A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 06 Iun 2010, 15:30

Mai merita sau nu? Dvs ce parere aveti? Eu mai sunt, dar asa-mi vine sa ma retrag, avand in vedere faptul ca platesc 5 RON degeaba... Pana anul acesta am zis sa fiu si eu in rand cu lumea si sa raman in Sindicat, ca nu se stie. Ca membru mai esti cat de cat reprezentat, dar singur.... Insa toate intamplarile din acest an scolar si faptul ca Sindicatul nu face nimic, dar ABSOLUT NIMIC pentru noi, m-a facut sa inteleg ca oricum suntem pe cont propriu intr-o bulibaseala totala, in care interesele noastre sunt ultimul lucru care mai conteaza pentru Sindicat. Si pentru ca acest an se incheie si urmeaza altul, as vrea sa cunosc de pe acum parerile dvs, colegii, cam singurii in masura sa apreciati. Deci: avantaje, dezavantaje....... etc.
Va invit la o discutie pe aceasta tema. Dvs pt ce optati?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde lilidani » 28 Iun 2010, 13:41

Eu m-am retras în 2000. După greva de o lună sau mai mult, când m-am simţit furată rău de tot.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24


Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 28 Iun 2010, 19:25

Doar ca platiti 5 lei vreti sa va retrageti? (Eu platesc 15)!Nu stiu daca este o soluție retragerea!Unele drepturi în instanta le-am câștigat prin prezenta juristului sindicatului din învățămâ ca ,,avocat,,-inclusiv formularea cererii de dare in judecata si adunarea probelor! Ș-apoi,daca dispare sindicatul, nu mai avem dreptul la niciun fel de ,,miscare de strada, ,-nu ca ar fi fost prea eficiente,nici până acum,dar..... :oops: Astept si alte pareri!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 28 Iun 2010, 23:59

De aceea am deschis acest topic - pentru pareri. Unii colegi sunt pentru retragere, altii sunt impotriva....... cred ca e important sa discutam problema aceasta deschis, doar asa gasim solutii. Eu nu tin neaparat sa ma retrag (de aceea nici n-am facut-o inca), insa in ultima vreme sunt tot mai dezamagita de asa-zisele "servicii" pe care ni le ofera Sindicatul in schimbul taxei platite de noi. Cel putin anul acesta scolar, chiar ca nu ne-a folosit la nimic. Da, avem dreptul sa iesim in strada. Si pentru asta sa platim taxa? Ca sa putem iesi in strada??? Mai merita sa iesim in strada?? (Scuze, asta ar trebui sa fie titlul unui alt topic! :twisted: ) In fine.... cred ca situatia merge mult prea departe. Oricum, cel putin dupa ultima greva, chiar ca nu mai are rost sa iesim in strada.
Da, sunt doar 5 RON. Si ce daca? Puteau fi si mai putini. Daca eu nu sunt multumita, de ce sa platesc? Ideea este ca dam foarte multi bani auirea. La CAS dam, de asemenea, o groaza de bani. Cine nu a fost in spital macar o singura data? Cine nu stie ca, uneori, ajuns acolo, trebuie sa platesti si o amarata de pastila pentru scaderea febrei. Si totusi, platim, ca nu avem de ales. Platim si CAS-ul, si pastilele, si mancarea (ca ne-o aduce familia de acasa). Dar la Sindicat avem de ales: putem ramane, sau ne putem retrage.
Am vrut pareri si argumente. Le-am obtinut. Va multumesc! :)
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 29 Iun 2010, 15:08

ianchis.
Poti sa te retragi,dar fara sindicate nu mai poti iesi in strada! :oops: Doar nu crezi ca o sa fie in fruntea ,,razvratitilor'' ,inspectorul general! :D (sau crezi in minuni?)
Ca dam foarte multi bani aiurea,de fapt dadeam,ca din iulie procentul va fi mult mai mare,nu depinde exclusiv de noi! Avem un Guvern...ce facem cu el? :D
Pot mai mult,dar ma opresc!
Scuze!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 29 Iun 2010, 18:45

Nu stiu ce sa spun...... subiectul asta incepe sa-mi dea dureri de cap.... Guvern, Sindicat..... uff.... nimic nu merge......:(
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde lilidani » 30 Iun 2010, 08:03

Probabil că subiectul ne dă dureri de cap pentru că discuţia a luat o direcţie pe care ianchis nu a dorit-o.
Eu, când m-am retras în 2000, mi-am spus că o fac doar pentru că sunt nemulţumită de "serviciile" lor. Dar că voi face parte dintr-o organizaţie sindicală despre care o să simt că mă reprezintă. Până acum... nu am găsit-o, dar încă mai sper! Deci nu sindicate sublime, care să lipsească cu desăvârşire, ci sindicate care să işi îndeplinească funcţia!
În plus, cred că o altă faţetă a discuţiei ar fi: de ce atâtea sindicate? Nu ar fi suficient unul pentru preuniversitar şi altul care să îi reprezinte pe universitari? Nu s-ar crea astfel o unitate de păreri, idei, tipuri de acţiune în ceea ce priveşte lupta sindicală?
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde carmencreanga » 30 Iun 2010, 17:12

ianchis scrie:Nu stiu ce sa spun...... subiectul asta incepe sa-mi dea dureri de cap.... Guvern, Sindicat..... uff.... nimic nu merge......:(

:( :( :( :( :(
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 30 Iun 2010, 19:16

Eu nu inteleg un lucru: de ce trebuie sa fiu membru de sindicat pentru a iesi in strada? Poate ca eu nu mai vreau sa ies in strada, poate ca m-am saturat de proteste degeaba, proteste care ne mai inghit si bani! Eu nu cred ca vom mai obtine ceva, oricat de mult am protesta. Tara e in noroi pana-n gat! De aceea, cred ca e important sa ne tinem acei 5 RON, sau 15 RON, sau cati or fi, pentru o paine sau 2 kg de cartofi. Nu mai are rost sa ne punem sperante desarte in nimeni! Cred ca suntem de mult pe cont propriu!
Va multumesc pentru raspunsuri. Ma simt mai pregatita sa incep noul an scolar, in cunostinta de cauza..... :idea:
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ela52 » 09 Iul 2010, 23:07

Si ce daca sindicatele au castigat procesele ? Nu am primit si nici nu vom primi vreun ban din cei pe care ni-i datoreaza administratia.In consecinta, degeaba platim cotizatie, degeaba suntem membri de sindicat.Caravana trece, cainii latra...
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 10 Iul 2010, 01:22

Cam asa gandesc si eu.... :(
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde lilidani » 10 Iul 2010, 13:01

Asta demonstrează o dată în plus (dacă mai era cazul!) în ce ţară trăim şi cât de "legale" sunt legile prin nerespectarea/ neaplicarea lor şi a hotărârilor judecătoreşti !
Aş lansa şi o întrebare care ar putea fi subiectul unui topic nou: Ei ne-au tăiat din salarii, noi din ce tăiem?
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 10 Iul 2010, 15:23

Din punctul de vedere al raspectarii legilor,cel putin in aceasta democratie de piata (basesciana), pot fi de acord cu dumneavoastra,ultimii ce ati postat!Dar,daca , in timp, vom ajunge la o adevarata democratie si se vor aplica hotararile judecatoresti,ce ziceti? :D :oops: :D Va veti supara, cei care nu erati pe acel timp membru de sindicat -si nu vi se vor aplica cele ,,legale,, -ori veti angaja avocati pentru a va castiga drepturile? :D Ca nici Constitutia Romaniei pentru guvernanti nu ,,prea este lege,, stim,vedem,dar daca vom intra in ,,normal,, ce spuneti?
Seara placuta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 10 Iul 2010, 17:23

Da........ e si asta un punct de vedere si trebuie luat in considerare. Doar ca atunci se ridica un nou semn de intrebare: Vom intra vreodata in normal? Si daca da, CAND ?? Pentru ca, vedeti dvs, daca vom intra in normal peste vreo 60 de ani, cand eu nu voi mai fi, cu ce ma incalzeste ca am fost o viata membru de sindicat si am pierdut atatia bani degeaba? Risti si castigi. Sau nu.... :(
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Următorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator