am si eu o intrebare

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

am si eu o intrebare

Mesajde alyoru » 05 Oct 2010, 14:10

buna ziua sunt nou pe acest forum si ma intereseaza acest topic sunt un baiat bun la limba romana dar profesoara mea de romana care e si diriginta mea am impresia ca are ceva cu mine am inceput s-mi fie si frica sa ma duc la ora ei ma asculta in fiecare ora nu e ora de romana sa nu ma asculte daca ma intimidez si nu mai stiu un cuvant zice ca nu am invatat nimic ce sa fac sa nu-mi mai fie teama de ea e si autoritara daca nu stiu ceva toata ora ma jigneste indirect va rog mult un sfat? am uitat sa va spun sunt un baiat cu madia 9 la romana
alyoru
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Oct 2010, 13:47

Re: am si eu o intrebare

Mesajde emil » 05 Oct 2010, 22:09

alyoru scrie:buna ziua sunt nou pe acest forum si ma intereseaza acest topic sunt un baiat bun la limba romana dar profesoara mea de romana care e si diriginta mea am impresia ca are ceva cu mine am inceput s-mi fie si frica sa ma duc la ora ei ma asculta in fiecare ora nu e ora de romana sa nu ma asculte daca ma intimidez si nu mai stiu un cuvant zice ca nu am invatat nimic ce sa fac sa nu-mi mai fie teama de ea e si autoritara daca nu stiu ceva toata ora ma jigneste indirect va rog mult un sfat? am uitat sa va spun sunt un baiat cu madia 9 la romana

Buna ziua,
Regret ca raspund cu o analiza pe text, dar nu pari a fi foarte buna la limba romana, avand in vedere modul in care scrii... Probabil ca profesoara iti sanctioneaza mai dur greselile si tu va trebui sa intelegi si sa le indrepti. Incearca sa colaborezi cu dna profesoara si sa comunici mai bine.

Succes!
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: am si eu o intrebare

Mesajde alyoru » 06 Oct 2010, 13:51

va multumesc mult pentru sfat dar ce am gresit la scris
alyoru
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Oct 2010, 13:47

Re: am si eu o intrebare

Mesajde alyoru » 06 Oct 2010, 13:52

cred ca am inteles semnele de punctuatie.
alyoru
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Oct 2010, 13:47

Re: am si eu o intrebare

Mesajde emil » 06 Oct 2010, 14:34

alyoru scrie:cred ca am inteles semnele de punctuatie.


Eu cred ca nu ai inteles decat partial. Limba romana are niste reguli de constituire a frazelor, propozitiilor, care se cheama reguli de sintaxa.
La comunicarea intr-un spatiu public esti obligat sa folosesti aceste reguli, chiar daca la comunicarea rapida pe YM sau chat, poti sa te abati, avand in vedere faptul ca esti intr-un spatiu privat.
Prin urmare, te rog sa respecti regulile: propozitiile incep cu litera mare, se pun semne de punctuatie, se scriu numele proprii cu litere mari, etc...

Mult succes la limba romana!
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori