Acordarea premiilor la ciclul primar

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Acordarea premiilor la ciclul primar

Mesajde toth_luisa » 06 Apr 2008, 22:21

:shock: Anul scolar trecut am avut o dilema, acordarea premiilor la ciclul primar, in scoala exista un precedent, se transformau calificativele in note si in functie de acestea se acordau premiile. Am semnalat aspectul inteligentelor multiple dar nu am rezolvat nimic. M-ar ajuta o legislatie in acest domeniu sau sfaturi. Oare in alte scoli cum se procedeaza? :?:
toth_luisa
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Feb 2008, 18:04

premii

Mesajde jnny_frr » 18 Apr 2008, 20:39

La şcoala fiului meu nu s-au transformat calificativele în note ci s-au pus calificativele în aşa fel încât să predomine unul. Învătătoarea ştie cine e de foarte bine şi cine e de excelent. La clasa I s-au dat diplome de bobocel la toţi copiii, ca să nu se supere. La alte clase s-au dat diplome pe discipline astfel că fiecare copil care era bun la un obiect primea o diplomă, chiar şi pt desen sau lucru manual. Astfel că n-au mai existat " orgolioşii" aceia care se urcau pe scenă şi ţineau câte o diplomă în mână şi o coroniţă pe cap, trezind invidia colegilor. Important este ca în timpul anului şcolar, învăţătoarea să-i antreneze pe toţi elevii în tot felul de activităţi şi să-i evidenţieze pe toţi pentru aptitudinile lor. Chiar dacă copilul are insuficient la română şi matematică, el trebuie să fie bun la ceva !
jnny_frr
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Apr 2007, 11:11


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator