Titularizare chimie, mai avem sanse sau ne reprofilam?

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: Titularizare chimie, mai avem sanse sau ne reprofilam?

Mesajde sportiv » 02 Oct 2022, 23:17

Scrieți foarte mult și nu se înțelege mare lucru! Sper să nu supăr! Dacă sunt catedre trebuie să vă titularizați, dacă nu sunt puteți face conversie profesională! Nu miniștrii sunt vinovați (100%). Referitor la ,,pierderile de salar(IU) :oops: , dacă sunt greșeli la unitate/unități, nu înțeleg de ce ați acceptat! Dacă sunt pe L153, toți am suferit! Apropo: nu numai pensionarii sunt la plata cu ora! Mă opresc aici! Succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Titularizare chimie, mai avem sanse sau ne reprofilam?

Mesajde Roxana2B » 03 Oct 2022, 21:00

Va slaut,

Eu multumesc domnului Sportiv ca ne ajuta si da indrumari. Nu stiu de ce nu se scrie in ritmul de pe celalalt forum.(mi s-a explicat ca oamenii au migrat spre facebook, dar domnul Costi de ce nu mai scrie si aici?) Doamna ar putea primi foarte multe sfaturi.

Cu un lucru nu sunt de acord, nu cred in mediocritate. Se intampla ceva cu acei oameni si nu iau examenele. Noua aceasta ni s-a spus unde am invatat, sa nu folosim cuvantul mediocru.
Altfel, doamna Adenozina scrie foarte bine. Are o romana aproape perfecta.
Stiu ca mi-ati explicat de ''n'' ori ca ar fi greu sa luptati singura spre foruri mai mari, dar cineva trebuie sa stie ca la chimie subiectele sunt foarte grele!
Doamna Adenozina mi-ar placea sa pastram legatura!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Titularizare chimie, mai avem sanse sau ne reprofilam?

Mesajde Roxana2B » 03 Oct 2022, 21:12

PS V-am dat si un mesaj privat. Cele bune,
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Titularizare chimie, mai avem sanse sau ne reprofilam?

Mesajde Roxana2B » 04 Oct 2022, 22:43

Va salut,

Maine e ziua Educatiei. Va doresc tuturor toate cele bune si va rog, doamna Adenozina sa reveniti sa scrieti, ne putem ajuta reciproc.

Cele bune,
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Titularizare chimie, mai avem sanse sau ne reprofilam?

Mesajde Roxana2B » 05 Oct 2022, 22:13

Va salut,

Doamna Adenozina de ce nu mai scrieti? Mi-ar placea sa mai schimbam idei.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Titularizare chimie, mai avem sanse sau ne reprofilam?

Mesajde adenozina » 13 Noi 2022, 21:44

Salutari, n-am mai scris ca n-am avut timp si nici nu am vazut mesajele odata cu trecerea pe pagina a doua.
Referitor la ore, am renuntat dupa cateva saptamani si m-am angajat la cineva la o pensiune, la cineva cu care ma cunosteam de mai demult. Nu stiu orele cui au fost date, eu doar le-am spus ca nu mai vin si le-am cerut o adeverinta pentru scurta perioada lucrata la ei in septembrie-octombrie. Doreau sa ma incarce si cu fizica si cu alte materii chiar si cu tic. Pai doamne, ce sa fac la tic? acolo stiu elevii mai mult. Salariul e mai mic dincoace, muncesc mai mult fizic, dar ma simt mai bine in alt mediu si e mai distractiv. Nu o duc nici rau nici bine cu banii, mai am ceva surse extra, dar am plecat temporar pentru ca consider ca nu mai vreau sa fiu cenusareasa sistemului. Era dreptul meu sa plec sau sa nu ma reangajez in sistem cata vreme nu am contract pe perioada nedeterminata cu ei, ci an de an supliniri, dosare, hartii, diplome, declaratie, cazier ca la infractori, mai lipsea amprente si poza din fata si profil cu cifru legat de gat si scris "wanted", ha ha. Imi place sa schimb mediul uneori, cu siguranta voi mai reveni, ii las acum pe cei tineri sa mearga la catedra sau si pe cei mai varstnici si mai experimentati. Nu e vina mea pentru lipsa de cadre, probabil nici a ministrilor, oricum ministrii sunt trecatori, ei doar sunt de fatada. Interesele si managementul se fac de catre alte creaturi perene aflate in spatele lor. E un pic bizar sa fiu rugata an de an sa vin ca nu au oameni iar pe de alta parte sistemul sa ma catalogheze drept proasta si nepregatita ca nu iau 5 la titularizare. Cred ca in acest caz scoala si ministerul impreuna cu cei care fac legile sunt doua drepte paralele care nu se intersecteaza niciunde.
Multumesc pentru mesaje, inclusiv din privat, cu siguranta voi mai reveni, toate cele bune .
adenozina
 
Mesaje: 10
Membru din: 14 Sep 2013, 00:25

Re: Titularizare chimie, mai avem sanse sau ne reprofilam?

Mesajde Roxana2B » 27 Noi 2022, 23:27

Va salut!

Ma bucur ca ati revenit pe forum! Nu stiu ce sa zic, daca e bine ca ati renuntat asa repede (stiu ca ati spus ca veti reveni, va rog frumos sa o faceti; uneori e frumos in invatamant, lucram cu copiii si e ok aceasta, plus ca aveti o experienta, nu renuntati la cariera dumneavoastra). E super totusi ca ati gasit de lucru la o pensiune, e chiar super, cred si eu ca e distractiv. Eu cand am mers la pensiune (am niste rude bogate, care au o super cabana ca o pensiune), apoi ne-a mai dus doamna cu care am facut doctorat(pe care l-am abandonat intre timp), m-am simtit foarte bine!!
Acum in loc sa ma uit la un film, stau sa scriu plan de lectie desi am gradul 2, fiindca am fost inspectata de doamna director fiindca niste fete de clasa a 8 a care nu ma respecta deloc au pus Tom si Gery pe laptop si video proiector, iar eu nu am putut opri fiindca au pus ceva sa nu se poata opri, nimeni din clasa nu a intervenit si eu m-am dus la doamna directoare care cred ca era in birou cu persoane importante.
As vrea sa mai tinem legatura, poate mai invatati o data pentru titularizare si luati un 7 si va titularizeaza in scoala. Eu v-am spus ca la unele materii titularzarile nu sunt asa grele ca la romana (stiu eu, dar uneori stiu sa fac din acele subiecte, eu am si romana secundar), sau cum povestiti si va cred, ca sunt la chimie.
Cele bune! As vrea sa ne mai auzim! Nici eu nu am intrat de un timp, am crezut ca sunteti suparata si de aceea nu mai scrieti, dar noi unii romani (bine, pot fi si multi straini care sa ne sustina), trebuie sa ne sustinem reciproc!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Anterior

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori