AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde nichitasofia » 09 Dec 2015, 22:09

Bună seara! Va rog mult să-mi răspundeți la o intrebare: un profesor care s-a titularizat la o scoală particulară acreditată se poate transfera la o scoală de stat fără să susțină din nou examen de titularizare? Va multumesc!
nichitasofia
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2008, 19:10

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde sportiv » 10 Dec 2015, 10:08

Eu cred că da! Titularizarea este aceeași! Condiția este să aveți postul! Puteți opta și pentru un schimb de posturi! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde univalexandra » 10 Ian 2016, 21:09

Buna seara!
As dori o lamurire la cazul meu, daca se poate. Eu sunt profesoara de limba engleza, titulara, cu definitivat, la o scoala din Bacau. Anul acesta ma casatoresc si trebuie sa ma mut in Sibiu, unde lucreaza viitorul meu sot. Ce este mai recomandabil? Sa incerc un pretransfer sau o detasare? Mentionez ca dosarul meu nu este foarte...gros sau bine pus la punct :? In plus, am inteles ca, la pretransfer, trebuie sustinuta o inspectie speciala si "se intra" mai greu, sau ca necesita un punctaj mare la dosar, ceea ce eu nu prea am; insa, la detasare, raman mai putine posturi... V-as fi recunoscatoare pentru un raspuns! O seara buna!
univalexandra
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Mai 2012, 12:25

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 10 Ian 2016, 21:48

Cel mai bine este să le luați pe rând. Întâi pretransferul, iar dacă nu reușiți, încercați o detașare. Nu este neapărat necesar ca între condițiile specifice stabilite de către unitatea de învățământ pe care o vizați să figureze și o inspecție specială la clasă. Oricum, cu sau fără inspecție, dacă pentru postul pe care îl vizați sunt mai mulți candidați, departajarea se face în ordinea criteriilor din metodologie. Punctajul se ia în calcul pentru departajarea candidaților care se încadrează la același criteriu.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde ysa_denissa » 05 Feb 2016, 16:13

Buna ziua! Cand apare fisa de evaluare a punctajului pentru 2016-2017?
ysa_denissa
 
Mesaje: 11
Membru din: 24 Mar 2009, 20:10

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 05 Feb 2016, 17:18

Inspectoratele şcolare au publicat fişele de evaluare în luna ianuarie.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde DANYGEO » 05 Feb 2016, 19:02

buna seara!Am si eu o intrebare:sunt titulara la o scoala.anul acesta sunt detasata la o alta scoala mai aproape de domiciliu.Cine imi face dosarul pentru pretransfer apropiere de domiciliu?scoala unde sunt titulara sau pot sa -l fac si la sc.unde sunt detasata?
DANYGEO
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Iul 2015, 19:05

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde DANYGEO » 05 Feb 2016, 19:04

:oops: buna seara!Am si eu o intrebare:sunt titulara la o scoala.anul acesta sunt detasata la o alta scoala mai aproape de domiciliu.Cine imi face dosarul pentru pretransfer apropiere de domiciliu?scoala unde sunt titulara sau pot sa -l fac si la sc.unde sunt detasata?
DANYGEO
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Iul 2015, 19:05

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 05 Feb 2016, 19:11

Şcoala în care funcţionaţi în acest an şcolar.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde niculina29 » 23 Feb 2016, 16:28

Buna ziua !!! Am si eu o nelamurire. Sunt titulara de 10 ani intr-o localitate din Jud. Bihor si as dori sa ma transfer sau sa ma detasez intr-un alt judet. Imi poate spune si mie cineva cum se procedeaza si care e perioada de transfer , respectic de detasare??????....e nevoie de ceva concurs sau doar pe baza de dosar????? Va multumesc mult!!!! :|
niculina29
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mai 2012, 18:13

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde cristinaprofa2 » 18 Mar 2016, 23:10

Se poate sa optezi un post in doua scoli...9 ore intr o scoala si 9 in alta scoala la etapa de pretransfer consimtit? eu vreau sa merg la pretransfer intr un alt judet...acum sunt titulara in doua scoli...
cristinaprofa2
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Sep 2012, 09:08

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde cristinaprofa2 » 18 Mar 2016, 23:18

Niculina..perioada de pretransfer este acum in martie...din 25-30 martie 2016 ,se depune un dosar la inspectoratul unde vrei sa te transferi cu conditia sa ceri si o adevarinta de la inspectoratul din judetul unde esti titulara acum prin care se adevereste faptul ca te au luat in evidenta...si doresti sa te transferi in alt judet...
cristinaprofa2
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Sep 2012, 09:08

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde cristinaprofa2 » 18 Mar 2016, 23:20

poti sa intri aici si citesti tot despre pretransfer....fisa de evaluare e diferita,,,depinde de judet

http://www.isjcj.ro/
cristinaprofa2
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Sep 2012, 09:08

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde aliceisabela » 27 Mar 2016, 13:25

Buna ziua.
Va rog , daca puteti sa ma ajutati sa lamuresc o situație privind condițiile specifice pentru pretransfer.
Daca C.A. al unei școli a stabilit condiții specifice pentru etapa de restrângere de activitate, dar pentru etapa de pretransfer nu le-a inaintat catre Inspectoratul Școlar pentru aprobare, astfel încât, cand s-au publicat posturile vacante pe site-ul Inspectoratului Școlar, acestea aparând ca neavând condiții specifice, scoala respectivă mai poate impune acele condiții specifice?
Vă mulțumesc.
aliceisabela
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2008, 10:29

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 27 Mar 2016, 19:43

Condiţiile specifice trebuiau afişate pe 24 martie. Evident, aprobate de către inspectorat anterior acestei date. Pentru anul şcolar 2016-2017 nu se mai pot aproba astfel de condiţii.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori