SCHIMBAREA EDITURII MANUALULUI SCOLAR

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

SCHIMBAREA EDITURII MANUALULUI SCOLAR

Mesajde dragos_catalina » 25 Ian 2022, 19:50

Buna seara, poate cineva sa ma lamureasca in ce conditii un cadru didactic poate opta pentru schimbarea editurii manualului pe care il utilizeaza la clasa? Va multumesc.
dragos_catalina
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Mai 2007, 00:06

Re: SCHIMBAREA EDITURII MANUALULUI SCOLAR

Mesajde sportiv » 25 Ian 2022, 21:51

Pentru clasele a III-a și a IV-a , anul acesta s-au făcut comenzi noi, valabile 4 ani! Clasele I- a II-a cred că au ultimul an de transmisibilitate! dacă nu ați făcut aceste comenzi la a III-a și a IV-a , probabil se vor face la anul următor școlar (din toamnă). Ministerul are pe site și un catalog cu manualele aprobate și valabile în anii școlari ( editura și autorii).
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: SCHIMBAREA EDITURII MANUALULUI SCOLAR

Mesajde dragos_catalina » 30 Ian 2022, 18:37

Va multumesc pentru raspuns. Mi-as dori sa schimb la gimnaziu si mi s-a spus ca este practic imposibil. Doar daca bibliotecile altor scoli ne dau cu titlul de imprumut, desigur daca au stocuri pe care nu le folosesc pe fondul scaderii populatiei scolare... Complicat... Spuneati ceva de valabilitatea de 4 ani. Dupa patru ani de utilizare a unui manual, pot cumva opta pentru o alta editura? Exista o lege in acest sens?
dragos_catalina
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Mai 2007, 00:06

Re: SCHIMBAREA EDITURII MANUALULUI SCOLAR

Mesajde sportiv » 30 Ian 2022, 21:51

dragos_catalina scrie:Va multumesc pentru raspuns. Mi-as dori sa schimb la gimnaziu si mi s-a spus ca este practic imposibil. Doar daca bibliotecile altor scoli ne dau cu titlul de imprumut, desigur daca au stocuri pe care nu le folosesc pe fondul scaderii populatiei scolare... Complicat... Spuneati ceva de valabilitatea de 4 ani. Dupa patru ani de utilizare a unui manual, pot cumva opta pentru o alta editura? Exista o lege in acest sens?

Da, pe copertă există și un tabel! În link, la pagina 6, găsiți precizarea!
https://www.liceultehnbalcescu.ro/wp-co ... rsitar.pdf
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: SCHIMBAREA EDITURII MANUALULUI SCOLAR

Mesajde dragos_catalina » 31 Ian 2022, 00:31

Nu cred ca m-am facut inteleasa. Eu om optat initial, la materia mea, pentru editura Uniscan si as dori sa schimb cu Art Klett. Despre asta nu se specifica nimic in documentul pe care l-ati atasat. Bibliotecara imi spune ca nu se poate sa fac aceasta schimbare de macaz. Daca om optat pentru Uniscan raman cu aceste manuale pana se va schimba programa si vor fi tiparite alte manuale dupa programa noua.
dragos_catalina
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Mai 2007, 00:06

Re: SCHIMBAREA EDITURII MANUALULUI SCOLAR

Mesajde sportiv » 31 Ian 2022, 16:55

dragos_catalina scrie:Nu cred ca m-am facut inteleasa. Eu om optat initial, la materia mea, pentru editura Uniscan si as dori sa schimb cu Art Klett. Despre asta nu se specifica nimic in documentul pe care l-ati atasat. Bibliotecara imi spune ca nu se poate sa fac aceasta schimbare de macaz. Daca om optat pentru Uniscan raman cu aceste manuale pana se va schimba programa si vor fi tiparite alte manuale dupa programa noua.

Nu puteți schimba în acest caz! Problema e că nici următorii 3 ani nu se mai poate face nimic! Tote clasele ce vin vor lucra pe ele! P.S.Da, rămâneți cu ele până la schimbarea programei, doar 3 ani de aici înainte! Dacă programa se schimbă mai repede se vor schimba și manualele în același ritm! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: SCHIMBAREA EDITURII MANUALULUI SCOLAR

Mesajde dragos_catalina » 31 Ian 2022, 21:14

Doar trei ani... :o :roll: Este descurajanta aceasta perspectiva... Multumesc pentru raspuns!
dragos_catalina
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Mai 2007, 00:06


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori