Ajutor privind programa

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Ajutor privind programa

Mesajde MihaiLiviuM » 27 Mar 2021, 09:23

Sunt profesor începător și m-ar interesa să aflu anumite lucruri pe care modulele pedagogice nu mi le-au lămurit pe deplin, cum ar fi diferența dintre unitatea de învățare și domeniul de conținut. Tratatele de pedagogie ne spun că unitatea de învățare trebuie alcătuită cu elementele din programă, profesorul având libertate deplină. Senzația mea este că programa după care lucrez este fixă, de parcă cei care au alcătuit-o și-au luat asupra lor și această sarcină creativă. Am văzut că și alte programe merg pe aceeași idee, unele având chiar unități de învățare gata mestecate.
Unde mai este munca creativă a profesorului? La ce bun să vorbim de alcătuirea unei unități de învățare când programele nu mai oferă această libertate?

În cazul meu, nu-mi dau seama dacă domeniile de conținut ale programei sunt una și același lucru cu unitățile de învățare. Am libertatea de a desface și a reface aceste domenii de conținut pentru a crea niște unități de învățare sau sunt nevoit să predau mecanic o concepție gata mestecată de altcineva? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
MihaiLiviuM
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Mar 2021, 09:14

Re: Ajutor privind programa

Mesajde sportiv » 28 Mar 2021, 21:25

Ce specialitate aveți?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ajutor privind programa

Mesajde sportiv » 28 Mar 2021, 21:28

Ce specialitate aveți?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori