Acordarea notelor pentru materialele postate

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Considerati ca ar trebui cunoscut numele celor care dau voturi?

Chestionarul s-a închis pe data de 26 Dec 2006, 01:59

Da, toti cei care vad un material sa vada cine a votat si ce nota a dat
7
23%
Doar cel care a publicat materialul sa vada ce note anume a primit si de la cine
12
40%
Numai administratorii sa poata vedea cine a dat un vot
3
10%
Votul sa fie absolut secret, nu ar trebui sa se cunoasca decat nota, pentru calculul mediei
3
10%
Orice varianta, nu ma intereseaza acest aspect
5
17%
 
Voturi totale : 30

Mesajde gherghescudoina » 18 Iul 2007, 17:44

Unii au descoperit un mod mai facil de a acorda nota 1....o argumentezi cu .....invenţii! Este posibil aşa ceva?! De două săptămâni mă "lupt" ca să zic aşa cu o colegă care ţine neapărat să mă defăimeze deşi vina mea nu este alta decât aceea că materialul trimis de mine ( că mai bine nu-l mai trimiteam!!) este destul de "sucit" - iar dumneaei nu a înţeles sarcina acelui exerciţiu- de atunci parcă a intrat "DIHONIA" pe site ......Mă simt de parcă toată lumea este cu ochii pe mine, ba chiar astăzi o altă colegă m-a acuzat că aş face comentarii răutăcioase pe marginea altor materiale.....AJUTOOOOOOR! VREAU SĂ IES DIN DISCUŢIILE ACESTEA!Oare aşa o fi în acele şcoli despre care mai povestesc unii??
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Mesajde radumariutza » 20 Iul 2007, 22:58

Ei,da! Am trait si eu clipa in care am primit nota 1. Ma consolez cu gandul ca este canicula si unii oameni nu mai stiu ce fac. Astept zile mai racoroase si minti mai lucide.
Pentru luciantmft , care mi-a notat materialul cu 1: racoreste -te inainte de a intra pe didactic!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

si mie,ce coincidenta !

Mesajde sorinborodi » 20 Iul 2007, 23:38

Si mie,nu cu mult timp in urma, (L)userul luciantmft,mi-a acordat nota 1 pentru un material la disciplina 'matematica'.Cetateanul respectiv e ,dupa cum deduc din profil,la specialitatea istorie.
Nu am inteles de ce.Acum,cumuland cu ce ziceti d-voastra , radumariutza,se pare ca la mijloc e un alt tip de problema....No comment.
Propun sa-l ingropam in colbul uitarii.Eu,unul,nici macar nu am nevoie de explicatii din partea acestui manuitor de maus.S-a autocaracterizat ,ce sa mai pierdem vremea cu el ?
Totusi,l-as ruga sa mearga la un profesor de lb.franceza,un prieten eventual (slabe sanse de asa ceva) si sa-l roage sa-i traduca binecunoscutul joc de cuvinte 'notre poule dans votre cour'.Sa i-l traduca din romana in franceza.
Dixit !
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde laurentziu_roshu » 17 Aug 2007, 14:57

NU cred ca este o idee buna de a face ID-uri pe www.didactic.ro elevilor din E-vacanta pentru ca ei sa voteze materialele....fiidca ei pot vota materialele proprii(care sunt pe ID-urile profesorilor lor) SI in plus, pot vota si materialele lucrate de alti copii din ALTE scoli....si sa le dea NOTA 1 (unu) !!!
O eleva din Pitesti(din scoala partenera cu noi) are pe didactic ID-ul billtom_4ever . Ea a votat cu nota 1 (unu) materialul care era lucrat cu multa pasiune de copii mei si care a fost chiar DEDICAT de copii mei pentru COPII din scolile partenere....adica era cu dedicatie si pentru ea !!! Copii mei au fost foarte dezamagiti de faptul ca dupa ce au muncit mult pentru a realiza un material dedicat colegilor din scolile partenere, tocmai acesti colegi sa le aprecieze materialul cu nota 1 (unu), desi materialul era foarte bine facut, iar eleva nu si-a motivat nota 1 ….n-a precizat ce nu i-a placut. Elevii mei se bucurau ca poate isi fac prieteni din scolile partenere, dar acum se intreaba ce fel de "prieteni " isi fac ? Se va duce de râpa parteneriatul dintre elevii nostri daca se continua asa !!! Am spus si repet ...copii sunt foarte dezamagiti.
Materialul pe care eleva din pitesti la votat cu nota 1 primise zeci de note de 10 de la profesori din toata tara. Eleva a votat la ora 11:16 , când eu si copii eram la scoala , si asa au observat !!...in timp ce urmaream pe didactic.ro materialele altor copii din diverse scoli. Materialul e lucrat de copii, si ei au fost deranjati de nota 1 data de noi "prieteni". Nu eu. Ei vroiau sa-si faca prieteni prin internet probabil de asta au fost suparati. In plus , materialele noastre contin si fotografiile lor, si ei au avut impresia ca nota a fost si pentru fotografii ! Nu cred ca i-ar fi deranjat o nota mai mica data de un profesor, dar le-a displacut ca e data de o eleva de vârsta lor-pe care vroiau sa si-o faca prietena pe internet- iar lor, le place sa faca impresie buna.
Eu nu sunt deranjat...am sute de materiale publicate pe diverse situri de internet, nu numai pe www.didactic.ro . Pentru copiii care au lucrat acum, sunt primele materiale publicate de ei si urmareau cu interes reactiile dupa publicare...notele(ca pe Hi5 cu care ei sunt obisnuiti si coment-uri(asa spun ei la comentarii) . Eu ma gândeam doar ca avem sanse mici sa-i ajutam pe copii sa-si faca prieteni prin internet cu astfel de incidente. Pentru noi sunt minore. Sper sa fie la fel si pentru ei .
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde radumariutza » 17 Aug 2007, 18:22

Cred ca incercati sa va autosugestionati, domnule profesor! Incidentele de acest fel ne supara si pe noi.Incercati sa treceti peste!
Fruntea sus,copii! Asa e viata! Printre parteneri se mai gasesc si astfel de "prieteni". Daca va consoleaza, cred ca eleva nu a realizat importanta notei. Sunt convinsa ca profesorii ii vor explica si nu va mai repeta greseala. E si ea un copil!!! In rest, felicitari pentru activitatea voastra si vacanta placuta in continuare!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Mesajde jan70 » 20 Aug 2007, 14:49

Veşti bune!!!! D-l lucianmtf este activ pe site .....a iniţiat un concurs pe teme de cultură generală....aşa că îi putem cere socoteală.......LA ATAC!!!!
îl găsiţi la ACTIVITĂŢI ŞCOLARE, rubrica ÎNTREBAREA SĂPTĂMÂNII!
jan70
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Iul 2007, 00:06

Mesajde laurentziu_roshu » 20 Aug 2007, 15:35

multumesc pentru raspuns, radumariutza !
Le-am aratat copiilor si raspunsul dvs ...si le-am explicat ca lucrarile lor sunt apreciate 8) , deci sa nu mai ia in consideratie micul incident ! Conteaza mult mai mult numeroasele aprecieri pozitive, ...si cred ca au inteles ! Multzumim ! :!:
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

acordarea notelor

Mesajde geti_serban » 02 Oct 2007, 20:20

Azi am fost notata de cineva "popi" cu nota 1 pentru un material foarte bun, la care am muncit mult si, care, pana acum, a fost apreciat si primit bine. Persoana a notat, dar nu si-a argumentat notarea. Am vrut sa vad calitatea materialelor acestui utilizator si am constatat, cu stupoare, ca nu are nici macar un singur material trimis.
Ce parere aveti de aceasta atitudine? Pe mine ma intereseaza de ce nu a comentat calitatea materialului meu, de ce nu si-a argumentat nota? Poate ca merit nota primita, dar vreau sa stiu unde am gresit, ce imi reproseaza. Nu vi se pare normal?
Stimati admini, ati promis ca nu tolerati un astfel de comportament. Eu accept orice nota, cu o conditie: argumente, comentarii, explicatii. Cer prea mult? Multumesc.
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Mesajde daiana » 02 Oct 2007, 22:13

Nu stiu daca ceea ce iti spun te va consola, dar multi dintre noi am trait aceeasi experienta. Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru. Mi-au fost notate cu 1 toate materialele de catre un personaj anonim, care bineinteles nu a avut nicio contributie pe Didactic. Imi amintesc ca in acea perioada am fost atat de dezamagita si dezgustata de atitudinea persoanei respective incat am deschis si un topic referitor la aceasta tema. Am avut insa sprijinul colegilor didactici, dascali adevarati si am putut trece mai usor peste acest incident. De ce unii recurg la astfel de metode? Invidie, rautate, sau pur si simplu divertisment. Din pacate, nici schimbarea sistemului de notare (notarea la vedere) nu-i opreste pe rauvoitori. Prin urmare, nu te necaji! Nu exista padure fara uscaturi!
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

acordarea notelor

Mesajde geti_serban » 02 Oct 2007, 23:04

Iti multumesc, Daiana. :D Esti un didactic adevarat. Cuvintele tale mi-au facut bine. Sper sa se ia masuri impotriva acestor rauvoitori.
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Acordarea notelor

Mesajde radumariutza » 02 Oct 2007, 23:46

Stiu cum e. Si eu am fost "fericita" cand am primit nota 1. Imi place sa cred ca "persoana" nu e cadru didactic ,ci un elev care se vede in posibilitatea de a da note. Daca e cadru didactic...ma abtin de la comentarii. Oricum un om intreg la minte nu ar face asa ceva. Te sfatuiesc sa uiti incidentul. Noi, cei ce stim ce inseamna sa publici un material, apreciem munca altora si multumim ori de cate ori folosim ceva de pe site.
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Mesajde laurentziu_roshu » 04 Oct 2007, 12:34

pentru geti_serban nu ar trebui sa va faceti prea multe probleme pentru o nota de 1 care e nerelevanta, si acordata poate fiindca "strugurii sunt acri. Aveti materiale numeroase, si de mare calitate, pe care le-am instalat si eu in scoala, si le folosesc cu succes colegele mele invatatoare, multi utilizatori seriosi va apreciaza, nu merita prea multa atentie cei care pun note de 1 (un mesaj asemanator as transmite si altor utilizatori care s-au mai trezit din timp in timp cu câte o nota de 1 , preintre alte zeci de note de 10 si comentarii favorabile ale celor care apreciaza si utilizeaza materialele.
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

acordarea notelor

Mesajde geti_serban » 04 Oct 2007, 20:04

Va multumesc mult pentru cuvintele dv. Ma simt minunat ca sunt apreciata de astfel de oameni. Marturisesc ca va citesc cu mare interes materialele si va felicit sincer pentru tot ceea ce realizati in scoala dv. Stiu ca sunteti un dascal foarte implicat in munca didactica. Va spun aceste lucruri ca sa va arat ca numele dv. inseamna ceva pentru mine si ca va urmaresc, pe didactic, reactiile, opiniile, parerile.

Cu respect si pretuire,
getti.
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Mesajde cristina_gl » 05 Oct 2007, 08:44

Cu siguranta printre cei care noteaza se afla si oameni care o fac ,,la mishto". Scuzata-mi fie expresia, dar una mai relevanta n-am gasit. Din pacate, ,,fenomenul" nu poate fi oprit; poate doar prin excluderea totala a acestui sistem de notare virtual. Cred insa ca nici acest lucru n-ar fi indicat, deoarece avem nevoie de o ,,oglinda" a propriei activitati, prin reflectia in dascalii adevarati, care chiar au ceva de spus. Si, la urma urmelor, atata vreme cat cineva considera ca un material de pe didactic e valoros si poate fi aplicat si in alte contexte educationale, e suficient. Inseamna ca munca n-a fost in zadar. Sa-i lasam pe cei care n-au altceva mai bun de facut si sa ne vedem de ale noastre. Chiar nu conteaza acele note de 1.
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati

Mesajde elle24 » 17 Oct 2007, 21:10

Am o intrebare si va rog sa ma ajutati! Mi-au fost respinse doua materiale si nu cunosc motivul. Am citit conditiile, dar materialele mele nu se incadreaza. Adica, sunt creatii proprii. Poate nu sunt considerate destul de importante? Eu sunt in primii ani de invatamant (al vi-lea) si e primul an in care predau la liceu. Asa ca, mi-ar prinde foarte bine niste sfaturi, chiar daca sunt critici. Vreau doar sa stiu ce am gresit. Si, Domnule, Emil, va multumesc pentru adeverinta! Chiar nu ma asteptam si va spun sincer ca am simtit o mare satisfactie la primirea ei! Va doresc tuturor mult succes in activitatea dvs.!
elle24
 
Mesaje: 108
Membru din: 19 Ian 2007, 10:17

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori