ajutor la traducere

ajutor la traducere

Mesajde christa » 03 Noi 2005, 00:39

Seara buna! :)

As avea iar nevoie de ajutorul vostru la o traducere in germana, pentru o cunostinta. Zice ca are o diploma de invatator-educator care contine pe verso la discipline "Metodica predarii NT. PATRIEI". Ce nu stie omu' (si nici eu) este ce inseamna acest "nt." Ne poate ajuta cineva? Am avut o idee ca ar putea insemna "notiunii", dar "Metodica predarii notiunii patriei" suna cam tampit dupa parerea mea. :oops:

Multumiri anticipate
Christa
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde zizi » 03 Noi 2005, 09:56

Cel mai bine e sa mearga acolo de unde i s-a emis diploma si sa ceara lamuriri ! ,,NT"? ....,,naturii"? Imposibil!!!
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde alena » 03 Noi 2005, 19:17

Depinde când a absolvit, dar de când funcţionez eu (şi sunt mulţi ani) nu am auzit de o aşa metodică. Poate este un scris ilizibil şi e vorba de "Metodica predării istoriei patriei".
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde christa » 03 Noi 2005, 20:11

zizi, daca era asa de simplu ... :wink: E un translator care a primit de la un "tert" aceasta diploma spre traducere, deci nu il poate intreba nici pe absolvent, din pacate. O alta propunere a fost "Metodica predarii naturii patriei" zizi, de ce zici ca e imposibil?
alena, prescurtarea e nt, si nu stiu cum s-ar putea prescurta istorie ca sa fie confundata cu astea doua litere. :oops:
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde marikaj » 03 Noi 2005, 20:38

etse dactilografiat sau scris cu mana? mie imi suna acceptabil in scrisul de mana ist. <=> nt, un scris mai ilizibil
ca invatatori este singura ISTORIE pe care predau la clasele I-IV> ISTORIA PATRIEI
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde christa » 03 Noi 2005, 21:43

marikaj scrie:mie imi suna acceptabil in scrisul de mana ist. <=> nt, un scris mai ilizibil
ca invatatori este singura ISTORIE pe care predau la clasele I-IV> ISTORIA PATRIEI

Am stat si-am mai cujetat :wink: si i-am scris si "colegului" traducator raspunsurile, si raspunsul alenei cu eventualul scris ilizibil (deci e de mana, Maria :) ) l-a determinat sa studieze diploma cu lupa. Si a ajuns la concluzia ca nu e nt. ci ist. :-)

Asa ca va multumesc mult pentru ajutor, si in numele lui!
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator