Absente si manuale, profesori incapabili

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Absente si manuale, profesori incapabili

Mesajde Diana2327 » 08 Oct 2014, 14:03

Am si eu o intrebare, este permis unui profesor sa puna absente unui elev de clasa a XII-a, prezent la ora de curs, dar care nu are manualul la el? Este permis unui profesor sa puna note de 4 pe tema de vacanta doar pt impresia vaga ca aceasta ar fi copiata? Este permis unui profesor sa sanctioneze in orice mod elevul de clasa a XII-a din cauza lipsei manualului, pe care nu il primeste de la scoala si este nevoit sa si-l cumpere?
Diana2327
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Oct 2014, 13:59

Re: Absente si manuale, profesori incapabili

Mesajde bbeatrice22 » 08 Oct 2014, 20:49

Invatamantul obligatoriu si gratuit in Romania,este valabil numai pentru cele 10 clase.Cei care doresc sa isi continue studiile si au, din fericire, sprijinul total al familiei, care intelege necesitatea educatiei in viata ulterioara de adult,trebuie sa faca un minim efort financiar si sa-si achizitioneze manualele necesare.
Profesorul nu este vinovat ca isi desfasoara activitatea intr-un sistem cu multe deficiente.Iar lipsa manualului poate determina, de multe ori, lipsa de activitate din timpul orei respective.Eu cred ca masura luata de cadrul didactic este justificata,in special daca preda o materie care este disciplina obligatorie la examenul de Bacalaureat!Altfel, ne trezim din nou cu rezultate foarte slabe la examen si este devina in final tot saracul profesor, care nu a luat masuri la timp si l-a lasat pe elev sa se plictiseasca in ora, pt ca nu avea manualul la el......
bbeatrice22
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Sep 2006, 20:13

Re: Absente si manuale, profesori incapabili

Mesajde bbeatrice22 » 08 Oct 2014, 20:51

* de vina
bbeatrice22
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Sep 2006, 20:13

Re: Absente si manuale, profesori incapabili

Mesajde Diana2327 » 09 Oct 2014, 07:50

Profesorul respectiv nu preda nimic cu sau fara manual, la clasa se fac exercitii si atat. De trei saptamani am caietul gol iar caietul de anul trecut e doar cu teme. E vorba de engleza si vreau sa cred ca exista o programa si la aceasta materie. Cred ca un profesor capabil poate sa-si desfasoare ora si fara manual, predand si aducand materiale auxiliare.
Diana2327
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Oct 2014, 13:59

Re: Absente si manuale, profesori incapabili

Mesajde pucheadorel » 09 Oct 2014, 20:28

Diana2327 scrie:Profesorul respectiv nu preda nimic cu sau fara manual, la clasa se fac exercitii si atat. De trei saptamani am caietul gol iar caietul de anul trecut e doar cu teme. E vorba de engleza si vreau sa cred ca exista o programa si la aceasta materie. Cred ca un profesor capabil poate sa-si desfasoare ora si fara manual, predand si aducand materiale auxiliare.

Materialele auxiliare costă - și nu puțin. În multe cazuri părinții cumpără și manuale de clasele I-IV, așa că unde este problema?
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Absente si manuale, profesori incapabili

Mesajde popina » 14 Oct 2014, 13:39

Citind ce a scris unul dintre cei care au raspuns intrebarilor puse, am tras concluzia ca numai cei sustinuti financiar de parinti pot continua liceul (clasele a XI si a XII-a). Si ceilalti care sunt capabili si doresc sa invete, ce sa faca?!

MI-ar fi rusine sa fiu un asemenea profesor!
popina
 
Mesaje: 33
Membru din: 17 Aug 2009, 17:07

Re: Absente si manuale, profesori incapabili

Mesajde popana12 » 14 Oct 2014, 21:41

Bietul elev, dragul de el! Un elev din clasa a XII-a sa poarte ghiozdan cu carti? Cum de nu inteleg profesorii ca buzunarele sunt pentru maini, tigari si telefoane? Dragi profesori, nu stresati elevii ca se pun pe invatat, devin profesori şi ajung bataia de joc a societatii.
popana12
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Mar 2010, 00:02

Re: Absente si manuale, profesori incapabili

Mesajde Allexander07 » 22 Dec 2014, 21:41

Dacă doreşti să continui studiile după terminarea învăţământul obligatoriu,trebuie să îţi achiziţionezi materialele necesare.Şi da, are dreptul.
Allexander07
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Dec 2014, 21:38

Re: Absente si manuale, profesori incapabili

Mesajde mmari68 » 23 Dec 2014, 22:04

pt cls XI-XII elevii trebuie sa aiba acel interes pt carte, nu sa treaca precum gasca prin apa...dar majoritatea se ascund sub scuza ca nu au manuale si nu-si fac temele, nu invata (aici stim ca nu toti folosim clasicul manual, dar avem nevoie de culegeri, caiete speciale , dictionare, fise de lucru, etc) ....iar daca ne uitam ce telefoane au, ce fumeaza, etc atunci ... dragi profesori hai sa nu le mai cautam scuze elevilor , ei pe langa drepturi au si indatoriri
mmari68
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Mai 2012, 14:30

Re: Absente si manuale, profesori incapabili

Mesajde corina_mihai » 15 Feb 2015, 02:24

eu as intreba elevul capabil daca are in clasa colegi carora nu li se pun absente in timp ce sunt la ore, care isi cara toate manualele dupa ei, si dupa care alti elevi capabili copiaza tema de vacanta. si daca are, cam ce il deosebeste de ei.
corina_mihai
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Noi 2009, 18:31

Re: Absente si manuale, profesori incapabili

Mesajde corina_mihai » 15 Feb 2015, 14:24

si mai am o dilema...
ma rugam mult la Dumnezeu sa am o clasa, cu niste elevi disciplinati si inteligenti, cu care sa tin ore ca in Domnu Trandafir( visurile oricarui profesor in devenire).
Dumnezeu nu mi-a oferit ceea ce am cerut.
daca Dumnezeu are neputinte, probabil ca nici statul nu poate plati toate manualele pentu fiecare elev.
corina_mihai
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Noi 2009, 18:31


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron