Acordarea notelor pentru materialele postate

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Considerati ca ar trebui cunoscut numele celor care dau voturi?

Chestionarul s-a închis pe data de 26 Dec 2006, 01:59

Da, toti cei care vad un material sa vada cine a votat si ce nota a dat
7
23%
Doar cel care a publicat materialul sa vada ce note anume a primit si de la cine
12
40%
Numai administratorii sa poata vedea cine a dat un vot
3
10%
Votul sa fie absolut secret, nu ar trebui sa se cunoasca decat nota, pentru calculul mediei
3
10%
Orice varianta, nu ma intereseaza acest aspect
5
17%
 
Voturi totale : 30

Acordarea notelor pentru materialele postate

Mesajde emil » 24 Noi 2006, 22:32

Stimati colegi,
Va avertizam ca Andreea a montat un sistem de monitorizare a notelor acordate, avand in vedere faptul ca sunt rauvoitori care acorda note mici, sub 4, fara justificare.
In cazul in care nu agreeati o lucrare si doriti sa acordati o nota mica, va rugam sa justificati demersul dvs.
Pentru cei care vor face o practica din a sanctiona nejustificat lucrarile colegilor, le vom sterge contul de pe didactic.ro


Va multumim pentru intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde daiana » 25 Noi 2006, 14:17

Acest sistem este absolut necesar. Va multumim!
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde adumitrescu » 26 Noi 2006, 02:07

Am pus si un chestionar pe aceasta tema si va asteptam parerea. Mentionez ca voturile au fost mereu salvate, deci stim cine pe cine voteaza (este totusi un efort, pentru ca s-au strans foarte multe date), dar dorim sa respectam cutuma care spune ca un vot trebuie sa fie cat de cat anonim.

Sper ca veti raspunde atat din punctul de vedere al celui care da note pe site, cat si al celui care primeste aceasta nota


Cat despre problema persoanei care da doar 1, este foarte bine ca ati atras atentia mai intai colegilor: asa ei au putut reactiona in cel mai democratic mod - oferindu-va drept compensatie note maxime, pentru ca au considerat ca meritati.

Credeti ca ar fi necesar sa fie obligatoriu si un comentariu pentru a da un vot, mai ales unul prea mic?
Eu as zice ca nu, si asa vad ca multi viziteaza materialele dar nu se gandesc sa si voteze, dar as pune ca recomandare
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde live » 26 Noi 2006, 04:07

Recomandarea e bună, mai ales pentru cazurile în care nu se dă nota maximă. În acest mod, ar fi evaluate CU ADEVĂRAT lucrările noastre, existând posibilitatea de a ne îndrepta eventualele greşeli, ar fi o modalitate de a avea un real schimb de experienţă.
Nue rău să fie însoţite notele de comentarii şi în cazul obţinerii notei maxime, căci...ne ajută să ne păstrăm încrederea în noi.
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde daiana » 26 Noi 2006, 11:46

adumitrescu scrie: dar dorim sa respectam cutuma care spune ca un vot trebuie sa fie cat de cat anonim.



Aveti dreptate! Din pacate insa, exista persoane( sper ca nu sunt dascali), care nu sunt interesate de materialele celor ce publica pe site, folosind sistemul de notare pentru a se distra ori pentru a batjocori munca acestora.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde live » 26 Noi 2006, 13:00

daiana scrie:
adumitrescu scrie: dar dorim sa respectam cutuma care spune ca un vot trebuie sa fie cat de cat anonim.



Aveti dreptate! Din pacate insa, exista persoane( sper ca nu sunt dascali), care nu sunt interesate de materialele celor ce publica pe site, folosind sistemul de notare pentru a se distra ori pentru a batjocori munca acestora.

Vorbeşti serios?! Ăăăă, sigur că vorbeşti serios, dar...mi se pare aiurea ideea de a intra pe un site pentru a-ţi bate joc de munca unor oameni(muncă din care, probabil, nu pricepi nimic...).
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde daiana » 26 Noi 2006, 13:18

Vorbesc foarte serios. Cu ceva timp in urma ,, Persoana" mi-a notat toate materialele cu nota unu. Precizez faptul ca pana in acel moment materialele au fost notate numai cu note de 10 (avem chiar si 12 voturi -nota10). In urma cu doua zile s-a intamplat acelasi lucru. Toate materialele de la sectiunea ,,Teste" au fost notate in acelasi mod (nota 1) indiferent de numele utilizatorului propunator. Nu m-ar deranja faptul ca materialele sa-mi fie notate cu note sub 10 daca acestea nu ar corespunde standardelor de calitate cerute. Dar... chiar cu nota 1? Toate?
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde live » 26 Noi 2006, 13:37

Aşa ceva nu poate face decât o minte bolnavă...
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde emil » 26 Noi 2006, 16:39

live scrie:Aşa ceva nu poate face decât o minte bolnavă...


Ai dreptate!
Sunt tot felul de minti aici...Noi incercam sa cream un climat de ...cancelarie frumoasa, nu linistita ci cat mai vesela, dinamica, creativa!
Si chiar daca sunt tot felul de minti, incercam sa ii facem sa fie deschisi si cooperanti.
Si cum nimic nu se poate fara reguli, le-am creat si cerem utilizatorilor sa tin cont de ele.

succese !

PS. scuzati, moderatorul a iesit din topic!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde live » 26 Noi 2006, 16:48

Nu putem sancţiona noi moderatorul, nici chiar pentru offtopicare... :mrgreen:
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Re: Acordarea notelor pentru materialele postate

Mesajde oana1964 » 26 Noi 2006, 17:03

emil scrie:Stimati colegi,
Va avertizam ca Andreea a montat un sistem de monitorizare a notelor acordate, avand in vedere faptul ca sunt rauvoitori care acorda note mici, sub 4, fara justificare....


:))) :)))) probabil acea persoana era elev, nu profesor.
am considerat oportun sa votez ultima varianta, dar in acest caz, cand unii dau note din infantilism, da, este bine ca si userul care a postat materialul si adminii site-ului sa stie cine si de ce a votat asa.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde efodorean » 26 Noi 2006, 19:42

Am votat ultima varianta...pentru mine schimbarea a venit prea tarziu! :D
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde daiana » 26 Noi 2006, 20:11

efodorean scrie:Am votat ultima varianta...pentru mine schimbarea a venit prea tarziu! :D


Si eu pot spune acelasi lucru, dar imi doresc ca ceilalti colegi sa nu simta dezamagirea pe care am simtit-o in acele momente.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde cristyna » 30 Noi 2006, 21:09

As avea si eu o propunere, de aici, din coltul meu:

pe langa nota acordata, care ne poate sau nu arata aprecierea, nu se poate atasa un contor care sa ne arate si numarul de downloaduri/material?
Este si asta o metoda de apreciere...
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

de acord

Mesajde getachitu » 30 Noi 2006, 22:22

cristyna scrie:As avea si eu o propunere, de aici, din coltul meu:

pe langa nota acordata, care ne poate sau nu arata aprecierea, nu se poate atasa un contor care sa ne arate si numarul de downloaduri/material?
Este si asta o metoda de apreciere...


Sunt de aceeasi parere. Cei care downladeaza sunt intotdeauna mai multi decat cei care noteaza. De multe ori nu se mai obosesc si cu asta.
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11

Următorul

Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator