Anunturi pentru echipele din proiect!

Forum dedicat exclusiv proiectelor de vacanta.

Marime fisier

Mesajde m25ariana » 27 Aug 2007, 18:07

Buna ziua!
Am realizat prezentari PPT si PPS cu elevii nostri implicati in proiectul de vacanta dar nu am reusit sa le trimitem datorita marimii lor. Puteti, va rog, sa ne spuneti o alta cale prin care sa putem posta materialele prelucrate?
Va multumesc si va doresc mult spor in munca depusa!
m25ariana
 
Mesaje: 28
Membru din: 28 Mar 2006, 22:24

Re: Marime fisier

Mesajde nanca_g » 27 Aug 2007, 19:04

m25ariana scrie:Buna ziua!
Am realizat prezentari PPT si PPS cu elevii nostri implicati in proiectul de vacanta dar nu am reusit sa le trimitem datorita marimii lor. Puteti, va rog, sa ne spuneti o alta cale prin care sa putem posta materialele prelucrate?
Va multumesc si va doresc mult spor in munca depusa!


Buna seara,
sincer nu stiu cum sa trimiteti fisiere asa de mari. Eu sunt profesor de fizica si un fost elev ne-a ajutat sa lucram la un site unde postam materialele. Sigur ca am fost nevoiti sa salvam "ca pentru pagina web" si sa micsoram drastic fotografiile.Cand va fi gata vom publica aresa
http://e-vacanta.sabaoani.ro
:roll:
nanca_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Oct 2005, 16:32

Mesajde domar » 27 Aug 2007, 19:27

Va propun urmatoarele solutii:
-Incercati sa comprimati imaginile.Deschideti prezentarea power point.Dati click dreapta pe o fotografie si apasati show picture toolbar sau bara de instrumente imagine.Va aparea o bara cu mai multe iconite.Apasati patratelul cu sageti in colturi.Apoi din noua fereastra selectati all picture si web, apoi ok si gata.Salvati din nou prezentarea si veti vedea ca s-a micsorat.
-Taiati prezentarea facuta in doua prezentari mai mici ca dimensiune.

Succes !
domar
 
Mesaje: 103
Membru din: 12 Mar 2006, 08:57

Re: Anunturi pentru echipele din proiect!

Mesajde mihaela_j65 » 27 Aug 2007, 21:20

emil scrie:Stimati colegi
Va reamintim ca trebuie sa "produceti" o lucrare finala care sa apara clar pe www.didactic.ro. !

Domnule Emil,
Lucrarea finala poate fi constituita de site-ul dedicat www.evacanta.zi.ro sau trebuie sa mai elaboram si un alt material?
"Singurul mod de a descoperi limitele posibilului este sa mergi dincolo de ele, catre imposibil"
mihaela_j65
 
Mesaje: 1159
Membru din: 03 Noi 2006, 15:46
Localitate: Halaucesti-Iasi

Re: Anunturi pentru echipele din proiect!

Mesajde emil » 28 Aug 2007, 00:08

mihaela_j65 scrie:
emil scrie:Lucrarea finala poate fi constituita de site-ul dedicat www.evacanta.zi.ro sau trebuie sa mai elaboram si un alt material?


Da, e bine, numai ca linkul nu functioneaza!
Va rog sa faceti corectura necesara.

multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde mihaela_j65 » 28 Aug 2007, 00:49

Sorry! Adresa corecta este www.evacanta.z1.ro!
"Singurul mod de a descoperi limitele posibilului este sa mergi dincolo de ele, catre imposibil"
mihaela_j65
 
Mesaje: 1159
Membru din: 03 Noi 2006, 15:46
Localitate: Halaucesti-Iasi

materiale pps

Mesajde vio60 » 28 Aug 2007, 01:28

Buna seara,
Si noi am intampinat o problema.
Ne straduim de cateva saptamani sa realizam materiale pps cu muzica,dar in lipsa unei persoane de specialitate, nu am reusit.
Nu e usor sa fii autodidact! Am parcurs pasii de inserare si transformare din mp3 in wav,dar materialele depasesc 10 MB.Desi timpul e scurt nu dorim sa renuntam,mai ales ca elevii vor putea beneficia pe viitor de ceea ce ii putem invata.
Va rugam mult sa ne ajutati!
Cu colegialitate,
Viorica Lazar
vio60
 
Mesaje: 10
Membru din: 02 Apr 2007, 23:44

Mesajde unicu » 28 Aug 2007, 09:02

Eu am "decupat" (cu MP3 Splitter) mai intai din mp3 secventa muzicala (1 minut de exemplu) care ma interesa, apoi am transformat-o in wav cu PCM de 11,025 KHz, la 8 Bit, stereo!
"Ce e adevarul?"
Avatar utilizator
unicu
 
Mesaje: 329
Membru din: 03 Noi 2006, 15:43
Localitate: Shambala

Mesajde laurentziu_roshu » 28 Aug 2007, 09:18

Explicatii complete pentru comprimarea muzicii de pps am scris pe forum, : http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=5371 . Gasiti acolo tot ce va trebuie, inclusiv program de compresare.
Succes ! :!:
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde m25ariana » 28 Aug 2007, 14:56

Mii de multumiri colegilor care ne impartasesc din experienta lor! Domar, acum chiar s-au micsorat materialele noastre ! Iar mai nou cred ca o sa punem si noi niste muzica in materialele viitoare pt ca pe aici am gasit sfaturi profesioniste- multumiri d-lui Laurentizu Roshu!
Cert e ca in urma derularii acestui proiect ne-am perfectionat si noi, cadrele didactice...daca la inceput doar deschidem ppt si pps descarcate, gata facute, acum ne-au reusit cateva exemplare si ne bucuram alaturi de copii (iar incantarea lor cand se vad acolo, pe ecran, e maxima!).
Mult succes tuturor si numai zile cu soare!
m25ariana
 
Mesaje: 28
Membru din: 28 Mar 2006, 22:24

Mesajde domar » 30 Aug 2007, 17:54

Multumim mult echipei didactic.ro pentru faptul ca ne-a oferit sansa de a valorifica rezultatele elevilor nostri si de a-i motiva pentru activitatile viitoare.
Am urmarit si apreciat deopotriva si munca colegilor nostri de la celelalte scoli.Ii felicitam si le uram tuturor sa aiba parte de un an scolar plin de realizari deosebite, asemeni celor de la e-Vacanta.
domar
 
Mesaje: 103
Membru din: 12 Mar 2006, 08:57

cum sa postez siteul la proiecte?

Mesajde nanca_g » 31 Aug 2007, 11:30

Buna ziua,
Am finalizat materialele pentru proiectul E-vacanta si le-am grupat intr-un site cu adresa
http://e-vacanta.sabaoani.ro
si am vrut sa-l publicam pe didactic la discipline/informatica/proiecte dar acolo nu ia decat fisier :roll:
Am incercat sa-l pacalim dar nu avem confirmare ca am fi reusit :cry:
nanca_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Oct 2005, 16:32

Re: cum sa postez siteul la proiecte?

Mesajde emil » 31 Aug 2007, 19:20

nanca_g scrie:Buna ziua,
Am finalizat materialele pentru proiectul E-vacanta si le-am grupat intr-un site cu adresa
http://e-vacanta.sabaoani.ro


este deosebit, se poate vedea aici tot ce ati facut. Felicitari!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

INTREBARE

Mesajde loss » 01 Sep 2007, 11:53

Am citit din nou acest regulament stufos de desfasurare a concursului e-vacanta, sa fiu sigura ca totul e in regula, si am ramas masca. Pai era vorba, aici pe forum, ca nu trebuiesc facute hartii, si ca totul se desfasoara on-line, pe baza de voluntariat. Atunci ce rapoarte sa mai facem, ca eu m-am saturat pentru fiecare fleac sa fac un raport. Scrie in regulament ca trebuie scris un raport detaliat al activitatilor desfasurate si trimis la ISJ. Da ce ne platesc ei pentru ce am facut? Nu! asa ca ce treaba au ei cu asta.
Va rog sa-mi spuneti acum la incheierea concursului, in afara de site-ul care oricum dovedeste munca noastra, ce mai trebuie facut, ce raport, ce dare de seama, sau alta hartie?
loss
 
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2005, 18:30

Mesajde ely75a » 01 Sep 2007, 17:40

Membrii echipei E-VACANTA! de la Scoala cu clasele I-VIII Ciocarlia, jud. Constanta, si-au incheiat activitatea. Materialele realizate pot fi vizionate pe site-ul didactic.ro si pe site-ul www.ailinamaris.piczo.com . Presa locala (ziarul "Cuget Liber") a publicat ieri un articol referitor la activitatile noatre.
Petru ca nu am primit un model de raport de activitate, asa cum era mentionat in regulamentul initial, am redactat eu unul asa cum m-am priceput si l-am postat pe site.
Bucuria mare a fost ca elevii chiar s-au implicat in proiect, au lucrat cu placere, iar rezultatele sunt pe masura.
A FOST O VACANTA REUSITA!!!
Avatar utilizator
ely75a
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Sep 2006, 19:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Proiecte de vacanta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori