A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 28 Iul 2010, 21:04

sportiv scrie:-autocontrazicere-repet nu este in DEX,indiferent cine si cand l-a folosit, a fost folosit gresit,chiar de DAN C.MIHAESCU (Vai,ce usurare ca n-a venit de la boc sau basescu! pentru ca era obligatoriu);
-m-a intrigat sintagma ,,sindicatul nostru" (si nu cred ca doar pe mine)-(cei din justitie oricum si-au ,,tras drepturile");
-cu ce ne incalzesc sentintele irevocabile de tipul diferentelor la transele de vechime,maririi salariului cu x %,ori de alta natura ,atata timp cat nu se aplica? (am si eu vreo cateva-personale - dar am fost ,,sfatuit'' de guvern sa astept vreo 3 anisori,ca apoi sa primesc ,,esalonat",Dumnezeu stie cand)- pana atunci trebuie,ca un bun cetatean,sa ma aliniez la austeritate :D ;(Cand unul,,Ciorbea",fost presedinte al FSLI-CD,a ajuns la ,,os'' ,pe cine credeti ca a ,,omorat'' intai-,,tatal-sindicatul invatamant"-si mai sunt exemple si mai recente);
S-apoi era obligatia sindicatului de a veghea la respectarea legii! Sesizarea pe diverse articole de legi n-a plecat de aici, de la sindicate-asta spune ceva,nu? Tot ,,palmasii" care au mai citit o lege au sesizat!
-ati auzit de UGSR?- ooo ,sigur ca da- ei,ce s-a recuperat? - culmea ca nu mai erau (sau da?) comunistii la putere dupa '90 (ceea ce spuneti cu vile, sau mai stiu eu ce altele,a fost ce a trecut printre degete;litigii sunt si azi si vor fi tot timpul-avem o ,,stiinta" a taraganarii prin instanta...);
- nu v-as dori sa va imbolnaviti si sa primiti ,,ajutor de la sindicat",sperati sa fiti sanatos sa nu aveti problebe sociale,calamitate si toate celelalte pe care le enumerati ori nu;
- unde-i trambitatul fond de greva (mascarade de greve - uite greva,nu e greva :? );
P.S Aveti cumva rude pe ,,sus" la sindicate?
N.B.Daca sunteti cadru didactic va felicit pentru cel de-al doilea job! (Sigur ca nu va duceti la instanta,in fiecare zi,doar ca hobby!)


Sunteti genul care, atunci cand nu mai are argumente, scuipa. Imi pare rau, dumneavoastra chiar nu va puteti depasi conditia.

Mi-a parut rau...
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 28 Iul 2010, 21:20

Eu cred ca sindicatul a demonstrat ce poate (mai bine zis, ce NU poate) cu ocazia concediului fara plata si a grevelor de anul acesta (scolar). Nu stiu daca, dupa aceste experiente, ar mai fi ceva de spus in favoarea sindicatului.
Fapul ca, la nivel de tara, cadrele didactice nu au fost reprezentate cum trebuie, faptul ca nu a existat uniune si nu s-a rezolvat absolut, dar ABSOLUT nimic, nici macar partial, trage un mare semnal de alarma vizavi de eficacitatea sindicatului. Bineinteles ca, pe de-o parte, suntem si noi, dascalii, de vina. Daca ne-am mobiliza mai mult, daca am fi mai uniti, daca nu ne-ar mai fi atat de frica sa strigam in gura mare ce nu ne convine, ca o singura voce, daca nu ne-am mai uita urat la cei care gandesc altfel decat noi si au curajul s-o spuna, daca.......daca....... Dar realitatea este alta. Intr-adevar, nu putem pune totul pe umerii sindicatului, nu putem sta cu mainile-n san, asteptand sa ne rezolve altii problemele. Insa totusi, pentru acei "altii" eu trebuie sa scot bani din buzunar in fiecare luna, si nu e corect sa-i scot degeaba. Poate ca vocea mea nu se va auzi niciodata - de aceea sunt reprezentata de cineva: sindicatul. Si daca nici asta nu face ca vocile noastre sa fie auzite, atunci........ punct: si de la capat!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 28 Iul 2010, 21:22

juris scrie: Ma dezamagiti.

Nu vi se pare ca va dati prea multe aere pe aici? Aerele se dau in alta parte. Va multumim pentru intelegere!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 28 Iul 2010, 22:22

CE fel de argumente doriti si vis-a-vis de care probleme! Ceea ce v-am scris,oare nu sunt argumente? Chiar nu este clar, pentru cineva care isi petrece timpul in instanta, argument versus teorie sau ,,batut campii"?
Oare dumneavoastra aveti dreptate,iar noi,toti ceilalti, gresim? Nu vedeti ca pentru unii Constitutia este asa la,, nevoie''? (pentru ei!)
Domnule,coboara in randul ,,nevoiasilor"!
P.S. Intotdeauna ma orientez in ce directie bate vantul cand fac unele ,,lucruri"!( si nu scuip-care afirmatie nu a fost corecta si ,,neargumentata'' de viata,nu de mine?) :idea:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde lilidani » 29 Iul 2010, 14:13

juris scrie:N-am gasit fracturi logice, pentru ca nu le-am cautat. Dar asta cu "insisi liderul" ma cam lasa fara replica.

Este doar o greşeală de tehnoredactare. Tastele "u"şi "i" sunt alături, nu e cazul să căutaţi nod în papură. Nu în ceea ce priveşte utilizarea corectă a limbii române! (Cred că e mai util să rămânem la subiect!)
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde lilidani » 29 Iul 2010, 14:23

juris scrie:
ianchis scrie:
juris scrie:Va autocontraziceti, in mod evident. Iata mai sus postul dumneavoastra initial, in care faceti afirmatii acuzatoare, la modul general, despre sindicate. Spuneti raspicat ca sindicatul nu face nimic. Probabil este vorba despre sindicatul dumneavoastra. In felul acesta sugerati deja raspunsul. Ca sa nu mai vorbesc de fracturile logice pe care le faceti pe tot parcursul postarilor.Dar nu asa se lanseaza o dezbatere.

Probabil ca nu sunt atat de desteapta pentru ca nu sunt jurist de meserie. Eu nu vad unde ma contrazic si nici nu ma mai intereseaza parerile dvs alambicate si filozofice. Colegii au raspuns concret: DA sau NU. E simplu. Daca dvs vedeti lucrurile altfel, n-aveti decat. Eu m-am lamurit in legatura cu ceea ce vroiam sa stiu.


Doar pentru ca nu le intelegeti sau nu faceti eforul sa le intelegeti nu inseamna ca parerile mele sunt alambicate. Filosofice? Puteti explica ce inseamna o parere filosofica? Am impresia ca dati o nuanta peiorativa chestiunilor legate de filosofie, ceea ce e grav daca sunteti cadru didactic. Ma dezamagiti.


Asta doar ca să fiu răutăcioasă (ca şi dvs) până la capăt: "eforul" la ce se referă?
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 29 Iul 2010, 21:26

Mi se pare corect:dl juris(t) este ocupat cu blogul! Asteptam si noi,unii ,,muritori pe forum'' (eu,mai precis) raspunsuri! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 29 Iul 2010, 23:01

Stiu ca unii de pe aici sunt foarte enervanti. E urat cand cineva te trateaza cu aroganta, mai ales cand ai poate de 2 ori varsta lui, insa eu propun sa lasam lucrurile asa, sa nu mai dam importanta acestor copilarii ale unor persoane a toate stiutoare si sa ne axam pe subiectul nostru, daca mai este ceva de spus. Ceea ce stim noi, stim. Nu-i musai sa ni se aprecieze experienta sau inteligenta. Cine are ochi de vazut vede, cine nu, se baga in seama si se face de ras inutil, crezand ca e mai interesant si mai inteligent asa. Asta e! :)
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde pucheadorel » 27 Aug 2010, 19:54

Din punctul meu de vedere, sindicatul nu mă mai reprezintă. Plătesc cotizația pentru că așa face toată lumea, dar sunt convins că o plătesc degeaba! Păi, cine să mă reprezinte? Aceia care, în loc să ne strige doleanțele în fața Guvernului sau Președinției dansează Țonțoroiul ... ăsta ... Pinguinul? Sau ăia care, atunci când li se întinde un ciolan, te lasă „mare și devreme” (vorba lui Creangă) și se înfundă prin cine știe ce minister? Vezi cazul fostului „mare” sindicalist CĂTĂLIN C..........TORU. (Veți înțelege de ce nu i-am dat numele întreg!) :lol: :!: :?:
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde lilidani » 28 Aug 2010, 11:57

În acest caz (în care sunteţi conştient de realităţi), de ce mai plătiţi cotizaţia?
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 28 Aug 2010, 18:25

Ui :D te-asa de KIKI :D !V-aduceti aminte de expresie? Urmeaza sa o adaptam!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde pucheadorel » 12 Sep 2010, 17:14

sportiv scrie:Doar ca platiti 5 lei vreti sa va retrageti? (Eu platesc 15)!Nu stiu daca este o soluție retragerea!Unele drepturi în instanta le-am câștigat prin prezenta juristului sindicatului din învățămâ ca ,,avocat,,-inclusiv formularea cererii de dare in judecata si adunarea probelor! Ș-apoi,daca dispare sindicatul, nu mai avem dreptul la niciun fel de ,,miscare de strada, ,-nu ca ar fi fost prea eficiente,nici până acum,dar..... :oops: Astept si alte pareri!

Pe mine sindicatul nu mă mai reprezintă! Clar!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde pucheadorel » 12 Sep 2010, 17:18

lilidani scrie:În acest caz (în care sunteţi conştient de realităţi), de ce mai plătiţi cotizaţia?

Cotizația o plătesc pentru că așa fac toți colegii mei, nu vreau să fac „notă discordantă”! Dar sunt convins că este zadarnic. E posibil să mă răzgândesc și să redirecționez banii într-altă parte. Cum ar fi, spre exemplu, fundațiile de într-ajutorare a cadrelor didactice care au probleme. Mai vedem!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde elenat » 12 Sep 2010, 17:36

Am fost membră de sindicat 38 de ani. Nu am primit nici...butelie, nici apartament, nici bilete în staţiuni.Dar ce este mai dureros, nici cele 2 salarii pe care trebuia să le primesc la pensionare...Nu sunt bani...Nu înţeleg că e criză???
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 12 Sep 2010, 17:53

pucheadorel scrie:Cotizația o plătesc pentru că așa fac toți colegii mei, nu vreau să fac „notă discordantă”! Dar sunt convins că este zadarnic. E posibil să mă răzgândesc [.....] Mai vedem!

Dl pucheadorel, exact asa gandesc si eu. Nici eu nu am vrut sa fac valuri la servici si am platit mereu acea cotizatie. Si anul acesta o platesc pentru ca nu vreau sa par eu mai cu mot. Dar in viitorul foarte apropiat ma voi razgandi pentru ca aceasta taiere de salarii nu-mi permite sa mai renunt la nici macar un leu degeaba. Om trai, om vedea .......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori