Abateri disciplinare profesor

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Abateri disciplinare profesor

Mesajde yiram_m » 18 Ian 2008, 18:45

Un profesor care preda la gimnaziu are voie sa traiasca cu o eleva de liceu?
yiram_m
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Ian 2008, 20:23

CAT S-A MAI SCHIMBAT LUMEA!!!!

Mesajde stephany » 21 Ian 2008, 05:57

Ma intreb ce o mai fi si cu intrebarea asta??Dar am sa incerc sa raspund ,desigur fara a judeca sau aproba legatura aceasta.Imi spun doar parerea.Daca profesorul este tanar a terminat de curand facultatea si eleva este in clasa a 11 sau a12,iar relatia este una reala si onesta de ce nu??Poate ca ar trebui sa existe o conditie ca proful sa predea la alt liceu decat acolo unde nmvata fata.Cunosc o familie care s-a intemeiat acum 25 de ani ea eleva el profesor si iata ca au rezistat pana in zilele noastre desi la acea vreme au fost tare condamnati .Acum ce sa zic s-au mai deschis ochii adica se priveste din alt unghi .Dar daca eleva cauta sa profite de pe urma acestei relatii sau daca proful fiind mai,, batranel,,incearca sa-si gaseasaca tineretea pierduta facand sa sufere biata fata atunci ...nu e bine In sfarsit e o idee cam trasnita dar cum in lumea asta zilnic auzi de toatae de ce nu???
stephany
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Sep 2007, 05:48

Mesajde angela_ghrsm » 22 Ian 2008, 19:06

Mulţi bărbaţi sunt neserioşi în ziua de azi ! Am mai auzit cazuri de profesori care s-au dat la eleve şi apoi au păţit-o; când eleva s-a trezit din amorţeală, s-a uitat la altul mai tânăr !aviz amatorilor !
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

Mesajde adinatulbure » 26 Ian 2008, 17:43

Daca e sa ne luam dupa regulamentul scolar ... nu. Daca e dupa inima omului .. cine poate interzice dragostea?
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde resunu » 01 Feb 2008, 12:20

adinatulbure scrie:Daca e sa ne luam dupa regulamentul scolar ... nu. Daca e dupa inima omului .. cine poate interzice dragostea?

in regulamentul scolar se interzice dragostea ????!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :roll: :roll: :roll:
Are MINTE cine spune ADEVARUL, nu cine minte ! Imagine
Avatar utilizator
resunu
 
Mesaje: 1709
Membru din: 29 Aug 2007, 11:42

Mesajde lauragl » 11 Iun 2008, 17:52

Daca eleva are capacitate deplina de exercitiu, adica peste 18 ani nu e o problema legala, ci doar una etica. Insa in conditiile in care televiziunile promoveaza modelul Viri si Monica la model de standard nu ne mai mira nimic........Si apoi dragostea nu are varsta! Sa fim un pic mai toleranti!!!!!
lauragl
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Sep 2005, 12:15

Mesajde suntconsumator » 12 Iul 2008, 01:10

Fara suparare dar sunteti ipocriti. Cand e vb de un profesor gata... fiti mai toleranti!

Eu nu sunt de acord ca sistemul (profesori minister) sa poata decide sanctiuni asupra elevilor. O administratie nu poate decide sanctiuni decat asupra propriilor angajati. De ce invatamantul este o exceptie? Eu ca cetatean al Romaniei, nu este normal sa raspund decat in fata legii. Nu vad de ce niste profesori sa ma poata judeca pe mine :?:

Sunt sigur ca in acel caz fata va fi cel putin exmatriculata, iar profesorul sanctionat cu maxim 10% din salariu pe 3 luni.

Stiti cate sanctiuni a decis sistemul impotriva elevilor? Stiti cate sanctiuni a decis sistemul impotriva profesorilor? Corb la corb nu-si scoate ochii!!!

Educatie nu se face cu sabia lui Zamolxe deasupra capului.
suntconsumator
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Iun 2007, 22:04

Mesajde sorinborodi » 24 Iul 2008, 17:32

suntconsumator scrie:Fara suparare dar sunteti ipocriti. Cand e vb de un profesor gata... fiti mai toleranti!

Eu nu sunt de acord ca sistemul (profesori minister) sa poata decide sanctiuni asupra elevilor. O administratie nu poate decide sanctiuni decat asupra propriilor angajati. De ce invatamantul este o exceptie? Eu ca cetatean al Romaniei, nu este normal sa raspund decat in fata legii. Nu vad de ce niste profesori sa ma poata judeca pe mine :?:

Sunt sigur ca in acel caz fata va fi cel putin exmatriculata, iar profesorul sanctionat cu maxim 10% din salariu pe 3 luni.

Stiti cate sanctiuni a decis sistemul impotriva elevilor? Stiti cate sanctiuni a decis sistemul impotriva profesorilor? Corb la corb nu-si scoate ochii!!!

Educatie nu se face cu sabia lui Zamolxe deasupra capului.


Nec sutor ultra,crepidam !
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

S-a schimbat lumea

Mesajde grigore_geta » 30 Iul 2008, 00:00

Cunosc mai multe situatii de casnicii reusite intre profesori si foste eleve. Una dintre colegele mele de liceu s-a casatorit cu fostul nostru profesor de fizica, ambii fiind de o moralitate ireprosabila. Noi n-am stiut insa nimic, deci au stiut sa pastreze secretul, pana in ziua banchetului. Acum au o familie de exceptie, 2 copii mari, realizati, o cariera de succes ambii. Ce s-ar fi intamplat daca ar fi fost blamati? Daca ar fi fost exclusi din invatamant sau mai stiu eu ce? Sau... au fost profesori mai putin buni?
Parerea mea e ca sentimentele nu pot fi stavilite, atata timp cat sunt curate si reale. Daca sunt mai mult atractie fizica sau interes, asa cum de multe ori se intampla acum.... ma abtin!
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Sabia aia... nu era a lui Damocles?

Mesajde grigore_geta » 30 Iul 2008, 00:03

Sabia lui Damocles = Regele sicilian Dionysios I, pentru a-i arata cât de nesigura este soarta celor puternici, a atârnat la un banchet o sabie deasupra capului lui Damocles, sabie care se tinea numai intr-un fir de par.
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori