-maria » 23 Sep 2006, 22:30

cosmina-maria
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Sep 2006, 21:57

Următorul

Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron