Analize medicale pt incadrare

Analize medicale pt incadrare

Mesajde nikostoica » 02 Aug 2008, 13:30

Buna ziua,
Apelez la voi deoarece eu nu am mai lucrat in invatamant de aproape 4 ani.De la 1 sept voi fii educatoare si nu stiu cum se procedeaza cu analizele medicale.Nici ce anume trebuie sa fac...as vrea sa ma apuc de ele ca sa nu trebuiasca sa lipsesc de la munca pt a le face.
Si plus de asta ce analize se cer la inscrierea unui copil la Gradinitza cu program prelungit?Din toamna imi duc si copilul la gradi si nu stiu ce sa ii cer medicului de familie....
Poate ma ajuta cineva cu un raspuns!
Va multumesc!
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Mesajde florentina_gioarsa » 04 Aug 2008, 12:44

Buna, nikosica!
la noi la gradi anul trecut, de analize s-a ocupat o firma special "angajata". Pentru ca am inteles ca fiecare unitate trebuie sa aiba contract cu o astfel de firma...care trimite doctor in unitate si se ocupa de toate cele :)
in legatura cu analizele pentru inscriere copil...stiu ca trebuie sa aduci de la medicul de familie fisa medicala cu vaccinurile. :) iar in prima zi de "lucru" a copilului...trebuie sa te prezinti si cu aviz epidemiologic tot de la medicul de familie. (cam atat imi amintesc eu acum...in vacanta)
florentina_gioarsa
 
Mesaje: 110
Membru din: 06 Mai 2006, 12:28

analize

Mesajde geti_serban » 04 Aug 2008, 13:37

Dosarul pentru inscrierea copilului la gradinita trebuie sa cuprinda:

*raze şi sânge- părinţi
*adeverinţă salariu-părinţi
*2 copii certificat naştere- copil

De la dispensarul de care apartine copilul:

*copie dupa fişa medicală a copilului.
*dovada de vaccinare.
* i.d.r-ul
* ex. coproparazitologic.
*aviz epidemiologic la intrarea in colectivitate.

Se recolteaza la camin:
*exudatul faringian.
*coprocultura
( marţi şi joi- ora 8.30)
Asa procedam noi.
Educatoarele au nevoie de ex psihologic( care se face in unitate) si un
" clinic sanatos" din partea medicului de familie. Atat. Sper sa nu se fi schimbat ceva. Succes! :D
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Mesajde florentina_gioarsa » 04 Aug 2008, 17:02

well....la noi e mai simplu :)
florentina_gioarsa
 
Mesaje: 110
Membru din: 06 Mai 2006, 12:28

Mesajde nikostoica » 05 Aug 2008, 01:35

Uaaaauuuu.
Raze si sange parintzi?!
Avand in vedere ca eu voi lucra in aceeasi gradi in care este si copilul...si ce anume din sange..ca sunt o multime de posibilitatzi.
Faza cu razele...mi se pare absurda.De ce trebuie sa fiu obligat sa le fac daca medicul meu atesta faptul ca nu am probleme gen TBC.
Iar la copil IDR? abia face 3 ani...oare nu va avea efecte adverse acest IDR? daca nu a fost niciodata in contact cu persoane bolnave si nu a facut nici macar o bronsita sau vreo brosiolita?
ACum nu ma intelegeti gresit ...dar inainte de toate sunt mama..
Multumesc oricum pt informatziile date.Poate ca difera de la o unitate la alta.Poate ma lamuresc eu pana in septembrie.
Ziua buna va doresc!
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Mesajde mirelap82 » 05 Sep 2008, 23:59

la noi se cere o fisa completata de un medic cu specializare de medicina :x muncii....
mirelap82
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Mar 2008, 13:38


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori