Angajare invatator

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Angajare invatator

Mesajde marinflorin34 » 11 Noi 2015, 21:45

Buna seara!
Am si eu un vis care pana acum la 33 ani nu a putut deveni realitate, acela de a lucra cu copiii. Am o diploma de licenta-inginer geodez, lucrez la o firma de cadastru, castig mai bine ca in invatamant, dar nu ma simt implinita profesional. Intrebarea mea este ce studii imi mai trebuie pentru a fi invatator si care sunt pasii de urmat? Mentionez ca nu am modulul pedagogic facut in facultate.
In speranta ca ma va sfatui cineva cu experienta, va multumesc anticipat!
marinflorin34
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2012, 19:01

Re: Angajare invatator

Mesajde sportiv » 12 Noi 2015, 00:20

marinflorin34 scrie:Buna seara!
Am si eu un vis care pana acum la 33 ani nu a putut deveni realitate, acela de a lucra cu copiii. Am o diploma de licenta-inginer geodez, lucrez la o firma de cadastru, castig mai bine ca in invatamant, dar nu ma simt implinita profesional. Intrebarea mea este ce studii imi mai trebuie pentru a fi invatator si care sunt pasii de urmat? Mentionez ca nu am modulul pedagogic facut in facultate.
In speranta ca ma va sfatui cineva cu experienta, va multumesc anticipat!



  ART. 238
  (1) Studenţii şi absolvenţii de învăţământ superior care optează pentru  profesiunea didactică au obligaţia să absolve cursurile unui master didactic cu durata de 2 ani ori programele de formare psihopedagogică de nivel I, respectiv II, acreditate conform legii.

)Pentru ocuparea funcţiei de profesor pentru învăţământ primar -  absolvirea cu diplomă de licenţă a specializării «Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar» sau absolvirea cu diplomă a liceului pedagogic cu specializările «învăţător» şi «educatoare/învăţător» ori a colegiului universitar de institutori sau a altor şcoli echivalente şi absolvirea unei instituţii de învăţământ superior cu diplomă de licenţă
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Angajare invatator

Mesajde marinflorin34 » 13 Noi 2015, 13:00

Va multumesc frumos!
marinflorin34
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2012, 19:01


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori