Alo! ....Nu raspunde telefonul...Spune-ti pasul aici !

Un loc ĂŽn care elevii ĂŽşi pot spune liber opinia despre problemele ĂŽnvâţământului

Alo! ....Nu raspunde telefonul...Spune-ti pasul aici !

Mesajde emil » 31 Mai 2006, 22:07

Dragi elevi,

Pentru ca e 1 iunie si pentru ca toata lumea se inghesuie sa va dea atentie, mai mult sau mai putin interesat, coordonatorii www.didactic.ro s-au gandit sa va ofere, un loc unde sa va spuneti liber opinia, in cazul in care telefonul "verde" nu raspunde. Vom face o sinteza a mesajelor voastre si o vom trimite...MAI SUS!
Ce va framanta?
Ce va nemultumeste?
Ce va place?
Ce nu va place?
Ce ati dori sa se faca pentru ca invatamantul sa fie mai bun?

Scrieti aici! Va vor vedea miile de educatori ce viziteaza didactic.ro
Nu va temeti sa semnati, sa va spuneti scoala si sa fiti deschisi si directi.

Daca aveti un cont, scrieti pe contul vostru. Daca nu aveti si nu vreti sa va faceti unul, rugati un profesor sau invatator sa va dea voie sa scrieti pe contul dumnealui, evident, fara sa apareti ca anonimi.

Va asteptam!

cu prietenie,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde un_elev » 01 Iun 2006, 13:03

Foarte bună ideea!

Mie de exemplu nu îmi convine că sunt prea multe ore, mama stă la servici mai puţin timp decât stau eu la şcoală,şi nu are un servici uşor.
Deocamdată nu am alte idei, o să revin

Elevă clasa a X-a
un_elev
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Iun 2006, 12:44

fffffffffffffffff buna idee

Mesajde berdant_ana2006 » 09 Iun 2006, 10:57

dc la nota la purtare nu se face si o medie.........?????????? :x :x :x :x :x :x :X:X:X:X:X:X:X:X
la fel k si la celelalte materii
berdant_ana2006
 
Mesaje: 4
Membru din: 15 Apr 2006, 15:33

Mesajde doro » 25 Iun 2006, 11:14

Pentru inceput...
un lucru important este ca profesorul sa ii fie "prieten" elevului. Stiu ca orice profesor uneori n-are chef de nici o ora, e suparat, salariul e mic, dar cu toate astea el/ea n-are nici un drept sa isi verse nervii pe elevi. Sa castigi increderea unui elev e mare lucru: in felul asta castigi si respectul si atentia.
Un profesor bun isi pregateste elevii pentru examene.
Un profesor excelent isi pregateste elevii pentru viata.
doro
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Iun 2006, 10:21

Re: fffffffffffffffff buna idee

Mesajde marikaj » 26 Iun 2006, 08:16

berdant_ana2006 scrie:dc la nota la purtare nu se face si o medie.........?????????? :x :x :x :x :x :x :X:X:X:X:X:X:X:X
la fel k si la celelalte materii


]n ce sens ai dori medie la puratare?

să dăm note pe parcursul semstrului? şi să facem medie?
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde doro » 26 Iun 2006, 13:46

Cum sa faci medie la purtare?
Sa dai test din purtare?
Sa-ti puna nota pe "caiet" la purtare?
N-are sens...
doro
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Iun 2006, 10:21

Mesajde Vizitator » 09 Sep 2006, 23:18

doro scrie:Cum sa faci medie la purtare?
Sa dai test din purtare?
Sa-ti puna nota pe "caiet" la purtare?
N-are sens...


1) media la purtare: 2 note si media dintre ele...
2)da
3)nu, pe caiet...
4) ba da are :lol: :lol: :lol:
Vizitator
 

Mesajde yoyollini26 » 10 Sep 2006, 13:39

un_elev scrie:Foarte bună ideea!

Mie de exemplu nu îmi convine că sunt prea multe ore, mama stă la servici mai puţin timp decât stau eu la şcoală,şi nu are un servici uşor.
Deocamdată nu am alte idei, o să revin

Elevă clasa a X-a


Total de acord...

O alta problema: de ce nu sunt elevii lasati sa-si aleaga optionalele? Alege directorul pentru ei - si asta in concordanta cu profesorii care mai au nevoie de ore.

M-am saturat sa vad ca sunt pusa sa semnez un regulament pe care nici macar nu l-am citit. Eu nu mai semnez - si diriginta se supara.

Ce ma enerveaza, pe scurt:
- inspectiile acelea "masluite": invatat lectia inainte, adus flori in clase, facut curat...
- 34 de ore/sapamana
- iluminat prost
- scaune care imi produc dureri de spate
- grevele dese si fara rezultate
- abuzurile
- agenti de paza nerespectuosi si aroganti
- contributii la fondul scolii prea mari - fara un raport al folosirii banilor
- materii stufoase si nefolositoare
- profesorii nepasatori
- copiatul la lucrarile la religie-aici, lipsa de verticalitate a elevilor :cry: (religia nici nu ar trebui sa fie obligatorie)
s.a.
Avatar utilizator
yoyollini26
 
Mesaje: 61
Membru din: 27 Aug 2006, 14:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde emil » 10 Sep 2006, 13:56

Foarte bine spus, yoyollini26 !
Mai bine am face un manifest si l-am trimite pe ici, pe colo!
Cred insa ca VOI si colegii profesori deschisi, ar trebui sa luati atitudine!

succes in noul an scolar!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde doro » 17 Sep 2006, 12:21

asa-i yoyollini
sunt unele materii care n-ar trebui sa fie obligatorii. De exemplu: religia.
Din clasa 1 ni se spune ca Moise i-a eliberat pe evrei din egipt, ca a despartit marea, ca Iisus a facut minuni, pe scurt: ni se spune ca TREBUIE sa credem in Dumnezeu ca sa ducem o viata placuta dupa moarte.
Orele de religie par sa fie niste mijloace de manipulare si nimic mai mult, corect ar fi sa avem dreptul sa alegem in ce credem.

Cat despre conditiile din clasa, nu e numai vina directoarei si a invatamantului. Anul trecut am primit banci noi, geamuri termopane, tabla noua. Dupa doua saptamani usa era indoita, clanta era undeva pe scoala iar doua banci ajunseserea sprijin pentru dulapul care abia mai statea in picioare :D . Eu nu cred ca am dreptul sa ma plang de conditii din moment ce fac parte din elevii acelei clase si nu nu m-am impotrivit "actiunilor de demolare" :D
doro
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Iun 2006, 10:21

Mesajde doro » 17 Sep 2006, 12:31

mai am ceva de adaugat.
In ultimii ani profesorii (si directoarea) si-au dat seama ca scaderea notelor la purtare si avertismentele nu ajuta la nimic, elevii continua sa faca ceea ce faceau inainte, fara nici o retinere. ba chiar continua sa incalce regulamentul cu mai multa bucurie.
Partea cea mai urata e ca majoritatea profesorilor s-au dat batuti: trec cu vederea peste toate "scaparile" iar cand vine inspectie sau "cineva" sa vada scoala chiar ne roaga frumos sa nu incalcam regulamentul o zi.
De cand au ajuns profesorii sa se roage de elevii sa nu incalce regulamentul?
E mai mult trist de cat amuzant.
doro
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Iun 2006, 10:21

Mesajde emy » 23 Sep 2006, 00:51

Orele de religie par sa fie niste mijloace de manipulare si nimic mai mult, corect ar fi sa avem dreptul sa alegem in ce credem.

Ai mare dreptate, ma bucura sa vad ca cineva gandeste asa. Dupa parerea mea religia o inventie pentru a ascunde manipularea. N-are nici o legatura cu credinta in Dumnezeu.
emy
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Oct 2005, 12:18

Mesajde ioana25 » 04 Oct 2006, 14:53

Am ajuns sa ne rugam de elevi sa nu incalce regulamentul de cand am realizat ca nu mai avem nici o metoda de constrangere,iar cand spun acest lucru nu ma refer la bataie sau pusul la colt.Ce poate face un profesor sau invatator cand este injurat ca la usa cortului pe coridor sau in clasa???????????????Nu putem nici macar sa-l exmatriculam pe elev pentru ca invatamantul de un amumit numar de ani ests obligatoriu,iar transferul disciplinar la o alta clasa sau scoala nu rezolva problema de fond.Deci,ce vreti,dragii nostri elevi,sa facem?Cum sa procedam?Scaderea notei la purtare e cler ca nu are efect asupra nimanui!
ioana25
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Oct 2006, 14:46

Vocea elevilor

Mesajde simosymo » 10 Dec 2006, 19:02

Cum se poate dvs.ca dascal sa intrebati elevii ce se poate face cand un elev te injura...????????
De vina sunt metodele pe care le aplicati pentru pedepsirea acestor elevi!
De la inceput nu trebuie sa le permiteti elevilor sa va vorebeasca urat, sa deranjeze orele s.m.d.
Eu am lucrat ca suplinitoare dar nu mi s-a intamplat intr-un an scolar niciodata ca un elev sa imi vorbeasca urat sau mai mult sa ma injure! (si aveam doar 19 ani, iar elevii mei erau din cl.V-VIII).
simosymo
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Dec 2006, 18:31

Mesajde yoyollini26 » 10 Dec 2006, 19:34

Dle Onea, ma bucur ca ne ascultati si pe noi, elevii... si in legatura cu propunerea dvs. de a face ceva concret pentru a schimba acest sistem care nu mai aduce nimic cu adevarat valoros in educatia tinerilor, vreau sa spun ca am mai avut intiative insa problema a fost ca ni s-a spus ca avem dreptate, dar lucrurile nu s-au schimbat.
Mai incercam, pana reusim :) Asadar, dragi colegi, daca vreti sa schimbam ceva in sistemul de invatamant, va astept opiniile si toate ideile pentru o scoala mai placuta si mai utila pe adresa yoyollini26@yahoo.com si va promit ca vom schimba ceva, chiar daca va fi doar o schimbare in felul in care suntem perceputi, si nu neaparat in programa pentru materiile pe care trebuie sa le "studiem" desi nu mai sunt actuale de vreo 2 decenii.
Avatar utilizator
yoyollini26
 
Mesaje: 61
Membru din: 27 Aug 2006, 14:54
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Vocea elevilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori