AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde teacher2706 » 25 Feb 2014, 15:18

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii, daca se poate!
In prezent sunt educatoare titulara, cu definitivat la o gradinita dar ma aflu de la 15 august 2012 in concediu de crestere copil. Eu vreau sa ma intorc la gradi cat de curand posibil. Stiu ca pentru asta trebuie sa fac o cerere de reintoarcere la activitate. Problema este ca nu ma mai pot duce tot la vechiul loc de munca pentru ca este ffffoarte departe si acum cu bebelus nu imi mai permite timpul sa pierd ore bune pe naveta. Se poate cumva sa ma detasez sau transfer in alta parte? Si cum se procedeaza? De cand pot face asta? Precizez ca este vorba de invatamant particular si am gasit deja unde sa ma reangajez, doar ca d-na director de acolo nu cunoaste foarte bine aceste procedee, cum nici eu dealtfel. Ajutati-ma va rog mult de tot!!!!!
teacher2706
 
Mesaje: 5
Membru din: 19 Noi 2008, 00:21

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde ayda_aydutza » 25 Feb 2014, 22:30

va puteti face un dosar de pretransfer ,mai nou va trebuie acordul de primire de la o scoala care are post viabil ,va faceti dosarul si il depuneti la scoala respectiva dar si la isj .trebuie sa apara list posturilor viabile si sedinta pubilca e prin aprilie
ayda_aydutza
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Noi 2007, 22:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde buxboom » 03 Mar 2014, 15:13

buna ziua. sunt titulara la o gradinita privata, si as dori sa trec la invatamantul la stat.
care ar fi optiunile mele?
as putea sa ma transfer la stat? as dori sa ma ajutati daca puteti....su..care ar fi passii?as putea sa ma transfer la stat fara sa mai merg la concurs?
unde gasesc pasi pentru intocmirea dosarului? unde trebuie sa il depun?
va multumesc din suflet
buxboom
 
Mesaje: 7
Membru din: 06 Iun 2012, 19:10

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde mirela_inv » 04 Mar 2014, 17:06

puteti face un schimb de post? contactati-ma
mirela_inv
 
Mesaje: 10
Membru din: 29 Apr 2010, 21:43

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde asterix13 » 12 Mar 2014, 20:17

Pot participa la doua sedinte de pretransfer, pentru invatator si educator, fiind titulara ca educatoare,pot depune dosare atat la scoli, cat si la gradinite? Am citit in metodologie si am inteles ca pot candida la pretransfer pt invatator daca am acordul consiliului de administratie al scolii respective si al gradinitei unde lucrez
asterix13
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Sep 2010, 14:16

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 12 Mar 2014, 20:30

Din moment ce aveţi dublă specializare, puteţi depune dosare pentru ambele specializări.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde asterix13 » 13 Mar 2014, 21:12

costi_52 scrie:Din moment ce aveţi dublă specializare, puteţi depune dosare pentru ambele specializări.


Multumesc pentru raspuns
asterix13
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Sep 2010, 14:16

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde lianao » 14 Mar 2014, 19:35

Buna ziua, ma numesc Liana O. si daca se poate va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri pe aceasta tema:
Din 1999 am lucrat ca invatatoare titulara. In anul 2010, in timp ce ma aflam in concediu pentru ingrijirea copilului am fost anuntata ca postul pe care eram titulara a intrat in restrangere de activitate si mi s-a propus ca pentru un an sa ocup un post de educatoare care era liber pe zona, urmand ca dupa un an sa fiu readusa pe post de invatator eliberat prin pensionare.
Mentionez ca am dubla specializare invatator -educator.
In momentul de fata lucrez tot ca si educatoare caci modificarea nu a mai avut loc.... doresc sa particip la pretransfer, dar mi se spune ca pentru a trece din nou pe post de invatator plec intotdeauna de pe locul 2, adica se vor transfera cu prioritate mai intai invatatorii pe post de invatator, apoi educatorii pe ce posturi raman.

Va rog mult daca se poate sa ma lamuriti in aceasta problema .
Astept rasuns. Mii de multumiri!
lianao
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Sep 2012, 08:10

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde NIAGER » 15 Mar 2014, 08:12

Este vorba de dosar ptr pretransfer cu consimtamantul unitatii la care vrei sa devii titular.Daca titularizarea ta este pe invatatori nu ai nici o problema.Totul depinde de C.A. la scoala unde aplici , de punctaj si de contracandidati.
NIAGER
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Mar 2011, 21:05

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde lylyana_ignat » 18 Mar 2014, 17:11

buna ziua!stimati colegi ma poate informa si pe mine cineva ce documente imi trebuie pentru pretransfer nu gasesc nicaieri nici o cerere si nici actele care imi trebuie ? am observat ca termenul pentru depunerea dosarelor este de 9-11 aprilie.cineva mi-a spus ca sau facut miscari in metodologie de unde la pot afla? Va multumesc!
lylyana_ignat
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Aug 2010, 20:25

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 18 Mar 2014, 18:06

1. Documentele sunt menţionate în cererea-model.
2. Între modelele de cereri prezentate în anexa nr. 14 la metodologie se găseşte şi cererea pentru pretransfer.
3. OMEN nr. 3080/05.02.2014
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde buxboom » 20 Mar 2014, 14:18

am fost la inspectorat si am intrebat daca pot sa ma transfer de la particular la stat...dar mi s-a spus ca trebuie ca gradinita sa fie acreditata dar sa caut portite in metodologie.....??????
s-a transferat cineva de la particular la stat fara ca gradinita privata sa fie acreditata??
buxboom
 
Mesaje: 7
Membru din: 06 Iun 2012, 19:10

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde iustina28 » 28 Apr 2014, 16:45

Buna ziua. Am si eu o rugaminte: poate cineva sa ma lamureasca intr-o anumita problema?
Am sustinut examen de titularizare in anul 2013 si l-am promovat cu nota 7,81. In consecinta am luat un post viabil pe 4 ani cu mentiunea"contract de munca pe durata determinata pana la promovarea examenului de definitivat in invatamant". Problema este ca acest post este la 25 km de locuinta actuala.
In care etape ale mobilitatii personalului didactic pot participa pentru apropiere de domiciliu?

Multumesc.
iustina28
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Dec 2009, 01:13

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 28 Apr 2014, 17:36

Una dintre etape se încheie astăzi. Şedinţele publice de soluţionare a cererilor de pretransfer sunt în plină desfăşurare. mai aveţi posibilitatea să solicitaţi detaşare la cerere prin concurs sau prin concurs specific. Ambele sunt condiţionate de obţinerea definitivării în sesiunea 2014.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde noemic » 28 Apr 2014, 17:47

Buna ziua, azi am obtinut pretransferul. Nu am definitivatul, si nu pot sa il dau in vara deoarece am fost in concediu ingrijire copil pana in februarie 2014.In aceasta situatie, ce se intampla? imi pierd pretransferul?va multumesc
noemic
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iun 2013, 23:10

Următorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori