Al XIII-lea salariu

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Al XIII-lea salariu

Mesajde cryss » 11 Ian 2005, 23:08

Dragi colegi din Bucuresti,ati auzit ceva de al XIII-lea salariu?La noi in scoala toti am ramas dezamagiti :( ieri, cand am fost anuntati ca avansul care-l primeam pe 19 ian, il vom lua in jur de 8 februarie impreuna cu lichidarea.Incepand de acum vom avea CARD.Am fost informati ca pana se emit cardurile, pana intra banii in cont, va dura...Deci, mai sigur pe 15-20 feb. vom lua banii.Ne-am consolat cu gandul ca vom lua al XIII-lea salariu, dar, de unde .... :?: Se pare ca tot in februarie! Ce sa mai zic :?: Cu atatea vesti bune din prima zi a semestrului II, tot sa traiesti :cry: :cry: :cry:
cryss
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Ian 2005, 23:31

Mesajde emirela » 13 Ian 2005, 21:37

E bataie de joc , mai ales ca trebuia sa anunte macar...Mai ales cum e situatia mea .....un singur salariu din care mai am de intretinut si o persoana......O luna nu mananc.......Am o prietene care lucreaza in Oltenita si a luat deza al 13...... :(
emirela
 
Mesaje: 5
Membru din: 13 Ian 2005, 21:31

Mesajde alena » 13 Ian 2005, 22:59

ÂŞi nouĂŁ ne-a schimbat data de salariu. CredeĂži cĂŁ pasĂŁ cuiva cĂŁ nu avem noi un ban. Numai niÂşte "minĂži luminate" pot sĂŁ facĂŁ astfel de schimbĂŁri dupĂŁ un Âşir de sĂŁrbĂŁtori....
De al XIII-lea mi-e fricĂŁ sĂŁ vorbesc......sĂŁ nu se sperie.....
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde danaluk » 31 Ian 2005, 10:42

noi, cei din Oradea am primit salarul 13 in 12 ian. Chiar daca ne primim salarul pe card, acesta l-am primit in unitate.Va dati seama ce ne-am bucurat.Iar in ceea ce priveste virarea salarului pe card, exista o multime de dezavantaje( dureaza 2-3 zile pana se vireaza, uneori nu exista disponibil in bancomat, nu trebuie sa-ti uiti parola sau sa-ti pierzi cardul , astepti la coada pe viscol, ploaie sau vant etc.).
danaluk
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Ian 2005, 10:20

al xiii-lea din nou

Mesajde marikaj » 30 Noi 2005, 09:21

revin cu acelasi topic, sa nu mai deschid alta discutie, si oricum titlul este semnificativ.

PENTRU ANUL 2005 se va acorda prima anuala, cunoscuta sub numele de al XIII-lea salariu?

in ordonanta in care (63 parca :oops: ) ni s-a retinut banii pentru prima de 2% din iunie :evil: , se specifica sistarea oricarui fond de premiere in afara de PRIMA ANUALA!!!!
si acum am auzit discutii ca nu mai primim al XIII-lea

cu rugaminte mare, daca are cineva ceva concret sa ne lamureasca, DA sau NU :(
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde adi_1972 » 30 Noi 2005, 16:04

Acelasi lucru am auzit si eu: ca nu vom mai primi al XIII-lea salariu, acesta fiind considerat un fond de premiere, ca si 2%. Cum toate astea au fost sistate...
Asa ca si-au cam batut joc de noi! Al XIII-lea il vom lua pe bucatele pe parcursul lui 2006, in asa-zisele mariri... Atunci, ma intreb, unde e marele efort bugetar de care tot pomenesc alesii nostri? A fost o mare, mare pacaleala!! Cred ca greva noastra a fost in zadar. N-am reusit decat sa intoarcem opinia publica impotriva noastra! Iar acum trebuie sa vedem cum facem sa recuperam ca sa ne primim amaratele astea de salarii pe noiembrie!
Sunt complet dezamagita!!!!! :cry:
adi_1972
 
Mesaje: 22
Membru din: 12 Noi 2005, 18:34
Localitate: Constanta

Mesajde marikaj » 30 Noi 2005, 19:51

adi_1972 scrie:Acelasi lucru am auzit si eu: ca nu vom mai primi al XIII-lea salariu, acesta fiind considerat un fond de premiere, ca si 2%. Cum toate astea au fost sistate...


tocmai ca in ordonanta este specificat ca IN AFARA PRIMEI ANUALE
, care cred eu ca face referinta la al XIII-lea salariu, cel putin asa inteleg eu 8)
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde doina_barsan » 30 Noi 2005, 19:59

La unele scoli din zona mea s-a inceput calcularea celui de-al 13-lea... Deci se va lua.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde marikaj » 30 Noi 2005, 20:27

doina_barsan scrie:La unele scoli din zona mea s-a inceput calcularea celui de-al 13-lea... Deci se va lua.

asta pentru mine inca nu reprezinta o garantie ca vom primi

iar daca nu luam chiar ca suntem considerati paria societatii

adica altii aiu prima de miel, de muraturi, de porc, de varza, de Pasti, de Craciun, de concediu, si in plus si al treispilea si noi nu luam 2% ...
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde anne_marie » 01 Dec 2005, 21:45

contabila noastra spune ca nu exista nici un ordin care sa interzica al 13-lea salariu , ea crede ca il vom lua , in mod normal , dar...ce mai este normal in ziua de azi?
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde irina165 » 01 Dec 2005, 22:25

Din cate stiu eu, toti bugetarii beneficiaza de al 13 lea salariu. Nu vad de ce sa nu-l luam!!
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde sfetnicul » 02 Dec 2005, 16:18

Si la noi s-a spus (liderul FSLI BacĂŁu) cĂŁ se ia. Nu a precizat insa când!
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori