Am o Idee

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Mesajde diefenbaker » 08 Mai 2005, 19:39

Oana, in primul rand : warning - am impresia ca discutia aluneca spre atacuri la persoana, ceea ce nu intentionez sa se intample.
Nu inteleg ideea cu dubiile si acel amuzament copios, poti sa-mi explici in niste termeni mai accesibili ?

Cum adica la data de x ora y ai stiut de 2 ? Cunostintele sunt verificate de...sa zic 5 ori pe luna, se face o medie si respectivul stie de media respectiva ? atunci unde intra evaluarea sumativa ? se adauga la media aritmetica a notelor ? las loc si altor forumisti sa-si dea cu parerea...m-i se pare aiurea...ciudat...
Cat despre viata frumoasa, me refeream la cea de aici, elevii traiesc aici, incepem sa le povestim ce frumos e la Viena, sau descoperim realitatea de aici si acum ?

Si care era ideea cu evaluarea temelor ? as sari dar nu am inteles prea bine ceea ce ai vrut sa spui.
:wink: , ne vedem la Viena :lol:
L'enfant est un feu à allumer, pas un vase à remplir.
diefenbaker
 
Mesaje: 25
Membru din: 13 Ian 2004, 00:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde oana1964 » 08 Mai 2005, 20:36

warning - am impresia ca discutia aluneca spre atacuri la persoana, ceea ce nu intentionez sa se intample.
cred ca ai inteles gresit. cine pe cine sa atace? :)

Nu inteleg ideea cu dubiile si acel amuzament copios, poti sa-mi explici in niste termeni mai accesibili ?
ai spus ca esti elev. (daca am inteles eu gresit imi cer scuze.) dar prin posturile tale dovedesti atata maturitate ca imi este greu sa cred ca nu esti profesor, sau ca nu ai trecut de varsta adolescentei. de asta m-am amuzat.

Cum adica la data de x ora y ai stiut de 2 ? Cunostintele sunt verificate de...sa zic 5 ori pe luna, se face o medie si respectivul stie de media respectiva ? atunci unde intra evaluarea sumativa ?
nu te-ai referit la lucrarile de control? atunci nu este nota pe data de x la ora de y? eu nu fac media linar. eu ascult si dupa modul clasic si la sfarsit pun si note pe referate, activitatea generala de la ore, pe care mi-o notez in caiet (nu am cum sa ascult de 5 ori un elev pe luna, avand 2 ore de curs pe saptamana). dar asa cum ai spus tu este evaluarea sumativa. da, elevul este asculat de mai multe ori, chiar ora de ora, daca se intampla, si i se pun note in caiet. lunar, profesorul face media. dar eu la acest tip de evaluare fac o singura medie semestriala.

Cat despre viata frumoasa, me refeream la cea de aici, elevii traiesc aici,
ai spus "lume". lumea nu inseamna doar Romania.
stiu, diefe. cand ti se pare ca realitatea de aici este mai putin frumoasa decat in alte parti, lucru adevarat din pacate - cel putin eu asa simt, pune-i pe parintii tai, sau pe alti oameni care au fost elevi acum 20-30 de ani sa-ti spuna cum era atunci; cum inghetam de frig in camin invatand in sacul de dormit, cum aveam zapada in camera la usa de la balcon, cum se lua curentul de la 10 seara la 6 dimineata, cum se calcau in picioare oamenii la magazinul Victoria daca se bagau cateva nenorocite de perechi de pantofi polonezi, cum stateam la coada sa iau si eu un pachet de unt (cu 40% margarina), de la Bucuresti, ca la Piatra nu mai exista de ani de zile, ca sa faca ai mei un cozonac de Craciun, pardon de Mos Gerila, si nu mai apucam; sau cum trebuia sa ni se citeasca, dupa orele de la scoala/serviciu din tezele lui nea'nicu si eram obligati sa ne ridicam in picioare sa aplaudam, pentru ca daca faceai altfel, deveneai probabil ingerash a doua zi, ca oricum dispareai din peisaj sau... colaborai, ca nu aveai incotro. si atunci ai sa intelegi ca este frumos ceea ce traim azi.
citeste romanul "1984" de George Orwell. din pacate, 90% din ceea ce a scris el acolo am trait noi pe pielea noastra in anii dictaturii.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Elevii din anii 2000...

Mesajde radubml » 09 Mai 2005, 20:52

A readuce pe calea cea buna un elev , a-l face sa invete din placere este o munca titanica care nu se poate face fara sprijinul familiei. Dar familile sunt ocupate cu stresul zilei de maine sau sunt indiferente, daca familia nu-si poate educa bucatica ei(adica copilul pe care il are ca membru al familiei), cum putem noi profesorii sau dirigintii sa educam 30 de elevi???
Fara ajutor nu vom ajunge niciodata acolo unde trebuie. M-am facut profesoara pentru ca mi se pare o meserie deosebita, sa-i faci pe altii sa inteleaga ceea ce tu explici, sa educi, sa modelezi, sa conturezi un profil psihologic al unui viitor adult sa fii pentru elev doamna profesoara toata viata lui.
Mai sunt si unele probleme... unii profesori au ce modela dar nu o fac, altii ar vrea sa modeleze dar nu au pe cine.... daca intelegeti.....
Nu cred ca acest mesaj este la subiect...dar de aici apar notele mici ....lipsa preocuparii intai a societatii pentru un invatamant de calitate si nu de cantitate si apoi dezinteresul elevului care oricum mereu trebuie impins de la spate...daca el nu are motivatie....familia nu are timp de el, societatea nici atat...el ce sa mai inteleaga....
Va rog nu-mi comentati fiecare cuvant in parte sper sa intelegeti printre randuri ....
radubml
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Feb 2005, 21:25

Mesajde raluca_gabriela » 10 Mai 2005, 00:26

Eu nu inteleg ceva.........cand esti in clasa a VIII-a si trebuie sa te gandesti la ce liceu vei merge, de ce trebuie sa ne alegem un profil anume? eu avand 14 - 15 ani de unde sa stiu ce voi face in viitor? de unde sa stiu pentru ce am har....?? si astfel tind la primele clase....la cel mia bun liceu.......ca vezi doamne acolo invata cei mai buni, se intra cu medii mari...........eu am intrat la "matematica-fizica" la "Colegiul national Al I. Cuza" luand in seama aceste idei, ........acum ca am mai crescut mi-am dat seama la ce facultate voi merge si nu are nici o legatura cu matematica-fizica....vreau sa dau la Psihologie, fiind a zecea trebuie sa completam niste cereri cum ca noi ne continuam studiile la liceu si daca spuneam ca vreau sa ma mut la o alta clasa......sau mai bine zis la un alt profil, riscam sa pierd si locul din clasa mea dar nici sa intru la clasa in care eu am vrut sa intru si ajungeam la cine stie ce liceu inferior.....la noi ar fi agricolul, electrotehnica, forestierul etc......riscam sa pierd un loc pe care l-am castigat cu mult efort.....pentru a obtine o nota buna la capacitate e necesar sa inveti destul de mult...............cum eu vreau sa merg la Psihologie evident au inceput sa nu-mi palaca fizica si chimia (imi cer scuze fata de cadrele didactice care predau aceste discipline) ............cantitatea de informatii este fffff mare iar mie personal mi se pare o pierdere de timp sa invat niste formule complicate pe care imediat cum trecem la capitolul urmator le uit sau la chimie toate genurile de reactii, cu analize redox, sa stii valentele si numerele de oxidare ale tuturor elemetelor chimice si sa faci probleme care mai de care mai complicate.........si evident daca nu ma intereseaza acest aspect invat la inceput chestiile medii pentru cultura generala si tin sa mentionez ca anumite idei din toate disciplinele sunt folositere atat in viata de zi cu zi cat si pentru cultura generala sa fii multumit de tine insuti ca azi stii mai mult decat stiai ieri......dar din momentul in care se adanceste in materie si sunt multe alte amanunte predate intr-un timp destul de scurt si nu apuci sa intelegi de la bun inceput.....profesorul nu sta sa iti explice tie personal ce nu ai inteles si te lasi dus de val pana cand dai teza sau esti asculatat sau la o lucrare evident nu stii, devii din ce in ce mai confuz si nu stii ce sa scrii......intri in panica (o senzatie nu tocmai confortabila) iti este rusine de profesor ca nu ai inteles ceea ce a predat nu vrei sa il jigneti pentru ce el tine la disciplina lui si are pretentii ca elevul sa stie "brici" ... si dai lucrarea cu putine informatii si problemele nerezolvate......si astfel iei nota mica.............
Cu alte cuvinte....liceul este tot un fel de scoala generala si consider ca in scoli ar trebui sa fie cateva discipline de baza pe care tot omul trebuie sa le stie, si anume matematica, geografia tarii in care locuieste, istoria tarii sale.....nu cu informatii din anii de inainte de Hr. din grecia antica etc. (cum spuneam nu multe detalii......decat celor care sunt interesati), ar trebui sa invatam limba materna , o limba straina si sport..........iar restul.....optionale.....cate un optional pe zi la alegerepe dar la care sa nu primeasca note ci sa mearga informativ si nu tot anul ci la cate ore vrea elevul respectiv sa vada ce ii place si ce nu si astfel isi face o idee asupra a ceea ce ar vrea sa faca in viitor.......si incepe sa se pregateasca mai mult la ceea ce ii place.......daca cineva isi alege fizica atunci sa invete numai el toate formulele respective.......daca cineva vrea chimie atunci sa invete numai el.........si astfel se vor reduce cu mult numarul absenteleor si cu siguranta nu vor mai fi prea multe note mici.........
Sper ca nu v-am plictisit.......m-a luat valul :lol: ....si sper ca m-am facut inteleasa........ :roll: trebuie sa mai lucrez la exprimare :roll:
"Calitatea de psiholog devine universal umana." (Vasile Pavelcu)
Avatar utilizator
raluca_gabriela
 
Mesaje: 82
Membru din: 22 Apr 2005, 03:02
Localitate: Focsani

Mesajde oana1964 » 10 Mai 2005, 06:06

.liceul este tot un fel de scoala generala si consider ca in scoli ar trebui sa fie cateva discipline de baza pe care tot omul trebuie sa le stie, si anume matematica, geografia tarii in care locuieste, istoria tarii sale.....nu cu informatii din anii de inainte de Hr. din grecia antica etc. (cum spuneam nu multe detalii......decat celor care sunt interesati), ar trebui sa invatam limba materna , o limba straina si sport........

sa-ti spun ca in State se invata cateva obiecte, ca elevii sunt evaluati o data pe semestru printr-un fel de teza, ca doar in anul III de liceu au un fel de mare examen, ca acolo nu se invata o limba straina mai devreme de clasa a IX-a si ca nu sunt deloc stresati? ne-a spus un asistent de limba, american, toate astea si ca dansul a mai fost si in alte tari ca profesor de engleza, dar asa un sistem educational de stresant si de incarcat, unde elevii invata de frica si nu de placere, nu a mai vazut.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde christa » 10 Mai 2005, 21:23

Oana, pe de o parte are Raluca (putin :wink:) dreptate, insa pe de alta parte ... nici neamtul de rand nu se prea poate mandri cu o cultura generala foarte vasta, insa am avut, cand am fost aici in Germania o jumatate de an la liceu, niste colegi care au fost in vacanta de Pasti in vizita la elevi americani, si s-au intors complet deceptionati ca americanii au crezut ca Germania e in Asia :shock: (Raluca, eu sunt de parere ca nu strica nici cunostinte ceva mai vaste decat geografia tarii de bastina ;-) ). Si de la multi care cunosc americani plus din emisiuni vazute la TV am auzit si vazut cat de prost stau americanii cu cultura generala.
Nu stiu cum e acum, insa "pe vremea mea" se dobandea deja la scoala o cultura generala destul de vasta.

Raluca, eu am fost la un liceu de stiinte ale naturii, profil chimie-biologie, si biologia nu mi-a placut, pentru ca pur si simplu trebuia sa invatam manualele din scoarta in scoarta pe de rost, cu punct si virgula. Chimia in schimb mi-a placut f. mult, si totusi m-am decis impotriva chimiei, pentru ca in clasa a XII-a am venit in Germania, si cunostintele nu m-au ajutat cu nimic, pentru ca pana si elementele chimice au alte nume in germana. In plus nu am mai avut aici in Germania chimie, deci ar fi trebuit sa invat totul de la zero. SI TOTUSI mai tin minte unele lucruri invatate atunci, chiar daca nu imi mai amintesc de detalii.

Raluca a scris printre altele:
iti este rusine de profesor ca nu ai inteles ceea ce a predat nu vrei sa il jigneti pentru ce el tine la disciplina lui

Raluca, poate TIE iti este rusine, insa parerea mea este ca pe majoritatea elevilor nu ii impresioneaza deloc, sa nu mai spun ca nici nu ii intereseaza.

Chiar ieri am stat de vorba cu un elev care ma duce la exasperare. E in clasa a XI-a si repeta anul. In primul semestru a avut doi de 1, doi de 2, sapte de 3 si la mine a avut 4. Spre clarificare: 1 e nota cea mai buna, 4 e nota cea mai slaba cu care treci clasa, deci echivalenta 5-ului in RO. In semestrul asta nu face absolut nimic la ore, plus ca a mai si lipsit de cateva ori (si asa nu am clasa decat 2 ore pe saptamana, adica 90 minute). Ieri a fost in sfarsit din nou la scoala, dupa vreo 3 saptamani de absenta, si iar nu facea nimic. Colegii lui invata sa lucreze cu Excel, si pe 13 iunie scriu o lucrare de control. Au lipsit cativa elevi, astfel incat erau libere 3 calculatoare, si i-am spus ca ii recomand sa lucreze singur la un calculator ca sa recupereze ultimele 3 saptamani, in loc sa se uite doar peste umerii colegelor (doua colege lucrau la calculator si el privea). Am incercat sa apelez la el in toate felurile, i-am spus ca imi pare MIE rau sa ii dau nota proasta, si ca nu vad sanse sa faca mare branza la lucrare, pentru ca nu a facut aproape nimic cu Excel, dar ori ca vorbeam cu peretele, ori cu el, era totuna. Singurul lui raspuns a fost ca "macar nu fac galagie ca altii". I-am dat dreptate aici, si i-am spus si ca apreciez asta, insa din pacate nu ii pot da doar pe "liniste" nota. Eu am intelegere si daca cineva e "mai greu de cap" si are nevoie de mai mult timp sa invete/inteleaga ceva, insa vreau macar sa vad ca isi da osteneala.

Haideti ca m-am intins la vorba, scuze. :oops:
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde oana1964 » 11 Mai 2005, 06:54

americanii au crezut ca Germania e in Asia
s-ar putea sa fi fost in bataie de joc replica. desi nu e exclus sa fi fost adevarat ca habar nu au despre altii, decat tara lor. un roman plecat de mult in State, a zis ca daca il intrebi pe un American ce inseamna lumea pentru el, iti raspunde ca lumea e de la New-York la San Francisco.

nu am spus ca sunt de acord cu cantitatea mica de informatii pe care ei o invata, dar nici ca la noi parca nu e ok. anul trecut am participat la o intrunire intre sefii de catedre din judet si o delegatie de la minister. am fost placut surprinsa sau aud pe unul dintre ministeriabili spunand, citez: "hai sa facem si noi ca americanii: sa fim mai putin destepti, dar cu mai multi bani in buzunar". mi se pare foarte corecta observatia dansului. am vazut multi oameni care sunt niste enciclopedii ambulante, care stiu multe lucruri, dar nu aplica in practica nimic din cele invatate si traiesc cam de azi pe maine.

cat despre elevul tau, Christa, cred ca trece printr-o perioada dificila. mie mi se pare ca are o problema de suflet. cam asa reiese din ceea ce ai pocestit. chiar daca el tace. ba tocmai pentru ca tace.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde christa » 11 Mai 2005, 19:03

N-a fost in bataie de joc, Oana, a fost trista realitate. Cum ziceam, nu cunosc scoala din Romania ultimilor 15 ani, asa ca nici nu stiu cum stau elevii din ziua de azi d.p.d.v. al culturii generale, insa sunt de parere ca americanii si nemtii (si vorbesc de majoritate, nu de toti, ca exceptii exista peste tot!) poseda mai putina cultura generala decat romanul de rand de acum 15 ani.

In privinta elevului nu stiu ce sa spun, o sa incerc, daca dau de el, sa vorbesc cu el inca odata intre 4 ochi.
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde raluca_gabriela » 11 Mai 2005, 19:38

Acum depinde si de om.......ca cineva sa aiba cultura generala trebuie sa aiba vointa ca sa o "procure"......poate scoala sa il "indoape" cu tot felul de informatii daca nu vrea sa le tina minte tot degeaba.......pai eu una am ramas surprinsa cand stateam de vorba cu o vecina de aceeasi varsta cu mine numai ca invatam la licee diferite si nu stia ce e acela iris si pupila......se exprima ceva de genul: "Chestiile alea rotunde din ochi.....aia colorata si punctul negru"......
Eu de ex dintre toate disciplinele scolare caut sa retin esentialul..........asta in cazul in care nu ma atrage prea mult disciplina respectiva.......dar pasiunile mele sunt total altele de ex.....astronomia....imi place sa ma informez in legatura cu experimentele celor de la NASA, am studiat singura destul de multe carti in domenu, imi place sa stiu ce e nou in genetica, tot felul de curiozitati, geologia, paleontologia, imi plac misterele (ex. triunghiul bermudelor)......nimic din toate acestea nu se fac la scoala si totusi daca am vrut m-am interesat si am studiat ata cat mi-a trebuit...pt ca evident nu pot sa aprofundez in toate aceste domenii.........Cu alte cuvinte cultura generala si-o face fiecare indiferent de cat si cum se preda la scoala.....cel putin asta e parerea mea....
"Calitatea de psiholog devine universal umana." (Vasile Pavelcu)
Avatar utilizator
raluca_gabriela
 
Mesaje: 82
Membru din: 22 Apr 2005, 03:02
Localitate: Focsani

Mesajde Vizitator » 23 Aug 2005, 21:08

oana1964 scrie:La urma urmei nu poti sa multumesti pe toata lumea. Unii te iubesc, altii te injura pentru aceeasi idee, sau pentru acelasi lucru. Fiecare isi exprima opinia asa cum simte in acel moment. Fiecare este responsabil pentru ceea ce face si/sau spune.

As adauga ca fiecare ar trebui sa fie responsabil pentru ceea ce face/spune; dar eu am o problema (nu o idee) Iat-o:

> Cunoasteti ca un patrat magic este un caroiaj cu numar
> egal de casute pe cele doua dimensiuni ale patratului ale
> carui casute cuprind numere a caror suma este aceeasi
> pe orice linie, coloana sau diagonala. De exemplu
> careul magic de tip 3x3 cuprinde noua cifre dispuse pe
> linii astfel:
>
4 3 8
9 5 1
2 7 6

>
> suma pe fiecare linie, coloana sau diagonala fiind 15.
>
> 1. Puteti scrie patratul magic de tip 5x5 ale carui
> sume pe fiecare..... au valoarea 64 ?
> 2. Stiti cum se determina orice patrat magic de rang
> impar ?
> 3. Scrieti programul pentru calculator care genereaza
> orice patrat magic de rang impar ;-)

Daca imi veti raspunde macar la un punct al problemei voi avea incredere ca puteti face evaluari, da note, pune etichete si... :?
Am luat problema de pe alt forum in care a fost declarata "interesanta".
Voi ce spuneti ? :(
Vizitator
 

Mesajde leo » 23 Aug 2005, 22:10

Vezi manualul de algebra a XII-a, de pe vremea cand era unic.
Avatar utilizator
leo
 
Mesaje: 139
Membru din: 12 Mar 2005, 23:25
Localitate: severin

Mesajde Vizitator » 24 Aug 2005, 00:05

leo scrie:Vezi manualul de algebra a XII-a, de pe vremea cand era unic.

Considerati ca "ati raspuns" ?
La care din cele trei intrebari ? :lol:
Vizitator
 

Mesajde leo » 24 Aug 2005, 21:51

Unui om destept e suficient sa-i dai o idee.

Chestia asta a zis-o "cineva" - poate in alta forma :)
Oricum , la programare nu ma pricep atat cat as vrea.
Din pacate nu am acel manual la indemana, dar ce rost ar avea sa reproduc. Acolo gasesti metoda, implementarea este tema ta.
Si la 5x5, suma nu este 64 ci 65 :)
Avatar utilizator
leo
 
Mesaje: 139
Membru din: 12 Mar 2005, 23:25
Localitate: severin

Mesajde Vizitator » 25 Aug 2005, 23:19

leo scrie:Unui om destept e suficient sa-i dai o idee.

Ma scuzati dom' profesor ca v-am inoportunat cu intrebarea mea dar ea avea alt scop si se adresa in primul rand elevilor; se vede ca n-ati observat. Cat despre capacitatea de dialog nu mai insist sa nu ma trezesc cu alt "panseu" din "Gambetta nemuritorul" ca dovada de politete. Ce sa-i faci, astia suntem...aveti dreptate.
Vizitator
 

Mesajde leo » 26 Aug 2005, 00:12

???!!!
Avatar utilizator
leo
 
Mesaje: 139
Membru din: 12 Mar 2005, 23:25
Localitate: severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori