Alfabetar

Alfabetar

Mesajde anisoarasandu » 22 Sep 2008, 15:11

A cumparat cineva Alfabetarul pentru clasa de la dna. Mariana Rusu?
Ce parere aveti?
anisoarasandu
 
Mesaje: 5
Membru din: 07 Iul 2007, 14:01

Re: Alfabetar

Mesajde zaleeto » 20 Feb 2010, 01:45

anisoarasandu scrie:A cumparat cineva Alfabetarul pentru clasa de la dna. Mariana Rusu?
Ce parere aveti?


Foarte proasta!
zaleeto
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2008, 18:00

Re: Alfabetar

Mesajde carmencreanga » 25 Aug 2010, 19:01

Stimati colegi v as fi recunoscatoare daca ne ati impartasi din experienta dvs. de a crea un alfabetar ptr uzul didactic. Sincer as vrea sa stiu cum ati facut asta!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Alfabetar

Mesajde felixmunteanu » 25 Aug 2010, 21:02

Pe vremuri, aveam unul facut la penitenciar (acolo se faceau multe materiale pt scoala). Acum folosesc litere magnetice pe o tabla cu picioare pe care o pot apropia de copii.
Daca ar fi sa confectionez un alfabetar, as scoate litere si silabe la imprimanta, pe carton xerox, as lamina si as decupa jetoane. Pe dosul lor as aplica magneti (daca exista, banda magnetica flexibila si subtire) si ... gata.
Sincer va spun ca eu de mult nu mai folosesc alfabetare individuale deoarece se pierde mult timp cu ele, se imprastie sau se amesteca literele si, de fapt, cei mai multi copii cunosc literele sau stiu sa citeasca. Pt cei care intampina dificultati, recomand parintilor sa le cumpere pentru acasa sau sa le aduca si la scoala. In rest, lucram la tabla mare (scriu si eu, scriu si copiii).
Aici, pe didactic, am gasit si jocuri la calculator care pot suplini alfabetarul (la dna Florica Plosca sau la dl Sasa, de exemplu).
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Alfabetar

Mesajde carmencreanga » 25 Aug 2010, 21:27

Multumesc mult, d-na!
E o idee buna de care voi tine seama!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori