106 ani de la nastere lui C. D. NENITESCU ...

106 ani de la nastere lui C. D. NENITESCU ...

Mesajde chimistul » 15 Iul 2008, 23:34

--------------------------------------------------------------------------------

Azi se implinesc 106 ani de la nasterea marelui savant roman, C. D. NENITESCU (n. 15 iulie 1902, Bucureşti; d. 29 iulie 1970, Buşteni).

[/img]
Avatar utilizator
chimistul
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Iun 2008, 12:26
Localitate: In laborator, in caz de folosire necorespunzatoare ma descompun violent

Mesajde real » 18 Iul 2008, 15:28

am atasat aici un pps care arata cum il apreciaza nepoata: http://www.girlshare.ro/371341.3 (nu e virusat etc.)
si tinem cont si de faptul ca respectiva a dat jos placa memoriala de pe casa imediat cum a murit doamna Cioranescu..
Imagine
Imagine
Hell was full so I came back..
real
 
Mesaje: 27
Membru din: 18 Noi 2007, 19:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde mihaimdl » 18 Iul 2008, 22:41

E trist! Nu avem foarte multi oameni de valoare reala in tara asta si pe cei care ii avem nu stim sa ii pretuim la adevarata valoare. Nu e vorba doar de prof. Nenitescu sunt multi altii chiar la ora actuala si in alte domenii (nu neaparat ale stiintelor exacte), dar nu ies in fata pentru ca au de lucru la modul serios si nu au vorba sforaitoare sau "rrarraita" ca sa dea bine Chiar e trist! Tot respectul pentru ei!
mihaimdl
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Apr 2006, 09:35

Mesajde real » 19 Iul 2008, 09:42

dupa cum ziceam pe olimpiade.ro:
am inteles ca s-au certat pe bani in familie.. oricum, banuiesc ca s-a certat cu doamna Cioranescu. ca nu are bani sa intretina cum trebuie casa aia nu e in nici un caz o scuza valabila pentru ce s-a intamplat/se intampla acolo. nici nu se poate discuta in termeni civilizati cu ea pe tema asta, nu vrea sa auda nici de casa nici de unchiul ei (a incercat o prietena a unei cunostinte sa ii ia un interviu si nu a vrut). nu a dat numai placa jos dupa cum ai vazut, a dat si chestia aia pe care scria numele de langa sonerie..
faptul ca poarta pica cuiva care e mort de 38-39 de ani e.. chiar naspa (nu gasesc alt termen..)
caietul de desen banuiesc ca e al sorei ei (care a fost artista plastica; cred ca e un caiet din generala de exercitii, ca faceam si eu d-astea in cls a 6-a cand eram la cercul de desen)
exista o colectie de diverse obiecte care i-au apartinut* (mai ales caietele de cercetare :) ) la CCO (www.cco.ro). n-am fost acolo ca n-am avut timp si oricum o sa ne duca astia de la facultate ca sa vedem laboratoarele/RMN-ul
a fost clasata de urgenta** si se lucreaza la dosarul definitiv de clasare, o sa ajute doamna E. Andronescu sa se grabeasca lucrul.. intentiona chiar cumpararea casei din partea UPB, dar eu una zic ca nu o sa aiba bani (face in jur de 4 milioane de euro)
facultatea mea nu poate actiona singura, independent de UPB, in acest caz deoarece nu are personalitate juridica
o sa se intervina la Academie si la Ministerul Culturii (am vorbit eu cu acad. Alexandru T. Balaban, cu Petru Filip (director la CCO) si cu decanul de la mine)

*prof. Nenitescu
**chestia asta e valabila 1 an, timp in care i se aplica legea 422/2001 si 259/2006

...si cine stie cate alte case or fi in aceeasi situatie...
iar despre oameni valorosi.. cum ar putea oare sa se impuna un lingvist intr-o tara unde multi din cei care sunt inca in scoli scriu "k@ n!jt3 jm3k3r! shuk@r!" (ca niste smecheri sucari, dupa cum se autointituleaza "vedetele mondiale" care se simt invidiate de toata lumea..)
domeniul stiintelor umane/artei sta mai bine, am vazut multe placi memoriale pentru artisti, scriitori etc.
singura placa memoriala pentru cineva dintr-un domeniu real e una pentru o farmacista, pe o casa de langa Piata Romana, Bucuresti. in afara am vazut si placi pentru oameni de stiinta, deci se poate...
Imagine
Imagine
Hell was full so I came back..
real
 
Mesaje: 27
Membru din: 18 Noi 2007, 19:32
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori