Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde pucheadorel » 14 Oct 2010, 21:57

Mulțumesc! :P
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde o_ileana » 15 Oct 2010, 22:46

tonny7 scrie:ESTE FOARTE BINE CA PARINTII SA ASISTE LA ORE..ESTE DREPTUL LOR DE PARINTI!FELICITARI CELUI CARE A AVUT ACEASTA IDEE! :wink: ...IAR UNII DASCALI SA NU SE IMPACIENTEZE,OFUSCHEZE.... SA-SI FACA DOAR MESERIA DE DASCAL...PARINTII N-OR SA-I DERANJEZE...O SA'I AJUTE... :wink: DACA PARINTII VOR VENI MAI DES SA ASISTE LA ORE ISI VA DA INTERESUL ATAT ELEVUL CAT SI DASCALUL :wink: NU SE VOR MAI BATE IN ORE,COLABORAREA ACEASTA E CEA MAI BUNA...METODA...SA-SI VADA COPILUL CU OCHII LOR CUM PARTICIPA LA ORE,CUM RASPUNDE ,CUM SE COMPOPRTA...STIE SI PARINTELE CE SA-I CEARA...IN EFECTUAREA TEMELOR...ETC.



Exista prevederi legale clare:
"ART. 97
(1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfăşurării activităţii didactice de nici o autoritate şcolară sau publică.
(2) Înregistrarea magnetică sau prin procedee echivalente a activităţii didactice poate fi făcută numai cu acordul celui care o conduce.
(3) Multiplicarea, sub orice formă, a înregistrărilor activităţii didactice de către elevi; studenţi sau de către alte persoane este permisă numai cu acordul cadrului didactic respectiv.
ART. 98
În spaţiile şcolare sau universitare, ori în vecinătatea acestora, cadrul didactic este protejat de către autorităţile responsabile cu ordinea publică. Protecţia se asigură împotriva persoanei sau grupului de persoane care aduce atingere demnităţii umane şi profesionale a cadrului didactic sau care împiedică exercitarea drepturilor şi a obligaţiilor sale. Protecţia este solicitată de persoana autorizată prin regulamentul şcolar, respectiv, prin Carta universitară." ( Legea nr.128/12-07-1997 , LEGE privind Statutul personalului didactic)


Deci, cerere catre "invatatorul care desfasoara activitatea" si dupa aprobarea acestuia, solicitarea acordului conducerii scolii.


Mult succes!
.
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde o_ileana » 15 Oct 2010, 23:09

ianchis scrie:La sedinta cu directorii, Inspectoratul a comunicat faptul ca parintii au voie sa stea in clase/grupe alaturi de copii atat cat doresc. Daca un parinte vrea sa se uite in caietele copiilor sau sa vada ce faci tu, dascalul, la clasa ta, parintele poate sta si o zi intreaga. Nu avem voie sa-i poftim politicos afara, asa cum faceam inainte.
Intr-o anumita limita, e normal ca noi sa comunicam cu parintii copiilor pentru ca este in avantajul tuturor: al copiilor, al parintilor si nu in ultimul rand, al nostru, celor care lucram cu copiii. Insa nu mi se pare normal ca acum sa "beneficiez" de inspectii in fiecare zi, dupa bunul plac al fiecaruia.
Dvs ce parere aveti? Ati auzit de treaba asta?
Asteptam pareri


"Art.71.
(4) Situaţia şcolară anuală a tuturor elevilor, cu specificarea mediei generale, se afişează la avizierul unităţii de învăţământ, în termen de 3 zile de la încheierea cursurilor.
(5) În alte situaţii decât cele prevăzute în prezentul regulament, nici un document şcolar nu poate fi făcut public fără acordul elevului/absolventului, dacă este major, sau al părintelui/tutorelui legal, cu respectarea art. 83 din Legea 272/2004, privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului." (Regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul M.Ed.C. nr. 4925/08.09.2005 )

In aplicarea acestei prevederi trebuie sa avem in vedere si carnetul de elev dar si caietele oricarui elev, deoarece si acestea contin note/calificative, aprecieri, observatii etc. (ca si cataloagele).


Mult succes!
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde ianchis » 16 Oct 2010, 00:45

tonny7 scrie:La sedinta cu directorii, Inspectoratul a comunicat faptul ca parintii au voie sa stea in clase/grupe alaturi de copii atat cat doresc. Daca un parinte vrea sa se uite in caietele copiilor sau sa vada ce faci tu, dascalul, la clasa ta, parintele poate sta si o zi intreaga. Nu avem voie sa-i poftim politicos afara, asa cum faceam inainte.
:) :) :)

Dl tonny7, acest pasaj imi apartine si este a doua oara cand il scrieti dvs, fara ghilimelele de rigoare, alaturi de niste zambarici. Oare ce sa inteleg din asta? Ca va asumati cele scrise de mine, sau ca va distreaza copios problema asta ?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde ianchis » 16 Oct 2010, 01:24

Apropo de problema cu parintii, in ultimele saptamani, fiind noua in clasa mea, o mamica mi-a pus ganduri rele. Astazi mi-a tinut o intreaga prelegere despre cum ar trebui sa-mi fac treaba, concluzionand faptul ca nu stiu ce am de facut si ca e cazul sa vina ea sa ma invete. M-am simtit ca ultimul om. A fost UMILITOR !!! Sa ajungi dupa o groaza de ani de scoala (si ce scoala !!) si ani de experienta sa-ti tina prelegeri toti nebunii..... M-am simtit ca un copilandru de scoala care e certat pe nedrept de profesor si trebuie sa taca din gura pentru ca ala e mai tare si daca nu tace, o pateste.
Si unde mai pun ca o colega de-a mea a fost atat de lovita de un copil isteric, incat era plina de vanatai pe maini si picioare. Bineinteles ca, acel copil avea voie sa o loveasca,ea in schimb nu avea voie nici sa-l puna la colt sau sa-i dea un punct negru. Vazand-o si stiind situatia, parintii copilului nici macar scuze nu si-au cerut ...... E revoltator......
Da, dragi colegi, asa m-am simtit si cred ca nu suntem singurele care au patit asa ceva. In halul asta am ajuns. Nu as plange daca ar veni o lege care sa interzica parintilor si copiilor anumite lucruri, o lege care sa ne mai dea si noua drepturi, ca obligatii avem, slava Domnului! Sunt foarte, foarte trista, dezamagita, suparata...... Ma simt umilita si total lipsita de orice ajutor. Nu stiu ce se mai poate face si nici nu-mi dau seama, dar s-a ajuns mult prea departe.
Domnule ministru Funeriu, tara arde si ministrii se piaptana! Copiii ne bat si dvs dati drepturi infinite parintilor, ca sa mai poata "sterge" cu noi pe jos. Rusine !!!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde pucheadorel » 16 Oct 2010, 10:22

@IANCHIS
MARE DREPTATE AVEȚI!!! :oops: :cry: :?
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde o_ileana » 16 Oct 2010, 13:16

ianchis scrie:Apropo de problema cu parintii, in ultimele saptamani, fiind noua in clasa mea, o mamica mi-a pus ganduri rele. Astazi mi-a tinut o intreaga prelegere despre cum ar trebui sa-mi fac treaba, concluzionand faptul ca nu stiu ce am de facut si ca e cazul sa vina ea sa ma invete. M-am simtit ca ultimul om. A fost UMILITOR !!! Sa ajungi dupa o groaza de ani de scoala (si ce scoala !!) si ani de experienta sa-ti tina prelegeri toti nebunii..... M-am simtit ca un copilandru de scoala care e certat pe nedrept de profesor si trebuie sa taca din gura pentru ca ala e mai tare si daca nu tace, o pateste.
Si unde mai pun ca o colega de-a mea a fost atat de lovita de un copil isteric, incat era plina de vanatai pe maini si picioare. Bineinteles ca, acel copil avea voie sa o loveasca,ea in schimb nu avea voie nici sa-l puna la colt sau sa-i dea un punct negru. Vazand-o si stiind situatia, parintii copilului nici macar scuze nu si-au cerut ...... E revoltator......
Da, dragi colegi, asa m-am simtit si cred ca nu suntem singurele care au patit asa ceva. In halul asta am ajuns. Nu as plange daca ar veni o lege care sa interzica parintilor si copiilor anumite lucruri, o lege care sa ne mai dea si noua drepturi, ca obligatii avem, slava Domnului! Sunt foarte, foarte trista, dezamagita, suparata...... Ma simt umilita si total lipsita de orice ajutor. Nu stiu ce se mai poate face si nici nu-mi dau seama, dar s-a ajuns mult prea departe.
Domnule ministru Funeriu, tara arde si ministrii se piaptana! Copiii ne bat si dvs dati drepturi infinite parintilor, ca sa mai poata "sterge" cu noi pe jos. Rusine !!!


Majoritatea parintilor sunt de buna credinta si inteleg ca rolul lor in relatia cu scoala este interesul comun fata de educatia propriului copil (care este doar pentru cativa ani elevul acelui dascal, dar este copil al parintelui pentru toata viata!).
Toti parintii trebuie constientizati ca, daca nu inteleg ca acestea este scopul in care trebuie sa colaboreze cu scoala, mai tarziu vor regreta si se vor trezi ca au un copil care, pe ei ca parinti, nu-i va respecta niciodata, iar regretele vor fi tardive.

Apoi, cand un parinte doreste participarea la ora (evident dupa ce compune si scrie cu mana lui cererea catre cadrul didactic ), trebuie constientizat ca s-ar putea, in timpul lectiei, sa fie nevoit sa-i dovedeasca chiar copilului sau ca el poate sa raspunda oricarei intrebari din lectie pusa de dascal elevilor in timpul orei. In caz contrar nu poate intelege ce/cat e bine/rau din ceea ce se lucreaza la ora si, nefiind un bun model, nu se justifica prezenta lui la ora!

Mult succes!
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde roxanabadea » 16 Oct 2010, 16:33

Eu sunt parinte, nu cadru didactic. Nu mi-ar placea sa asist la lectie, asa cum nu mi-ar placea sa fiu controlata la serviciu, de cineva din afara. Cu siguranta copilul meu nu e atat de perfect precum il vad eu, iar experienta Dnei Invatatoare ma face sa cred ca dumneaei stie mai bine decat mine cum sa se comporte cu fiica mea. Nu mi-ar placea sa aud ca fiica mea a fost palmuita de cadrul didactic,dar mi-ar placea sa fiu informata cand face ceva rau si eu decid ce pedeapsa ii aplic. In lipsa acceptului meu de a pedepsi copilul de catre un cadru didactic, mi se pare normal sa fie data afara din clasa daca deranjeaza, sa stea pe coridor, sa fie pusa la colt, mustrata in public sau alte pedepse de genul asta. Iar eu sa fiu informata de ele. Pentru asta, o intreb deseori pe dna Invatatoare daca i se pare ca Ana e ok, daca e obraznica, daca e integrata in colectiv, daca ..., daca....,daca.... ( Deocamdata Ana e in clasa a 2-a si nu a creat niciodata probleme,probabil de aia imi si este atat de usor sa vorbesc despre acest subiect )
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde pucheadorel » 16 Oct 2010, 18:21

Un răspuns absolut ok, pozitiv și de bun simț. Cu o precizare: pedeapsa de genul „dat afară din clasă” nu este corectă, deoarece copilul stă degeaba iar cadrul didactic stă cu grijă. Mai bine să i se dea ceva de lucru (suplimentar), de exemplu!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde ianchis » 16 Oct 2010, 20:43

Stimati colegi, draga Rox, ati postat mesaje de bun-simt, ceea ce ma face sa inteleg ca lumea in care traim nu este total lipsita de speranta unei indreptari. Din pacate, Roxana draga, majoritatea oamenilor nu sunt ca tine, nu gandesc asa ca noi in aceasta situatie. Daca v-as povesti cate reclamatii prostesti am acumulat in cariera mea, cu toate ca am fost intotdeauna de buna credinta si am dat absolut tot ce am avut mai bun pentru copii, si chiar si parinti.
La inceputul anului scolar am avut sedinta cu parintii si vreau sa spun ca nici unul, dar NICI UNUL din parinti nu a vrut sa se implice in nimic. Mi-a luat o ora jumate ca sa-i conving sa intre in comitetul de parinti, ca efectiv nu vroia nimeni sa se inscrie, iar eu aveam nevoie de semnaturi pana la sfarsitul sedintei. Apoi, printre altele, le-am propus sa gasim impreuna sanctiuni pentru copii, ca sa nu mai intru in gura lor de fiecare data cand le aplic copiilor o pedeapsa. Stiti ce au facut? Au discutat despre toate posibilele pedepse pana ce le-au eliminat pe toate din calcul, pentru ca nu le convenea nici una. Nici ceea ce le-am propus eu (munca in plus) nu le-a convenit, pe motiv ca, copilul se streseaza cu scrisul si va ajunge de rasul colegilor, se va simti umilit. Dar oare eu cum m-oi simti cand imi intind nervii la maximum si nu pot lua nici o masura? Am insistat sa gasim solutii si..... stiti ce mi-au spus? "Dvs aveti scoala si trebuie sa gasiti solutii!" Apoi au tacut! Da, au tacut si nu stia nimeni ce sa mai zica, lasand totul in seama mea. Si eu acum ce fac, pentru ca orice sanctiune voi aplica, nu o sa le convina nimic si ma vor reclama.
Unde vroiam sa ajung: acestia sunt parintii pe care sa-i astept la lectiile mele, sa ma critice la orice fac si sa se enerveze daca ridic vocea la un copil, il mut din bancuta sau ii dau de lucru mai mult pentru ca, din cauza lui, eu nu-mi pot tine activitatile ??? Dar stiti ce? Eu m-as bucura sa ma asiste cate un parinte pe rand, daca se poate, sa stea cu mine o zi intreaga sa vada in ce consta munca mea si poate atunci vor intelege: a lucra cu copiii este o munca complexa, a forma un om este aproape o arta....... Dar spuneti-le asta parintilor acelora care nu vroiau nici sa-mi dea o amarata de semnatura pentru comisia metodica :cry:
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde roxanabadea » 16 Oct 2010, 21:17

Ianchisel drag, cineva deja a postat faptul ca dupa o zi in care parintele a stat la ore, s-a luat cu mainile de cap si a ...fugit mancand pamantul admirand si apreciind invatatorul... Cred cu tarie ca tu, ca bun pedagog, trebuie sa ai la indemana solutii pentru pedepse la nivel de gradinita: o bulina neagra, in loc de steluta ar fi o pedeapsa '#dura''pentru un copil bun. Rusinea de a se plimba cu bulina neagra lipita-n piept il va face sa nu mai greseasca. Te cunosc si stii ca-mi esti tare draga si ma dor experientele tale, pentru ca nu le inteleg: parintii pe care ii cunosc eu sunt altfel, si copiii lor nu creaza atatea probleme... Nu-mi permit sa-ti dau nici un sfat,dar daca ai insista, ti-as spune ca nu cred ca procedezi bine intreband parintii cum sa pedepsesti copiii. Ci doar sa le comunici. Scurt si sec:'' nu ii bat, nu am voie, nu imi place, dar pentru ca ma numesc EDUCAtor, adica sunt responsabil sa ii EDUC impreuna cu DVs, sa stiti ca metoda de pedeapsa este...bulina neagra. Peste cativa ani, se vor intalni cu in INVATAtor, care ii va invata lucruri minunate. Dar la INVATator, trebuie sa ajunga EDUCati! ''
Uite, eu , ca parinte, daca as afla ca a dat cineva in Ana, nu stiu cum as reactiona. Stii de ce? Pentru ca in 8 ani EU (mama) si nici tatal ei, nu i-am aplicat nici o palma...
...Sau poate nu bulina neagra... Ci... ''daca esti ok azi, primesti steluta in piept, daca esti rau, nu primesti''...Cand va vedea ca e singurul fara steluta, va suferi...
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde roxanabadea » 16 Oct 2010, 21:18

pucheadorel scrie:Un răspuns absolut ok, pozitiv și de bun simț. Cu o precizare: pedeapsa de genul „dat afară din clasă” nu este corectă, deoarece copilul stă degeaba iar cadrul didactic stă cu grijă. Mai bine să i se dea ceva de lucru (suplimentar), de exemplu!



Hihi, a-i da ceva de lucru suplimentar Anei, nu ar fi o pedeapsa, ci o binecuvantare pentru ea:)
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde ianchis » 17 Oct 2010, 02:34

Roxana draga, colega mea si cu mine ne-am inteles sa le spunem parintilor sa propuna EI pedepse, pentru ca bulina neagra nu le mai convine pe motiv ca, acel copil care spui tu ca trebuie sa se rusineze pt. ca are bulina neagra, este, vezi-Doamne, traumatizat si se simte umilit din cauza asta, asa ca aceasta pedeapsa trebuie exclusa. Asa ca, atata vreme cat nici cea mai la indemana si de bun-simt pedeapsa nu le mai convine, atunci sa propuna ei, ca poate sunt mai luminati decat mine. Si...... au tacut, pentru ca si-au dat seama ca NU sunt mai luminati decat noi, nu au gasit nici o alta varianta. Asta era de fapt ideea, intelegi? Sa-i "ajutam" sa inteleaga ca, daca nu ne lasa pe noi in pace cu ideile noastre, atunci e obligatoriu sa vina ei cu idei mai bune. Cum acele idei "bune" nu exista, raman tot variantele noastre. Ideea este ca, orice facem, ajunge reclamatie la Inspectorat, de aceea i-am invitat sa propuna ei altceva mai "omenesc" decat eterna bulina neagra, (ca sa nu mai spun ca unii copii sunt deja imuni la asta) ca sa-si dea seama ca nu au nici ei solutii si sa ne lase pe noi, sa nu spuna ca nu le-am cerut si lor parerea. De acuma, la orice comentariu de-al lor, eu o sa le-o retez: "V-am intrebat in sedinta si n-ati zis nimic. Acum nu mai aveti ce zice, trebuie sa acceptati. Punct." Adica, au doua variante: ori imi dau ei solutii mai bune, ori isi tin gura si ne dau voie sa ne facem treaba. :twisted:
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde valimatiuta » 17 Oct 2010, 12:33

Eu nu inteleg un lucru, ianchis: de ce te stresezi si pe tema metodelor tale de lucru? Sunt ale tale, sunt metodice, esti in regula. De ce sa le ridici la nivelul unor discutii aparent intamplatoare cu cei dinafara, fie ei chiar parinti. Lasa-i sa reclame, daca asta POFTESC. Tu trebuie sa stii sa te justifici, in spiritul psihopedagogic, cu care ai fost inarmata in scoala si l-ai dezvoltat pe parcursul anilor la catedra.
Parintii ii respecti chiar daca nu detaliezi cu ei aspectele sensibile ce tin de tactul pedagogic. La argumentul lor privind influenta negativa a bulinei negre asupra copilului lor tu trebuie sa intervii cu argumentele tale didactice, aceasta reprezentand un mod de apreciere a nivelului instructiv - educativ al copilului si tu nu poti da b. rosii la toti daca nu corespund cerintelor programei si regulamentului scolar. Nu intinde coarda prea mult, ... fara discutii care sa te coboare in ochii lor!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Accesul permanent al parintilor copiilor in grupe si clase

Mesajde pucheadorel » 17 Oct 2010, 14:59

ianchis scrie:Roxana draga, colega mea si cu mine ne-am inteles sa le spunem parintilor sa propuna EI pedepse, pentru ca bulina neagra nu le mai convine pe motiv ca, acel copil care spui tu ca trebuie sa se rusineze pt. ca are bulina neagra, este, vezi-Doamne, traumatizat si se simte umilit din cauza asta, asa ca aceasta pedeapsa trebuie exclusa. Asa ca, atata vreme cat nici cea mai la indemana si de bun-simt pedeapsa nu le mai convine, atunci sa propuna ei, ca poate sunt mai luminati decat mine. Si...... au tacut, pentru ca si-au dat seama ca NU sunt mai luminati decat noi, nu au gasit nici o alta varianta. Asta era de fapt ideea, intelegi? Sa-i "ajutam" sa inteleaga ca, daca nu ne lasa pe noi in pace cu ideile noastre, atunci e obligatoriu sa vina ei cu idei mai bune. Cum acele idei "bune" nu exista, raman tot variantele noastre. Ideea este ca, orice facem, ajunge reclamatie la Inspectorat, de aceea i-am invitat sa propuna ei altceva mai "omenesc" decat eterna bulina neagra, (ca sa nu mai spun ca unii copii sunt deja imuni la asta) ca sa-si dea seama ca nu au nici ei solutii si sa ne lase pe noi, sa nu spuna ca nu le-am cerut si lor parerea. De acuma, la orice comentariu de-al lor, eu o sa le-o retez: "V-am intrebat in sedinta si n-ati zis nimic. Acum nu mai aveti ce zice, trebuie sa acceptati. Punct." Adica, au doua variante: ori imi dau ei solutii mai bune, ori isi tin gura si ne dau voie sa ne facem treaba. :twisted:

Mi se pare că vă faceți probleme degeaba! „Politica” pe care trebuie să o adoptați, atâta vreme cât respectați legile și regulamentele școlare, este aceasta: „Acasă este problema dumneavoastră ce face copilul, aici face CE SPUN EU!”. Apoi, metoda aceasta cu bulina sau steluța mi se pare absolut corectă din punct de vedere pedagogic, putând fi considerată pedeapsă sau, dimpotrivă, recompensă! Pot să meargă părinții unde vor, că tot nu vor avea câștig de cauză! VĂ GARANTEZ!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron