Acordarea notelor pentru materialele postate

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Considerati ca ar trebui cunoscut numele celor care dau voturi?

Chestionarul s-a închis pe data de 26 Dec 2006, 01:59

Da, toti cei care vad un material sa vada cine a votat si ce nota a dat
7
23%
Doar cel care a publicat materialul sa vada ce note anume a primit si de la cine
12
40%
Numai administratorii sa poata vedea cine a dat un vot
3
10%
Votul sa fie absolut secret, nu ar trebui sa se cunoasca decat nota, pentru calculul mediei
3
10%
Orice varianta, nu ma intereseaza acest aspect
5
17%
 
Voturi totale : 30

Mesajde adumitrescu » 20 Ian 2007, 01:08

Am pus si bara de scroll.
Sper sa nu aveti prea multe dezamagiri
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde efodorean » 20 Ian 2007, 12:55

adumitrescu scrie:Am pus si bara de scroll.
Sper sa nu aveti prea multe dezamagiri


Va multumesc pentru acest privilegiu!

Nu am avut nici o dezamagire.Banuielile mele s-au adeverit,si chiar nu m-am mirat cand am contabilizat peste 12 note de 1(m-am plictisit sa numar...)acordate de mirela_barcan.Nu m-am mirat mai ales ca pastrez inca mesajul jignitor pe care mi l-a expediat ( il pastrez pentru orice eventualitate!...).Nu m-au mirat nici cele cateva note de 1 , 2 si 3 - primite de la "prietenele mele" (mariro si gina ),"doamne" pe care le-am primit in casa mea,in sensul ca am conversat prin mail sau pe messenger.

In concluzie- le-am trecut pe lista vrajmasilor mei si am sa ma rog acolo pentru ele.

In rest numai bine tuturor,

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde doina_barsan » 20 Ian 2007, 13:23

Eu cred ca prin aceasta facilitate (vizualizarea notelor de la materialele postate) a fost deschisa "Cutia Pandorei".
Este bine ? Este rau? Nu stiu, dar era ceva necesar :wink:
Incercati sa nu va enervati; eu ma amuz, sa stiti! :D
"Tot raul e spre bine" :P
Sper sa nu inceapa iarasi o perioada "nefasta" pe forum :cry:
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde efodorean » 20 Ian 2007, 13:46

doina_barsan scrie:Eu cred ca prin aceasta facilitate (vizualizarea notelor de la materialele postate) a fost deschisa "Cutia Pandorei".
Este bine ? Este rau? Nu stiu, dar era ceva necesar :wink:
Incercati sa nu va enervati; eu ma amuz, sa stiti! :D
"Tot raul e spre bine" :P
Sper sa nu inceapa iarasi o perioada "nefasta" pe forum :cry:


Nu cred ca este rau...cel putin stim in cine am investit incredere,si sa fim mai atenti in viitor.

Cat despre enervare...in nici un caz!...M-am calit si asemenea gesturi ma lasa indiferenta.Nu am nici un fel de complexe,nici frustrari. Viata mi-a dat atat de multe bucurii,incat cateva note de 1-2-3 ,unele date la Programe scolare - chiar ca nu ma intereseaza.

Imi era teama ca notele mici au venit din partea unor persoane competente.Dar,din partea celor mai competeti oameni - dupa parerea mea - am primit 7,8,9 - note care ma onoreaza si le multumesc.

In rest - sa ne amuzam! :lol:
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Parerea mea

Mesajde sfetnicul » 20 Ian 2007, 15:01

Părerea mea:

Am fost unul dintre cei care au susţinut cu tărie introducerea acestui sistem de vizualizare a notelor şi sincer, îmi pare rău că administratorii s-au lăsat convinşi de un număr relativ mic de voturi şi au decis că notele să fie văzute doar de autorii materialelor.

Cred că notele trebuiau văzute de toată lumea. De ce această secretomanie?

Un copil când primeşte o notă în catalog ştie numai el acea notă? Nu ştie toată clasa? Nu ştiu şi părinţii?
Oare cel care notează nu îşi asumă un drept dar în acelaşi timp şi riscul de a da socoteală pentru evaluarea sa?

Da, s-a deschis posibilitatea de a stârni furtuni pe didactic, dar mai ales între unii membri. Părerea mea este că nu de furtuni ar trebui să ne temem. Furtunile de acum ar sancţiona comportamente greşite din partea unora şi ar împiedica perpetuarea lor.

De frica furtunilor viitoare ar trebui să ne temem noi, comunitatea de pe didactic.ro. Mă tem că acest sistem de notare ar putea să scadă acordarea notelor slabe dar corecte. Mă tem că, ştiindu-se autorul notei, evaluatorii vor avea reţineri în a mai da 6 unei lucrări de 6.

Mi s-a întâmplat recent:

Am vrut să văd şi eu cine îmi pusese o serie de note de 5 şi am descoperit o doamnă educatoare care postează "excelente fişiere .doc cu imagini cliparturi de pe net". Culmea e că primeşte 10 pe ele. Am vrut să îi pun un 6 pentru munca de a căuta cu google şi de a întocmi un fişier .doc doar cu imaginile găsite. Nu cred că merita mai mult pentru acest efort dar m-am abţinut. Am preferat să postez doar un comentariu sarcastic. Aici e problema, mă tem că şi alţii vor gândi aşa şi nu vor mai pune notele meritate de unii.

Am intrat să îmi văd şi eu evaluatorii lucrărilor mele. Am avut 2 surprize:

a. să constat că o distinsă doamnă, care o apreciez, la comentariul unui material îmi spunea că merit 10! , în realitate mă notase cu 1 !!! Pentru moment am vrut să mă supăr pe urmă am decis că e mai bine să cred că a fost o greşeală de butonare din partea domniei sale.

şi
b. un domn care notase cu 1 un material doar pentru motivul că îl denumisem eu greşit, şi dânsul a tras concluzia că eu nu ştiu să fac diferenţa dintre "cifră" şi "număr". În realitate, de 12 ani de când sunt învăţător numărul 10 e pus pe alt perete decât cifrele 0-9, mai exact 9 şi 10 sunt în colţ, dar fiecare pe alt perete. În fiecare an explic clasei I (am simultan de 4 clase, de aceea am anual clasa I) de ce sunt astfel aşezate 0-9 sunt cifre (şi numere) iar 10 e un număr scris cu ajutorul a 2 cifre.

În concluzie, sistemul acesta de notare este bun doar în mică măsură, atâta vreme cât nu se evaluează după contribuţia personală ci doar după criterii subiective şi de moment. Descoperirea parţială a evaluatorilor poate aduce lumină dar şi înverşunare, depinde cum vom şti să folosim informaţia.

Consider că era mai bună o transparenţă totală.
Dar şi mai bună ar fi fost ideea de a da naştere unui grup de evaluatori avizaţi care să noteze în baza unor criterii bine definite şi să răspundă pentru ce au notat.

SFetnicul :roll:

P.S. Nu îmi amintesc acum să fi notat sub 4 vreo lucrare postată dar dacă am făcut-o, probabil că era la nervi, iar dacă mi se va reproşa îmi voi face mea culpa pe acest topic.
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Parerea mea

Mesajde doina_barsan » 20 Ian 2007, 15:15

sfetnicul scrie: [.............]
Dar şi mai bună ar fi fost ideea de a da naştere unui grup de evaluatori avizaţi care să noteze în baza unor criterii bine definite şi să răspundă pentru ce au notat. [.......]


De acord!
Oricum, nu e prima data cand se face aceasta propunere pe forum.... :roll:
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Completari

Mesajde sfetnicul » 20 Ian 2007, 15:28

Există site-uri unde anumiţi avizaţi ai genului notează lucrările postate, evidenţiind astfel pe acelea ce merită o atenţie deosebită din partea vizitatorilor.

Se pune şi acolo problema cât de corecţi sunt aceşti evaluatori şi dacă nu există lucrări valoroase ale unor necunoscuţi în comunitate care trec neobservate dar măcar există un sistem de stimulare a valorii:

- cei mai buni şi activi dintre useri capătă "rang" de evaluatori, recunoscându-li-se munca în folosul comunităţii prin acest "titlu";

- useri sunt antrenaţi în a ţinti spre cât mai multe aprecieri ale userilor din top, a celor "importanţi" în comunitate.

Pe didactic.ro, fiind atâtea discipline, e mai dificil de realizat asta. Cred însă, că la învăţători, din cele câteva mii de useri, se pot găsi acele persoane competente.

E o idee.
Cred însă că, măcar noi, cei care ţinem la această comunitate, ar trebui să promovăm mai mult calitatea. Ca să nu se spună că învăţământul românesc e o adunătură de plagiatori şi nepricepuţi (cuvinte dure, recunosc, pentru cei care postează numai materiale copiate sau de proastă calitate).

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde aalliinnaa » 20 Ian 2007, 15:44

Ce dezamagire si la mine! Mai bine nu stiam nimic...

Doi colegi de facultate, sot si sotie, carora le-am recomandat site-ul didactic, spunandu-le avantajele acestui site, drept multumire mi-au notat materialul imediat aparut pe site cu 3, respectiv, 4, felicitandu-ma in acelasi timp pentru materialele foarte bune postate pe site.
Multumesc frumos, "dragi colegi"!
Ce s-ar face lumea fara prieteni!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde adumitrescu » 20 Ian 2007, 16:07

Eu v-as recomanda sa nu luati atat de personal aceste note mici. Poate ca sunt perfectionisti, poate ca au luat notele ca pe un top unde nota 1 este locul 1... Pentru altii nota 10 este doar pentru perfectiune... Poate au considerat ca un anumit material este mult sub nivelul dvs. si de aceea merita sanctionat (mai ales daca e o singura nota proasta pentru un singur material)

Voi nu ati dat niciodata note nedrept de mici unor elevi? (si un 8 sau 9 poate fi nedrept pentru unii)

In plus, eu personal cred ca sistemul voturilor este deformat si de notele de 10 acordate mult prea usor pentru materiale care nu exceleaza prea mult. Notele oscileaza intre extreme. Si mult prea putini utilizatori dau note. Statistic nu se poate trage o concluzie relevanta.

Sistemul de a alege 'competenti' care sa dea voturi nu este fezabil, pentru ca sunt mult prea multe criterii de a aprecia un materal, in afara de valoarea sa didactica.
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde efodorean » 20 Ian 2007, 16:20

adumitrescu scrie:Eu v-as recomanda sa nu luati atat de personal aceste note mici. Poate ca sunt perfectionisti, poate ca au luat notele ca pe un top unde nota 1 este locul 1... Pentru altii nota 10 este doar pentru perfectiune...

Voi nu ati dat niciodata note nedrept de mici unor elevi? (si un 8 sau 9 poate fi nedrept pentru unii)


Nu am luat ca pe ceva personal notele de 1, dar cand o persoana iti noteaza de 12 ori si mai bine lucrarile NUMAI cu note de 1, parca te gandesti, domnule,ce are cu mine? Ce i-am facut? Mai ales ca acele material chiar erau muncite! Si, totul numai pentru ca nu am fost de aceeasi parere pe cu ea pe forum. Nu credeam ca cineva poate avea atata venin si inversunare impotriva mea,ca mirela_barcan, care se vrea un model pentru altii.Daca nu i-au placut materialele,putea cel putin sa faca niste comentarii,ca pe forum se pricepe sa dea lectii!

In fine,nu voi mai reveni.Vreau doar sa precizez ca in 33 de ani mi-am cantarit foarte bine notele pe care le-am acordat.Asta s-a vazut in cilcul gimnazial,cand notele elevilor mei nu s-au schimbat foarte mult!

Initial nu am vrut sa fac nici un comentariu,am vrut sa ignor acest fapt,dar in final,m-am gandit ca e bine sa se cunoasca si parerea mea.Asa cred ca ar trebui sa faca si colegii care se simt lezati.Nu este o cearta,nu este un balci,dar e bine ca cei care au acordat astfel de note sa fie cunoscuti si de ceilalti membri ai didactic-ului.

Numai bine tuturor,
Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde sfetnicul » 20 Ian 2007, 18:37

adumitrescu scrie:In plus, eu personal cred ca sistemul voturilor este deformat si de notele de 10 acordate mult prea usor pentru materiale care nu exceleaza prea mult. Notele oscileaza intre extreme. Si mult prea putini utilizatori dau note. Statistic nu se poate trage o concluzie relevanta.

Sistemul de a alege 'competenti' care sa dea voturi nu este fezabil, pentru ca sunt mult prea multe criterii de a aprecia un materal, in afara de valoarea sa didactica.


Sunt de acord cu faptul că notele de 10 date în mod excesiv şi la materiale care nu prea merită dăunează realităţii valorice pe didactic.ro.

Nici numărul de note primite nu e relevant, atâta vreme cât sunt materiale care stau câte o zi pe prima pagină şi le vede multă lume, iar altele, postate la grămadă, trec neobservate.
Ca să nu mai vorbesc de notarea încrucişată.

Mă gândeam azi că ar trebui introdus un sistem prin care cei care descarcă sau vizualizează un material să fie înştiinţaţi că ar fi frumos din partea lor să noteze şi să spună ceva despre el.
Sau măcar cei care notează să li se ceară să şi comenteze. Unii notează cu note mici dar nu spun şi de ce pun astfel de note. Pentru autori ar fi important să vadă unde greşesc.

Nu sunt de acord cu ideea că există prea multe criterii de a evalua un material. Un test nu e mai greu de evaluat decât o poezie. Mai sus vorbeam despre www.poezie.ro unde există un sistem de evidenţiere a textelor literare, nu prin note.

Mă gândeam că atâta vreme cât sistemul actual de notare nu evidenţiază corect calitatea materialelor, un număr restrâns de utilizatori didactici, care au făcut dovada competenţei profesionale, să poată acorda buline, steluţe sau alte însemne. Fiecare astfel evaluator să poată acorda 1 astfel de punct-recomandare de lectură pentru cei de pe didactic.
Un material astfel recomandat ar căpăta girul calităţii dat de un cunoscător al domeniului respectiv.

Era o idee.

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde emil » 20 Ian 2007, 21:21

Personal, mai cred inca in oameni cinstiti si corecti. Intr-un fel e bine ca am instituit sistemul, de la inceput, e bine ca am lasat sa se ascunda unii in spatele anonimatului, apoi sa ii vedem cine sunt....
Este o lectie buna!
Nu va necajiti pe cei care v-au dat nota 1 ! Acestia sunt, intradevar, oameni care si-au manifestat probabil rautatea, gandurile rele!
Noi ne confruntam cu tot felul de oameni, aproape ca ne-am obisnuit.
Cred ca cel mai bun sistem este notarea la vedere. Noteaza omul si atat! daca vrea sa dea si explicatii e ok! Poate ca interesant ar fi sa avem si o grila de notare...dar asta in viitor.
In orice caz, pe acest portal sunt lucruri de diverse calitati... Nu inteleg DE CE oamenii nu se uita si nu-si autocenzureaza productiile, comparand!
Didactic este un loc construit pentru a ne "imparti" experienta.
Consider ca atingem acest deziderat...

suceese!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde mariro » 20 Ian 2007, 21:40

efodorean scrie:Nu m-au mirat nici cele cateva note de 1 , 2 si 3 - primite de la "prietenele mele" (mariro si gina ),"doamne" pe care le-am primit in casa mea,in sensul ca am conversat prin mail sau pe messenger.

In concluzie- le-am trecut pe lista vrajmasilor mei si am sa ma rog acolo pentru ele.

In rest numai bine tuturor,

Ecaterina Fodorean


Tu nu te-ai mirat, dar eu tare m-am mirat sa descopar ca atunci cand imi scriai pe messenger ca-mi notezi materialele cu 10, in realitate erau notate cu 7,8, sau 9.

Notele de 1 pe care le-ai primit de la mine erau pentru materiale pe care le luai de pe edu.ro si le postai ca sa le ai in numar cat mai mare. (Vezi programele constructii-maistri, horticultura, istoria baletului, economic-administrativ, arhitectura...) Fiecare dintre noi le putea vizualiza pe edu! Am considerat ca am dreptul sa notez un material nemuncit cu aceasta nota! Greseala mea a fost, ca nu am motivat notele date.
Niciun material lucrat de tine nu a fost notat de mine cu note mai mici decat 10.

Si eu am o lista lunga de ID-uri/persoane, care mi-au acordat o serie de note de 1, 2, 4, 5, 6... Nu am sa le scriu aici sub niciun motiv si nici nu am sa-i consider vrajmasi! A fost optiunea lor!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde gina » 20 Ian 2007, 22:49

mariro scrie:
efodorean scrie:Nu m-au mirat nici cele cateva note de 1 , 2 si 3 - primite de la "prietenele mele" (mariro si gina ),"doamne" pe care le-am primit in casa mea,in sensul ca am conversat prin mail sau pe messenger.

In concluzie- le-am trecut pe lista vrajmasilor mei si am sa ma rog acolo pentru ele.

In rest numai bine tuturor,

Ecaterina Fodorean


Tu nu te-ai mirat, dar eu tare m-am mirat sa descopar ca atunci cand imi scriai pe messenger ca-mi notezi materialele cu 10, in realitate erau notate cu 7,8, sau 9.

Notele de 1 pe care le-ai primit de la mine erau pentru materiale pe care le luai de pe edu.ro si le postai ca sa le ai in numar cat mai mare. (Vezi programele constructii-maistri, horticultura, istoria baletului, economic-administrativ, arhitectura...) Fiecare dintre noi le putea vizualiza pe edu! Am considerat ca am dreptul sa notez un material nemuncit cu aceasta nota! Greseala mea a fost, ca nu am motivat notele date.
Niciun material lucrat de tine nu a fost notat de mine cu note mai mici decat 10.

Si eu am o lista lunga de ID-uri/persoane, care mi-au acordat o serie de note de 1, 2, 4, 5, 6... Nu am sa le scriu aici sub niciun motiv si nici nu am sa-i consider vrajmasi! A fost optiunea lor!

Si eu am aceeasi explicatie ca si mariro! Oricum sistemul de a nota subiectele date la olimpiade sau la alte concursuri este o prostie dupa parerea mea.
Lista mea cu cei care mi-au dat note proaste pentru materiale la care am muncit destul de mult, este destul de lunga; si da, oare cum poti sa notezi un material cand nu ai habar de materia respectiva?!
Da cati, la materialele facute de tine ai primit numai 10 din partea mea; nu poti avea pretentia sa-ti notez materialele care nu au nici o legatura cu tine, cu note mari, in schimb si tu ai notat materialele mele cu note mici !
Am fost notata cu note mici si eu de catre asa-zisii prieteni. Am fost notata cu note mici de catre oameni care nu aveau habar de matematica.
Nu are nici un sens sa dau id-uri aici. Multi dintre colegii mei de matematica mi-au dat note mici, probabil ca meritam, desi daca ma gandesc bine, din spirit de colegialitate le-am sarit in ajutor si i-am notat cu 10!
Parerea mea personala este ca dupa aceasta fantezie a administratorilor de site , vor intra din ce in ce mai putin oameni pe forum!
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde adumitrescu » 20 Ian 2007, 23:17

gina scrie: Parerea mea personala este ca dupa aceasta fantezie a administratorilor de site , vor intra din ce in ce mai putin oameni pe forum!


Nu este o fantezie ci este rezultatul mini-sondajului pe care il vedeti in partea de sus a paginii. Am ascultat opinia utilizatorilor, chiar daca nu s-au exprimat prea multi timp de o luna, cat a fost deschis subiectul.
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori