A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 10 Iul 2010, 18:08

De ce sa nu mai fii peste 60 de ani (nu stiu de ce ai gasit acest numar,doar ca are 6? :D )Cine poate spune care-i ,,normalul”?(pentru o viata sau un membru de sindicat)!
Te rog sa nu ma judeci!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 10 Iul 2010, 23:14

sportiv scrie:De ce sa nu mai fii peste 60 de ani (nu stiu de ce ai gasit acest numar,doar ca are 6? :D )

Ma refeream la faptul ca peste 60 de ani eu voi avea 90. Sunt sigura ca nu voi apuca acea varsta. Putea fi si 70, si 50...... nu inteleg unde-i greseala......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 11 Iul 2010, 07:54

Nicio greseala! Nu stim ce ne ofera viata pana atunci!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 14 Iul 2010, 14:44

ela52 scrie:Si ce daca sindicatele au castigat procesele ? Nu am primit si nici nu vom primi vreun ban din cei pe care ni-i datoreaza administratia.In consecinta, degeaba platim cotizatie, degeaba suntem membri de sindicat.Caravana trece, cainii latra...



Vedeti dumneavoastra, unii au o logica asa de intortocheata ! Daca sindicatele nu initiau procesele, nu era bine. Daca sindicatatele au castigat procesele, iar nu e bine, ca nu se executa sentintele. Acum, sindicatele sunt vinovate ca statul de drept nu functioneaza? Cine a amanat executarea sentintelor? Sindicatele sau Guvernul Boc? Stiati ca ultima ordonanta de urgenta amana platile pentru perioada 2012 - 2014? Cu totul neconstitutional, e drept, dar sa nu uitam ca girul a venit tocmai de la Curtea Constitutionala. Tot sindicatele sunt vinovate?
Ce ar mai putea face sindicatele mai mult decat a obtine niste sentinte irevocabile?
Si, in fond, ce inseamna sindicat? Doar niste lideri cocotati in functii? pai cine i-a pus acolo? Haideti sa ne gandim !
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 14 Iul 2010, 14:49

sportiv scrie:Din punctul de vedere al raspectarii legilor,cel putin in aceasta democratie de piata (basesciana), pot fi de acord cu dumneavoastra,ultimii ce ati postat!Dar,daca , in timp, vom ajunge la o adevarata democratie si se vor aplica hotararile judecatoresti,ce ziceti? :D :oops: :D Va veti supara, cei care nu erati pe acel timp membru de sindicat -si nu vi se vor aplica cele ,,legale,, -ori veti angaja avocati pentru a va castiga drepturile? :D Ca nici Constitutia Romaniei pentru guvernanti nu ,,prea este lege,, stim,vedem,dar daca vom intra in ,,normal,, ce spuneti?
Seara placuta!



Evident ca se vor supara. Tot pe sindicate...
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 15 Iul 2010, 00:12

Nu cred ca m-as putea supara pe sindicate mai mult decat sunt. Am platit atatia bani si nu m-au reprezentat cu nimic. Intotdeauna am fost membru si inca mai sunt, insa incep sa ma satur de prostiile lor. Daca tot nu-si merita castigul, de ce sa mai continuam asa? Daca vor sa stea, sa stea pe banii lor, nu ai nostri. Macar sa stiu ca n-are dupa ce-mi parea rau.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 15 Iul 2010, 08:49

Nu mi-ati raspuns. Ce nu inteleg eu este faptul ca priviti sindicatul ca pe ceva abstract sau, mai rau, ca pe un dat al sortii. Sindicatul inseamna membrii sai, si, ca o consecinta, liderii sindicali sunt reprezentarea celor care i-au ales. Cand spuneti ca sindicatul dumneavostra nu v-a reprezentat inseamna, in mare masura, ca dumneavoastra nu v-ati reprezentat. In plus, daca sindicatul dumneavoastra nu v-a reprezentat, cum spuneti, nu inseamna ca alte sindicate nu si-au facut treaba. Mai aveti si optiunea de a schimba sindicatul sau, si mai bine, aveti libertatea de a infiinta dumneavostra un sindicat. Asa cum vi-l doriti. Nu uitati insa: liderii nu sunt nici mai rai, nici mai buni decat cei care i-au ales.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 15 Iul 2010, 16:15

Corect,ultimaul raspuns! Pentru ,,conformitate" vedeti dumneavoastra de ce platim asigurarea medicala?!!! :D Si mai discutam! (Mai nou intra in discutie si contributia pt. pensie! Eu mai am 8 ani pana atunci si chiar ma intreb daca voi mai beneficia de pensie dupa ce am cotizat vreo 37,doar pana acum!? -daca base schimba Constitutia in cei 4 ani ,,cat i-au mai ramas" :D :P ,pensii din ....parti-era o vorba!)
Vai ,ce ,,destept sunt-mai multa paranteza decat ,,spuse"!
Oricum ,,sa traim bine"! :lol: :wink: :mrgreen:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 18 Iul 2010, 23:12

juris scrie:Nu mi-ati raspuns. Ce nu inteleg eu este faptul ca priviti sindicatul ca pe ceva abstract sau, mai rau, ca pe un dat al sortii. Sindicatul inseamna membrii sai, si, ca o consecinta, liderii sindicali sunt reprezentarea celor care i-au ales. Cand spuneti ca sindicatul dumneavostra nu v-a reprezentat inseamna, in mare masura, ca dumneavoastra nu v-ati reprezentat. In plus, daca sindicatul dumneavoastra nu v-a reprezentat, cum spuneti, nu inseamna ca alte sindicate nu si-au facut treaba. Mai aveti si optiunea de a schimba sindicatul sau, si mai bine, aveti libertatea de a infiinta dumneavostra un sindicat. Asa cum vi-l doriti. Nu uitati insa: liderii nu sunt nici mai rai, nici mai buni decat cei care i-au ales.

Chiar vi se pare corect acest raspuns, dl sportiv?
Daca eu sunt nemultumita de sindicat, chiar am ce sa fac?
Foarte interesant..... inseamna ca nu traim in Romania........
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 19 Iul 2010, 10:07

Adânc,adânc!Sindicatul din care face juris parte a rezolvat problemele ,dar n-au ajuns la urechile noastre! :D
Sa va traiasca liderii!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 19 Iul 2010, 10:20

ianchis scrie:
juris scrie: .
Daca eu sunt nemultumita de sindicat, chiar am ce sa fac?


Da, evident ca da. Aveti mai multe optiuni, inclusiv pe aceea de a parasi sindicatul . Aveti, in primul rand, un vot, apoi aveti dreptul de a critica, dreptul de a va spune opinia in fata liderilor. Dar, cel mai important drept, si in acelasi timp obligatie, este acela de a va implica.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 19 Iul 2010, 10:22

sportiv scrie:Adânc,adânc!Sindicatul din care face juris parte a rezolvat problemele ,dar n-au ajuns la urechile noastre! :D
Sa va traiasca liderii!


Eeeei, ciuliti si dumneavoastra urechile ! :P
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 20 Iul 2010, 14:28

Pentru ce ,,a se ciuli urechile?~ Credeam ca alta parte a capului este mai importanta! Cred ca nu sunteti de tipul ,,a da din urechi!" :oops:
Zau,nu va inteleg!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 20 Iul 2010, 17:50

Sincer, nici eu nu va inteleg. De fapt, ce-mi reprosati? Sau ce reprosati, concret, sindicatelor? Implicati-va activ, pe fata, daca apreciati ca trebuie schimbat ceva! Nu in spatele unui pseudonim.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 20 Iul 2010, 19:38

juris scrie:Da, evident ca da. Aveti mai multe optiuni, inclusiv pe aceea de a parasi sindicatul . Aveti, in primul rand, un vot, apoi aveti dreptul de a critica, dreptul de a va spune opinia in fata liderilor. Dar, cel mai important drept, si in acelasi timp obligatie, este acela de a va implica.

Dl/dna juris, eu cred ca nu discutam despre aceeasi tara. Altfel nu-mi explic ce va determina sa ganditi asa:

juris scrie:Da, evident ca da. Aveti mai multe optiuni. Aveti, in primul rand, un vot, apoi aveti dreptul de a critica, dreptul de a va spune opinia in fata liderilor.

Am mai multe optiuni? Dreptul la vot, dreptul de a critica..... ??? Dar CINE ma ia in seama pe mine ?? Eu sunt o fire foarte combativa si credeti-ma, am calcat multa lume pe nervi cu "drepturile" mele. Stiti ce am rezolvat? Inafara de a-mi "aprinde paie-n cap", NIMIC !
juris scrie:cel mai important drept, si in acelasi timp obligatie, este acela de a va implica.

Sa ma implic? Cum?? Daca-mi puteti da alt sfat inafara de acela de a-mi exprima parerile, eu o sa aplic!
juris scrie: inclusiv pe aceea de a parasi sindicatul .

Vedeti? Ajungem de unde am plecat. De asta am si deschis acest topic. Pentru a ma interesa in privinta acestei ultime optiuni.
Cred ca, inainte de a intra in polemici de acest gen, ar trebui sa cititi mai cu atentie postarile de aici !
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori