AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 10 Mar 2015, 21:13

1. Aveţi dreptate.
2. Copie de pe programele şcolare elaborate şi aprobate, coperţile manualelor şcolare, ghidurilor şi cărţilor, studii şi articole publicate, documentele prin care s-au omologat materialele didactice, copii ale adeverinţelor/certificatelor/diplomelor obţinute, ca urmare a participării în cadrul programelor de reformă şi/sau de formare, autentificate de conducerea unităţii de învăţământ la care funcţionez ca titular(ă)/detaşat(ă).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde ysa_denissa » 10 Mar 2015, 22:54

Va multumesc pentru raspunsul prompt.
ysa_denissa
 
Mesaje: 11
Membru din: 24 Mar 2009, 20:10

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde ysa_denissa » 14 Mar 2015, 21:46

La dosarul de pretransfer trebuie facut opis neaparat?
ysa_denissa
 
Mesaje: 11
Membru din: 24 Mar 2009, 20:10

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde emil » 15 Mar 2015, 00:17

ysa_denissa scrie:La dosarul de pretransfer trebuie facut opis neaparat?

La orice dosar se face un opis. Opis este un fel de cuprins...de documente din dosar.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde melania83 » 03 Apr 2015, 19:50

Buna seara.Am si eu o întrebare :in cazul unui pretransfer PE un post de invatator SI cu domiciliul in localitatea in care solicit postul,desi sunt titular pe un post de prof.,dar definitivatul îl am pe invatator,am prioritate fata de cei din alta localitate apropiata de cea in care este postul?
melania83
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2012, 19:39

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 03 Apr 2015, 20:40

Dumneavoastră vă încadrați la criteriul d).

d) cadrul didactic este titular în altă specialitate decât cea a postului/catedrei solicitate şi are şi domiciliul în aceeaşi localitate în care solicită postul didactic/catedra vacant(ă);

Pentru contracandidați nu ați prezentat suficiente date, pentru a putea fi încadrați la un criteriu. Presupun că sunt învățători. În acest caz, toți se încadrează la criteriile b. sau c), deci, înaintea dumneavoastră.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde melania83 » 03 Apr 2015, 21:01

Multumesc.Speram sa conteze domiciliul si faptul ca am lucrat si ca învățătoare.Da,ceilalți candidati sunt invatatori.
melania83
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2012, 19:39

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde asterix13 » 08 Apr 2015, 08:35

Buna ziua, Domnul Costi, va rog sa ma ajutati si pe mine cu o dilema: am depus dosarul pentru pretransfer la o scoala care cerea conditii specifice (printre care si lectie demonstrativa) in data de 1 aprilie, am cerut detalii privind data sustinerii lectiei, dir. adjunct s-a scuzat ca dir general are un deces in familie, secretarele bolnave,spunandu-mi ca voi fi sunata pt a sustine lectia.Pana ieri am sunat de 2 ori la scoala fara nici un raspuns. Teoretic azi-maine ma voi duce dupa raspuns (acord -refuz), pot face contestatie daca voi primi un refuz ,pentru ca nu mi s-a oferit ocazia sa sustin lectia demonstrativa? este posibil sa renunte scoala la conditii specifice?
asterix13
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Sep 2010, 14:16

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 08 Apr 2015, 14:31

Din moment ce nu v-au programat pentru susținerea lecției, este ca și cum ar fi renunțat la condiția specifică. Evident, puteți contesta un refuz motivat de faptul că nu ați susținut lecția.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde alina ha » 15 Apr 2015, 17:18

Buna ziua, domnule Costi. As avea si eu nevoie de lamuriri legat de urmatorul aspect: in februarie-martie 2015 am participat la etapa de transfer pentru restrangere de activitate (sunt educatoare)si am ocupat un post de educator la o alta institutie, in urma sedintei publice din 17 martie 2015. Acum, la etapa de pretransfer, o colega, tot educatoare, din scoala de unde ``am plecat`` eu si-a depus dosar pentru ca doreste sa plece in alt judet. Mi s-a comunicat ca, in momentul in care postul respectiv se va elibera, eu sunt obligata sa ma intorc in institutia unde sunt inca titulara, conform art. 41 si 53 din metodologia de miscare. Pot opta pentru postul pentru care am semnat in sedinta publica? Va multumesc.
alina ha
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Mar 2012, 09:37

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 15 Apr 2015, 20:23

Dacă postul eliberat în ședința publică de pretransfer nu va fi ocupat în celelalte etape din calendarul mobilității până la data începerii cursurilor anului școlar 2015-2016, va trebui să rămâneți la școala actuală.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde alina ha » 15 Apr 2015, 21:04

Buna seara! Revin cu o precizare: postul care se va elibera la pretransfer este deja dorit de o alta colega din cadrul unitatii si pentru care a obtinut deja acord. In momentul depunerii acordului la ISJ i s-a comunicat ca nu poate lua postul pentru ca ma intorc eu. Deci, problema ramane tot la mine: sunt obligata in sedinta publica din 17 aprilie 2015 sa ma intorc? Va multumesc.
alina ha
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Mar 2012, 09:37

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 15 Apr 2015, 21:31

Art. 53
(2) În etapa de pretransfer consimţit între unităţile de învăţământ nu pot fi ocupate:
b. posturile didactice/catedrele care se vacantează pe parcursul derulării pretransferului pe care pot reveni cadrele didactice titulare detaşate în interesul învăţământului pentru nesoluţionarea restrângerii de activitate, conform art. 22 alin. (3) şi cadrele didactice transferate pentru restrângere de activitate conform art. 41.

Art. 41
...
Posturile didactice/catedrele eliberate se ocupă în etapele ulterioare ale mobilităţii personalului didactic din învăţământul preuniversitar, cu respectarea prevederilor prezentei Metodologii.

Deci, dacă postul se eliberează în ședința publică, nu poate fi ocupat tot prin pretransfer, ci rămâne pentru etapele următoare.

Dumneavoastră nu aveți ce căuta la ședința publică pentru pretransfer din 17 aprilie. Dacă postul nu se ocupă între timp, veți primi în scris (în perioada 10-14 septembrie 2015) decizia directorului de revenire la post.

Colega din unitate care a primit acordul CA pentru pretransfer pe acest post este tot educatoare?
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde alina ha » 15 Apr 2015, 22:38

Multumesc pentru precizari. Nu, colega este titulara pe alt post, dar a terminat si liceul pedagogic.
alina ha
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Mar 2012, 09:37

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde alina ha » 15 Apr 2015, 22:46

In legatura cu prevederile art. 41 din metodologie,ISJ-ul se leaga de un cuvant ``Iar cadrul didactic nu a ocupat un alt post .... in etapa de pretransfer consimtit intre unitati, cu alte cuvinte, trebuia sa particip si in aceasta etapa de pretransfer, desi eu am considerat ca problema mea s-a rezolvat in etape de transfer consimtit intre unitati, pentru restrangere de activitate. Multumesc.
alina ha
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Mar 2012, 09:37

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 10 vizitatori

cron