ajutor va rog!

Discutii off-topic, despre orice

ajutor va rog!

Mesajde andra_edu » 14 Iul 2008, 18:42

buna ziua,


am nevoie de un pic de ajutor din partea educatorilor prezenti. Am fost azi la un interviu cu directoarea unei gradinite particulare din Bucuresti si mi s-a spus ca trebuie sa pregatesc "un interviu" cu copiii. Mi-a zis sa pregatesc o lectie si joculete, atata in limba romana cat si in limba engleza. Urmeaza sa stabilim exact in ce zi va avea loc acest interviu, insa stau ca pe ghimpi pentru ca nu stiu ce ar trebui sa pregatesc. Mentionez ca este prima sansa de a obtine un post, chiar si de suplinitoare, in gradinita si imi doresc foarte mult acest lucru.

se poate sa imi dati cateva sfaturi practice, va rog?!?


va multumesc foarte mult!
andra_edu
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iul 2008, 17:59

Mesajde elenadumitrachi » 14 Iul 2008, 18:55

Andra, de profesie, esti educatoare?
Daca da, atunci poti pregati o activitate comuna( act. matematica/ educ. limbajului/cun. mediului...sau orice doresti ) si una recreativa!
Bafta!
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

Mesajde andra_edu » 14 Iul 2008, 20:20

nu sunt educatoare... din pacate. am terminat un liceu teoretic, iar in prezent sunt studenta in anul al III-lea in cadrul Universitatii Bucuresti, Facultatea de Litere. o sa incerc sa gasesc o activitate comuna... cat despre cea recreativa, o sa pregatesc un joculet cu imagini....

multumesc!
andra_edu
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iul 2008, 17:59

Mesajde nastase » 14 Iul 2008, 21:13

o multitudine de activitati se pot realiza.Dat fiind in sistem particular cred ca ar trebui sa venti cu noutati sau tot cu acele activitati specifice care sunt binevenite- de ed. fizica- ex ptr. dezv motricitati generale, ptr. dezv. motricitatii fine a degetelor-prinderea unei mingi , aruncarea ei , fie in sus, fie lateral fie cu o directie data unui copil, la cosul de baschet, sau intr-o galeata-zic eu.Daca vrea noutati.
Ex. de educatie plastica.Astazi vorbim despre curcubeu- ptr. stimularea vorbirii, gandirii.se vine si cu imagini , apoi se trece la desen, pictura numaidecat pentru captarea atentiei atat a copilului cat si a d-nei directoare.Sau despre fructe-mai simplu Despre măr şi despre păr -Ce ştim noi despre ele? Totul sa fie nu discurs ci conversatie, explicatie, demonstratie, imitatie chiar invatarea prin descoperire.Poate aveti si o tabla alba unde puteti trasa cate o linie curba pentru fiece culoare si cele combinate ROGVA.iAR COPII VOR TRASA SI EI PE CAIETELE LOR, BLOCURI,La fel cu marul si parul.Banuiesc ca vor avea in dotare toate cele necesare.Intrebati-o ce are mai intai in dotare ca sa stiti cu ce puteti lucra.
Si fisele pot fi utilizate sau obiectele , fructele chiar.Sa fiti atenta la copii care nu colaboreaza , vedeti cauza-poate are nevoie de mai multa atentie, sau are o problema in familie - cearta dintre parinti care e la ordinea zilei.Distrageţi-i atentia copilului implicandu-l in activitate sau luându-l langa d-voastra .POATE SE VA SIMTI MAI PROTEJAT ,mai in siguranta .De multe ori gradinita poate fi un refugiu pentru multi copii.
Alte activitati-dans, cantec , gimnastica.LE MAI TREDUCETI CATE UN CUVANT in engleza sau franceza.Salutati intr-o limba si straina.
Cam atat din partea mea.Sper sa vina alti colegi cu alte idei.
nastase
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Apr 2007, 13:15

Mesajde andra_edu » 15 Iul 2008, 16:38

va multumesc pentru sugestii!! astept sa ma sune dna directoare si sa ii cer mai multe detalii si o sa revin pentru a vi le comunica si a cere, din nou, alte sfaturi.


va multumesc inca odata!
andra_edu
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iul 2008, 17:59


Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron