Absolventii PIPP

Absolventii PIPP

Mesajde pad » 25 Oct 2010, 21:36

Noua lege prevede ca absolventii PIPP care vor sa profeseze trebuie sa faca si masteratul. Dupa licenta fara masterat se mareste salariul? Eu am diploma de invatatoare. Care va fi statutul meu dupa terminarea facultatii fara masterat? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
pad
 
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mar 2006, 20:39

Re: Absolventii PIPP

Mesajde costi_52 » 25 Oct 2010, 22:25

Legea nu face nicio deosebire între absolvenţii ciclului I de studii universitare de licenţă. Dacă vor dori să profeseze în învăţământ, acestia vor fi nevoiţi să absolve şi masterul didactic (aşa cum, în prezent, este necesar modulul psihopedagogic). Totuşi, deoarece nicio lege nu poate acţiona retroactiv, obligativitatea absolvirii şi a masterului didactic se referă doar la studenţii înmatriculaţi în anul I după intrarea în vigoare a LEN. În prezent, masterul nu influenţează salarizarea. Nici în viitor, cel puţin aşa prevede proiectul Legii-cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice, nu va influenţa salarizarea. După absolvirea PIPP veţi ocupa funcţia didactică Profesor pentru învăţământul primar (conform legislaţiei actuale, cât şi a celei viitoare).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori