125 de ani de la nasterea lui Vasile Voiculescu

125 de ani de la nasterea lui Vasile Voiculescu

Mesajde epaminonda » 04 Noi 2009, 21:39

Buna seara!
Pe 27 noiembrie 2009 se implinesc 125 ani de la nasterea poetului buzoian Vasile Voiculescu. Ce fel de activitati se preteaza a fi desfasurate in ziua aceasta?...Ar fi interesant sa spunem aici ce vom face la clasa pe data de 27 nov ...mai ales ca eu sunt debutant si ar fi un prilej bun sa invat cate ceva :D
epaminonda
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Sep 2008, 18:06

Re: 125 de ani de la nasterea lui Vasile Voiculescu

Mesajde epaminonda » 05 Noi 2009, 21:35

asadar... :?:
epaminonda
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Sep 2008, 18:06

Re: 125 de ani de la nasterea lui Vasile Voiculescu

Mesajde cmv_1806 » 07 Noi 2009, 14:33

Numindu-l pe V. Voiculescu poet buzoian, ai anulat recunoasterea sa nationala si ai ignorat proza sa, la fel de importanta.Depinde de timpul alocat aniversarii sale, de latura considerata reprezentativa si de aportul celor din jur, pentru ca activitatile sa nu devina doar o corvoada impusa de acest frumos numar 125.
cmv_1806
 
Mesaje: 31
Membru din: 31 Ian 2007, 23:48

Re: 125 de ani de la nasterea lui Vasile Voiculescu

Mesajde epaminonda » 10 Noi 2009, 00:39

Stimabile, ceea ce am propus eu nu urmareste sa reduca nimic din personalitatea lui Voiculescu, cu atat mai putin din opera lui;...si pe deasupra, nu m-am adresat unor elevi mai putin avizati, ci unor cadre didactice care, cred eu ca au habar de V.V. , de viata si opera lui, si de faptul ca el este nascut in jud. Buzau. Vedeti dvs, subiectul acesta comporta nenumarate semnificatii si niciodata nu am putea sa il epuizam.. Va dau un exemplu: comuna Haimanale jud Dambovita poarta astazi numele lui I.L. Caragiale, pentru faptul ca in 1852 marele clasic s-a nascut in aceasta localitate. Nimeni nu s-a trezit atunci sa afirme ca s-a comis o ''impietate'' si ca acest eveniment ar stirbi ceva din figura lui Caragiale. Locul nasterii constituie o geografie sacra, un spatiu mitic ; daca l-am numit scriitor buzoian, am vrut doar sa punctez originea lui, si totodata sa actualizez, sa mobilizez, sa ii determin pe unii sa ia atitudine (intre noi fie vorba...ar fi jenant pentru un profesor de limba romana ca pe data de 27 nov sa nu aminteasca macarla clasa despre ''doctorul fara de arginti'')
In fine, nu e nimic reprobabil in a il numi pe Voiculescu poet buzoian. Sfatul meu e sa incercati sa nu mai priviti lucrurile ad-extra, si sa incercati sa sesizati sensul unui cuvant, expresii,etc.- nu de alta, dar e posibil ca la un moment dat, cineva sa emita o judecata de valoare, iar dvs, cu spiritul acesta polemic sa ii taiati elanul :lol: A propos, daca imi raspundeti la mesaj, evitati limbajul de lemn si expresiile sterile...eu am fost destul de clar in exprimare; daca nu aveati de gand sa ma ajutai cu un sfat, nu trebuia sa faceti aceasta corectura literala care este in final neintemeiata.
Cu respect, C.S.
epaminonda
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Sep 2008, 18:06

Re: 125 de ani de la nasterea lui Vasile Voiculescu

Mesajde maiapavelescu » 29 Dec 2009, 11:33

Pregătesc un concurs national interdisciplinar: religie, română, istorie şi geografie. Printre autorii pe care i-am trecut în tematica pentru concurs , figurează şi Vasile Voiculescu.Mi-aţi putea recomanda trei poezii (în afară de "În Grădina..") care să-mi permită să pun intrebări din geografie, istorie şi religie? Mulţumesc.
maiapavelescu
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Iul 2007, 09:44


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori