ajutor!

ajutor!

Mesajde nicoleta37 » 13 Iul 2006, 15:46

Buna ziua! Sunt invatatoare ,lucrez ca educatoare dar nu am calificarea necesara. Va rog mult daca stiti unde as putea face modulul pentru invatamant prescolar? Sunt absolventa a LIC. PEDAGOGIC dar nu am dubla calificare desi in timpul liceului am facut practica atat la cls.I-IV cat si la gradinita. Va multumesc!
nicoleta37
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Iul 2006, 20:14

Mesajde pupitzik » 14 Iul 2006, 23:35

Buna Nicoleta!Sunt Mihaela si eu am terminat de curand facultatea de psihologie si stiintele educatiei, specializarea institutori prescolar!Deci daca vrei sa ai calificare in invatamant prescolar, trebuie sa dai la aceasta facultate...Eu asa cred! Daca mai exista si alta posibilitate nu stiu!Poate ca mai exista si atunci te poate ajuta altcineva... Succes
pupitzik
 
Mesaje: 12
Membru din: 25 Iun 2006, 19:34

Mesajde cris_flor_m » 15 Iul 2006, 08:17

Sau ai putea urma un colegiu de institutori din cadrul vreunei facultati se socio-psiho-pedagogie.Acum, cu liceul pedagogic, nu prea mai faci mare lucru.Ai dat def-ul?
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Mesajde pupitzik » 23 Iul 2006, 20:35

Alt colegiu de institutori nu mai exista! facultatea pe care eu am teminat-o a fost colegiu inainte, ea transformandu-se pe parcurs din colegiu de institutori in facultate! si cred ca acest fapt s-a petrecut in toata tara! Nu stiu din ce oras esti tu Nicoleta dar cam asa stau lucrurile in toata tara ! Iar daca nu s-au schimbat in facultate, atunci s-au desfiintat.. :(
pupitzik
 
Mesaje: 12
Membru din: 25 Iun 2006, 19:34

Mesajde aya » 24 Iul 2006, 10:16

Intr-adevar colegiile s-au desfiintat transformandu-se in facultati.Dar din cate stiu eu sunt structurate pe 3 ani plus inca doi de master dupa.Tie s-ar putea sa iti fie suficienti cei trei ani de facultate fara master.Cred ca si cei de la facultati sunt debusolati de noul sistem.
Oricum e trist ca s-au desfiintat Liceele Pedagogice si mi se pare nedrept si faptul ca unii absolventi au diploma dubla invatator-educator.Stim toti ca Pedagogicul a fost un loc in care invatatura a insemnat ceva.
Avatar utilizator
aya
 
Mesaje: 29
Membru din: 08 Iun 2006, 07:48

Mesajde clapa_valentina » 30 Aug 2006, 19:41

Oricum e trist ca s-au desfiintat Liceele Pedagogice si mi se pare nedrept si faptul ca unii absolventi au diploma dubla invatator-educator.Stim toti ca Pedagogicul a fost un loc in care invatatura a insemnat ceva.[/quote]

Ai dreptate intr-o oarecare masura, dar eu am terminat in 93 Scoala postliceala cu dubla specializare. Am lucrat 8 ani ca invatatoare si de 5 lucrez ca educatoare. Tin sa-ti spun ca scoala pe care am facut-o m-a format cu adevarat astfel incat putine sunt cele care ma pot concura. Nu am avut nici o problema in a trece de la invatamantul primar la cel prescolar si faptul ca am muncit cu seriozitate atat in scoala cat si dupa.....a dat rezultate. Si nu m-am oprit aici: acum sunt studenta la Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei Cluj-Napoca.
Deci nu blama o intreaga categorie de absolventi pentru ca daca fata de unul singur exista sansa sa gresesti....nu merita.
Succes tuturor in activitate si in noul an scolar!
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Mesajde aya » 31 Aug 2006, 08:53

Valentina felicitari pentru modul in care esti dedicata invatamantului si o spun din tot sufletul.
Eu am o personalitate mai exploziva si de obicei modul in care imi impun parerea deranjeaza.:)
Eu am absolvit in '96.Cand am dat admitere la Peda era unul din cele mai bine cotate licee avand o concurenta pe masura.Dar asta stim toti si sunt convinsa ca nimeni in afara de cei care fac legi nu contesta valoarea liceului.:)

Tin minte ca pe vremea aceea se infiintase ceva postliceal de specialitate dar stiam ca nu obtineau diploma de educatoare respectiv invatatoare calificate.

Oricum mi se pare strigator la cer faptul ca absolventii colegiilor de institutori sunt mai bine cotati conform legii decat absolventii de Pedagogic.
Acum am aflat ca li se ofera sansa de a mai face un an si studiile lor sunt echivalente cu a celor care au absolvit o facultate.
Sa nu mai vorbim de cei care au urmat colegiile particulare.Inamplator am avut posibilitatea de a pune in balanta facultatea particulara vis-a-vis facultatea de stat.
In plus profesorii metodisti de la colegiu nu se compara cu vechii profi metodisti de la Peda.

Parerea mea e ca e trist unde se ajunge.
Imi cer scuze daca am lezat pe cineva.
Avatar utilizator
aya
 
Mesaje: 29
Membru din: 08 Iun 2006, 07:48

Mesajde clapa_valentina » 31 Aug 2006, 14:28

Salut AYA.
Si eu sunt de cele mai multe ori incisiva si acest lucru deranjeaza. Cu varsta am invatat sa ascult mai mult si sa cern cu mai multa intelegere lucrurile pe care le aud sau le spun. Nu inseamna ca m-am inmuiat ci....ca am devenit mai inteleapta (zic eu :D ).
La scoala posticeala pe care eu am urmat-o au predat profesorii care predau si la liceul pedagogic. Poate ca asta a fost sansa noastra. Erau adevarati profesionisti. Insa...in fiecare clasa (precum bine stii) exista si uscaturi. Nu spun ca toate am fost elita dar acum, dupa 13 ani de munca in domeniu, in scolile sau gradinitele din Zalau unde am colege de clasa ele si-au dovedit competenta si sunt nume de referinta. Si sunt mandra de asta.
Cat despre cei care au terminat colegii...numai de bine. Sa stii ca eu cunosc un caz (si n-o fi singurul) al unei colege care a terminat liceul pedagogic, a facut la 40 de ani un colegiu de specialitate si...raman la parerea mea. DACA INTR-UN SINGUR CAZ EXISTA RISCUL SA GRESIM...NU MERITA! Eu ma bucur pentru aceasta colega ambitioasa ca are posibilitatea de a-si completa in acest mod studiile.
Numai bine.
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Mesajde aya » 31 Aug 2006, 14:54

Valentina ai multa dreptate. :)
Sper sa ma invete si pe mine viata sa mai si tac din gura -e un pic cam tarziu insa pentru cei 29 de ani pe care ii am.Pana la urma si diplomatia e o arta.
Si eu am avut anul trecut o colega care absolvise colegiul.Era dedicata profesiei si mi-a fost f.draga.
Mai am foste colege de liceu care de asemenea au ales sa isi completeze studiile cu acest colegiu de institutori care repet din punctul meu de vedere e o mare varza in comparatie cu Pedagogicul.
Ce frumos am crescut noi o data cu cei mici in anii de liceu!Am fost clasa de fete si ne-am inteles extraordinar.Anii de facultate nu se compara cu ceea ce a fost liceu si nici prieteniile legate atunci.

Parerea mea e ca perceptia oamenilor asupra meseriei noastre nu avem cum sa o schimbam.Oamenii au tot mai putina educatie.Am fost crescuti sa avem repsect pentru tot ce inseamna dascal.
La colegii mei cu patru ani mai tineri de exemplu acest lucru lipsea cu desavarsire.
In fiecare etapa a vietii mele am invatat de la dascalii mei cate ceva si desi zapauca de felul meu cu ajutorul lor mi-am ales drumul in viata.

Am deviat de la subiect si imi cer scuze.
Oricum multi pupici Valentina si un inceput de an scolar cat mai okiedokie.:)
Avatar utilizator
aya
 
Mesaje: 29
Membru din: 08 Iun 2006, 07:48

Mesajde clapa_valentina » 31 Aug 2006, 16:39

Nu sunt decat cu 7 ani mai mare ca tine, AYA.....deci nu varsta cronologica ma face inteleapta :D :P :lol:
Dar vezi ca e bine sa discuti? De cele mai multe ori o discutie poate sa-ti dezvaluie anumite aspecte la care altminteri nu te-ai fi gandit.
Si stai linistita....poate ca mediul in care lucrezi te obliga sa fii mai incisiva. Daca acest lucru duce la progres.....e OK, daca pune frana....
SUCCES in activitate.
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori