Am nevoie de idei

Am nevoie de idei

Mesajde roxa » 04 Mar 2008, 16:01

In curand voi avea o inspectie pentru grad si sunt atat de stresata incat nu pot sa imi adun ideile. Voi sustine lectii la abecedar(2 ore) si matematica(1 ora). La abecedar voi avea consolidarea literelor invatate(a - b), iar la matematica probleme care se rezolva printr-o operatie. Tot in acea zi mai am si educatie fizica si ma gandesc cu groaza sa nu ii vina domnului inspector vreo idee sa vada si acea lectie. Nu de alta dar mi se pare cea mai urata ora, atat din punt de vedere al proiectarii, cat si al desfasurarii.
Am cautat prin lectiile de pe didactic, dar nu am gasit cine stie ce. Daca mi-ati da cateva idei mai deosebite, v-as fi foarte recunoscatoare. Va multumesc anticipat!
roxa
 
Mesaje: 11
Membru din: 06 Dec 2006, 18:11

Mesajde ingridalina » 04 Mar 2008, 19:56

Subiectele lecţiilor sunt foarte generoase. Poţi face o gamă largă de exerciţii şi jocuri şi la lb.română şi la matematică.Eu vreau să-ţi spun că în noua metodologie de efectuare a inspecţiilor nu mai există acele preinspecţii de 3 ore. Aşa mi-a spus mie inspectorul de specialitate la ultima preinspecţie.Deci va trebui să ai 4 ore.Succes!
ingridalina
 
Mesaje: 65
Membru din: 27 Mai 2007, 13:45

Mesajde mariamartie » 04 Mar 2008, 20:16

Este normal sa aveti emotii, dar chiar sa va fie groaza de o ora nu cred ca este cazul. Mai intai relaxati-va, si apoi ganditi cu mare grija lectiile si sigur veti reusi sa sustineti activitati interesante. La abecedar aveti 2 ore la dispozitie pentru a face o activitate integrata(alternati exercitiile orale de consolidare cu exercitii de scriere, jocuri de rol si eventual abordati interdisciplinar continuturile in functie de lectia din manual si chiar de anotimp). Ora de educatie fizica este cea mai activa si sigur copiii vor fi incantati. Este mai mult ca sigur ca veti fi asistata la 4 ore. Va pot oferi mai multe detalii, daca imi trimiteti un e-mail la adresa draghicimaria@gmail.com, unde sa scrieti detaliat temele activitatilor.
Mult succes!
mariamartie
 
Mesaje: 63
Membru din: 11 Noi 2006, 09:21

Mesajde roxa » 04 Mar 2008, 20:38

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru incurajari.
roxa
 
Mesaje: 11
Membru din: 06 Dec 2006, 18:11

Re: Am nevoie de idei

Mesajde cadrudid » 04 Mar 2008, 22:08

roxa scrie:[...]Tot in acea zi mai am si educatie fizica si ma gandesc cu groaza sa nu ii vina domnului inspector vreo idee sa vada si acea lectie. Nu de alta dar mi se pare cea mai urata ora, atat din punt de vedere al proiectarii, cat si al desfasurarii. [...]


stimata colega,

inteleg ca nu sunteti in masura, din punct de vedere profesional, sa va indepliniti atributiile in predarea orelor alocate unei discipline din trunchiul comun?
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Re: Am nevoie de idei

Mesajde daniela_dragan » 04 Mar 2008, 23:22

cadrudid scrie:
roxa scrie:[...]Tot in acea zi mai am si educatie fizica si ma gandesc cu groaza sa nu ii vina domnului inspector vreo idee sa vada si acea lectie. Nu de alta dar mi se pare cea mai urata ora, atat din punt de vedere al proiectarii, cat si al desfasurarii. [...]


stimata colega,

inteleg ca nu sunteti in masura, din punct de vedere profesional, sa va indepliniti atributiile in predarea orelor alocate unei discipline din trunchiul comun?

Cata rautate! Pacat! Degeaba ati scris "Stimata colega".
daniela_dragan
 
Mesaje: 34
Membru din: 06 Apr 2007, 19:21

Mesajde cadrudid » 04 Mar 2008, 23:37

eu o stimez, ca mi-e colega.

ma intreb cum poate un invatator sa fie ingrozit de o ora pe care trebuie sa o predea.
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde daniela_dragan » 05 Mar 2008, 00:50

cadrudid scrie:eu o stimez, ca mi-e colega.

ma intreb cum poate un invatator sa fie ingrozit de o ora pe care trebuie sa o predea.

:o Chiar credeti ca va crede cineva?( referitor la stima)
Cunoasteti proverbul: "Daca taceai, filozof ramaneai"?
daniela_dragan
 
Mesaje: 34
Membru din: 06 Apr 2007, 19:21

Mesajde cadrudid » 05 Mar 2008, 08:44

:)

este acesta un spatiu privat?

este punctul meu de vedere nepotrivit in forma ori in continut?
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde roxa » 05 Mar 2008, 18:38

'Stimate' domnule cadrudid,

Navigand pe acest forum am constatat ca va face o deosebita placere sa aruncati venin. Nu ma deranjeaza aciditatea cuvintelor dumneavoastra pentru ca vorbiti fara un substrat real. Nu cunoasteti detalii despre munca pe care o desfasor, despre cariera mea, asa ca ma lasa rece ceea ce spuneti. Iar de la a te ingrozi de faptul ca trebuie sa tii o lectie de educatie fizica fara sa ai conditii elementare de desfasurare a activitatii pana la lipsa de profesionalism e cale lunga.
Opiniile dumneavoastra superficiale nu isi au nici locul si nici rostul, asa ca, dupa parerea mea , cel mai bine ar fi sa va vedeti de frustrarile dumneavoastra.


Le multumesc celor ce si-au rupt din timpul lor pentru a-mi raspunde, insa voi inchide subiectul. Am lucruri mai interesante si mai importante de facut decat sa citesc rautati ca ale mult stimatului cadrudid.
roxa
 
Mesaje: 11
Membru din: 06 Dec 2006, 18:11

Mesajde gherghescudoina » 05 Mar 2008, 19:45

Poate te salvez eu: cel puţin pe "vremea mea" puteam schimba orele astfel încât ne alegeam disciplinele de la Inspecţie...acum nu se mai poate? Schimbă ora de ed. fizică ( Insp poate crede că o ţine prof de ed fiz, oricum) cu alta care ţi-e mai la îndemână! Succes!
Pt cadrudid: să vedeţi cum ţine prof de ed fizică orele cu elevii mei...băieţii să joace fotbal, fetele stau în clasă-scriu temele...şi are şi indemnizaţie de merit...de, Consilierul educativ al şcolii!
El nu se plânge de oră, ştie cum să o ţină! Vai de noi...sper să se revină şi să pot să-mi ţin eu orele: bune-rele cum pot, măcar nu las elevii nesupravegheaţi!
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Pentru Roxa

Mesajde mariamartie » 05 Mar 2008, 21:39

Nu trebuie sa va necajiti pentru o parere exprimata de catre un/o "perfectionist/a". Este laudabil faptul ca ati cerut ajutor atunci cand ati considerat ca este oportun sa va fie colegii aproape. Suntem colegi si suntem perfectibili in tot ceea ce facem. Continuati-va munca si ganditi pozitiv. Succes!
mariamartie
 
Mesaje: 63
Membru din: 11 Noi 2006, 09:21

Mesajde cadrudid » 05 Mar 2008, 21:57

:) mult succes tuturor si sper ca groaza va trece.
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

sport

Mesajde sandapavel » 06 Mar 2008, 14:54

cadrudid scrie::) mult succes tuturor si sper ca groaza va trece.


chia daca de multe ori pe acest forum nu am fost de acord cu dvs, nu pot sa nu va dau dreptate de data aceasta...
consider ca ar trebui sa avem mai multa grija la exprimare - chiar daca este un forum si nu o sedinta cu inspectorii - ca astfel s-a ajuns in situatia sa ramanem fara ore de sport!
daca invatatorii isi exprima groaza de anumite ore, ce rost mai are sa protestam cand ramanem fara!
Avatar utilizator
sandapavel
 
Mesaje: 27
Membru din: 13 Feb 2005, 14:28
Localitate: Bucuresti

Mesajde cadrudid » 06 Mar 2008, 16:02

cand ramanem fara obiectul muncii, ni se face un bine... ;) traumele generate de activitatea profesionala nu trebuie luate-n gluma.
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori