Traducere manual

Forum dedicat utilizatorilo care doresc să pună întrebări legate de noua secțiune cu abonament a portalului didactic.ro
Despre materiale pentru profesori, resurse pentru predare, ghid de pedagogie, metodica predării matematicii, abordarea integrată, diplome speciale pentru evenimente, secțiunea de publicitate dedicată școlii,

Moderator: emil

Traducere manual

Mesajde Miciialateodor » 13 Aug 2021, 15:00

Bună ziua. Unde ,,se certifică” traducerea unui manual din limba română în limba unei minorități? Cine evaluează o astfel de activitate pentru a se stabili corectitudinea?
Miciialateodor
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Sep 2012, 16:18

Re: Traducere manual

Mesajde sportiv » 13 Aug 2021, 17:07

Miciialateodor scrie:Bună ziua. Unde ,,se certifică” traducerea unui manual din limba română în limba unei minorități? Cine evaluează o astfel de activitate pentru a se stabili corectitudinea?

Cred că trebuie să aveți ,,acreditarea” de traducător și să luați legătura cu editura care a publicat acel manual! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Traducere manual

Mesajde Miciialateodor » 13 Aug 2021, 22:03

Mulțumesc! Dacă altcineva are alte informații? :)
Miciialateodor
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Sep 2012, 16:18

Re: Traducere manual

Mesajde emil » 13 Aug 2021, 22:51

Miciialateodor scrie:Bună ziua. Unde ,,se certifică” traducerea unui manual din limba română în limba unei minorități? Cine evaluează o astfel de activitate pentru a se stabili corectitudinea?

Manualele nu se traduc! Se scriu direct în limba minorității respective. Dacă decoperiți greșeli, trageți la răspundere autorul!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Traducere manual

Mesajde Miciialateodor » 14 Aug 2021, 14:34

Bună ziua!,, i) Participarea, în calitate de autor/coautor, la elaborarea de
manuale şcolare aprobate de MEC, sau la traducerea de
manuale școlare din limba română într-o limbă a
minorității naționale, care are învățământ cu predare în
limba maternă, sau la conceperea unor resurse educaţionale
deschise/auxiliare curriculare pentru disciplinele de studiu/
mijloace de învățământ, oferite gratuit pentru a asigura
accesul elevilor, profesorilor şi părinţilor la materiale
educaţionale de calitate *”

) Traducerea de
manuale școlare
din limba română într-o
limbă
a minorității naționale


Autor....ministerul! :)
Miciialateodor
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Sep 2012, 16:18

Re: Traducere manual

Mesajde sportiv » 15 Aug 2021, 15:36

Miciialateodor scrie:Bună ziua!,, i) Participarea, în calitate de autor/coautor, la elaborarea de
manuale şcolare aprobate de MEC, sau la traducerea de
manuale școlare din limba română într-o limbă a
minorității naționale, care are învățământ cu predare în
limba maternă, sau la conceperea unor resurse educaţionale
deschise/auxiliare curriculare pentru disciplinele de studiu/
mijloace de învățământ, oferite gratuit pentru a asigura
accesul elevilor, profesorilor şi părinţilor la materiale
educaţionale de calitate *”

) Traducerea de
manuale școlare
din limba română într-o
limbă
De fapt, care-i problema: ați tradus ori ați ,,conceput” un manual? :D
a minorității naționale


Autor....ministerul! :)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Traducere manual

Mesajde sportiv » 15 Aug 2021, 15:38

sportiv scrie:
Miciialateodor scrie:Bună ziua!,, i) Participarea, în calitate de autor/coautor, la elaborarea de
manuale şcolare aprobate de MEC, sau la traducerea de
manuale școlare din limba română într-o limbă a
minorității naționale, care are învățământ cu predare în
limba maternă, sau la conceperea unor resurse educaţionale
deschise/auxiliare curriculare pentru disciplinele de studiu/
mijloace de învățământ, oferite gratuit pentru a asigura
accesul elevilor, profesorilor şi părinţilor la materiale
educaţionale de calitate *”

) Traducerea de
manuale școlare
din limba română într-o
limbă
Autor....ministerul! :)

De fapt, care-i problema: ați tradus ori ați ,,conceput” un manual?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Traducere manual

Mesajde Miciialateodor » 15 Aug 2021, 21:25

Bună seara! Am întrebat destul de clar! Cine certifică traducerea unui manual școlar din limba română într-o limbă a minorităților? Că am tradus sau voi traduce e o chestiune de timp. Mă interesează cui trebuie să mă adresez pentru evaluarea materialului. Da, am și calitatea de traducător, deoarece sunt absolventă de Filologie, dar uneori altcineva îți verifică munca! Mulțumesc!
Miciialateodor
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Sep 2012, 16:18

Re: Traducere manual

Mesajde sportiv » 16 Aug 2021, 17:36

Miciialateodor scrie:Bună seara! Am întrebat destul de clar! Cine certifică traducerea unui manual școlar din limba română într-o limbă a minorităților? Că am tradus sau voi traduce e o chestiune de timp. Mă interesează cui trebuie să mă adresez pentru evaluarea materialului. Da, am și calitatea de traducător, deoarece sunt absolventă de Filologie, dar uneori altcineva îți verifică munca! Mulțumesc!

Poate directorul, stimată/e! :P De ce vă aprindeți? Discutați mai întâi cu editura care a ,,scos” acel manual! Poate e de matematică/fizică ori altceva și nu e obligatorie (DOAR) filologia! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Traducere manual

Mesajde Miciialateodor » 16 Aug 2021, 19:34

Nu mă ,,aprind” :shock: , stimabile domn! Dar am cerut un răspuns cunoscătorilor, nu celor amatori de discuții fără rost. Scuze pentru situația creată! Acolo ajungem când vrem doar să comunicăm degeaba!
Miciialateodor
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Sep 2012, 16:18

Re: Traducere manual

Mesajde emil » 17 Aug 2021, 12:21

Miciialateodor scrie:Bună seara! Am întrebat destul de clar! Cine certifică traducerea unui manual școlar din limba română într-o limbă a minorităților? Că am tradus sau voi traduce e o chestiune de timp. Mă interesează cui trebuie să mă adresez pentru evaluarea materialului. Da, am și calitatea de traducător, deoarece sunt absolventă de Filologie, dar uneori altcineva îți verifică munca! Mulțumesc!

Bună ziua,
Vi s-a explicat că manualele nu se traduc pur și simplu ci sunt scrise de autori/specialiști, în limba respectivă. Chiar dacă sunteți absolvent, bănuiesc cu atestat de traducător, nu veți avea acces la traduceri de manuale. Rog să înțelegeți acest lucru și să nu mai insistați pentru că nu veți primi alt gen de răspunsuri!

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Traducere manual

Mesajde sportiv » 18 Aug 2021, 14:54

Miciialateodor scrie:Nu mă ,,aprind” :shock: , stimabile domn! Dar am cerut un răspuns cunoscătorilor, nu celor amatori de discuții fără rost. Scuze pentru situația creată! Acolo ajungem când vrem doar să comunicăm degeaba!

Vedeți-vă de alte probleme ,,arzătoare” ! Serios! Dacă nu pricepi nu-i vina decât a dumitale! P.S. AȘTEPTAȚI, atunci, un ,,cunoscător” să vă rezolve problema! De bine! :oops:
Pentru știința dv eu sunt autor de 3 manuale -aprobate-(clasele a III-a și a IV-a ) și de aceea MI-AM PERMIS să vă răspund!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Didactic Premium

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator