Completare de normă în aceeași unitate școlară

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Completare de normă în aceeași unitate școlară

Mesajde pescarus » 14 Ian 2022, 20:50

Bună ziua,

În Consiliul profesoral s-au făcut propunerile pentru încadrare. Întrebarea mea este, dacă având completare de normă cu 1/3 în aceeași arie curriculară, cererea pe care am depus-o la secretariat trebuia însoțită de dosar? Sau dosarul il voi duce la Inspectoratul Școlar pe 20 ianuarie?
pescarus
 
Mesaje: 10
Membru din: 13 Feb 2006, 08:36

Re: Completare de normă în aceeași unitate școlară

Mesajde sportiv » 15 Ian 2022, 10:56

Dib ce știu eu este ,,treaba” directorului de aici înainte! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Completare de normă în aceeași unitate școlară

Mesajde Iricipidavi » 20 Ian 2022, 19:15

Faceti dosar si il duceti la ISJ.
Iricipidavi
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Ian 2014, 16:47

Re: Completare de normă în aceeași unitate școlară

Mesajde mihaela798 » 24 Ian 2022, 12:37

Este legal ca norma didactica sa se completeze in aceeasi unitate scolara cu alte materii din aceeasi arie curriculara sau doar cu specialitatile de pe diploma de studii ?
mihaela798
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Noi 2018, 12:31

Re: Completare de normă în aceeași unitate școlară

Mesajde sportiv » 25 Ian 2022, 21:57

mihaela798 scrie:Este legal ca norma didactica sa se completeze in aceeasi unitate scolara cu alte materii din aceeasi arie curriculara sau doar cu specialitatile de pe diploma de studii ?

Da! În mediul rural trebuie să fie 1/2 normă în specialitate (9 ore), iar în urban 2/3 de normă (12 ore). Salariul este același ( de calificat) nu se diminuează! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Completare de normă în aceeași unitate școlară

Mesajde constantagiura » 10 Sep 2022, 12:49

Buna ziua!
E sunt titulara in doua scoli si doresc sa-mi intregesc norma didactica in unitatea scolara in care am mai multe ore (14), deoarece una dintre colege a ajuns la varsta pensionarii. Insa dumneaei si-a depus cerere pentru continuarea activitatii in campul muncii. As dori sa stiu daca este legal sa ramana pensionarul pe post si mie sa-mi respinga cererea de intregire a normei. Cine are prioritate?
constantagiura
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Feb 2022, 20:18

Re: Completare de normă în aceeași unitate școlară

Mesajde sportiv » 10 Sep 2022, 23:03

constantagiura scrie:Buna ziua!
E sunt titulara in doua scoli si doresc sa-mi intregesc norma didactica in unitatea scolara in care am mai multe ore (14), deoarece una dintre colege a ajuns la varsta pensionarii. Insa dumneaei si-a depus cerere pentru continuarea activitatii in campul muncii. As dori sa stiu daca este legal sa ramana pensionarul pe post si mie sa-mi respinga cererea de intregire a normei. Cine are prioritate?

Între 65 și 68 de ani, nu este pensionar, chiar dacă are vârsta! Dacă există postul/catedra și are gr I poate cere continuitate pe post! (anual se întâmplă asta în cei 3 ani la care are dreptul)!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Completare de normă în aceeași unitate școlară

Mesajde szasymeredith » 18 Sep 2022, 09:06

Art. 29, alin.(7)
(c) la nivelul unităţii/unităţilor de învăţământ, în care urmează să fie menținute în activitate ca titulare în funcţia didactică, nu există reducere
de activitate la catedrele pe care cadrele didactice respective sunt titulare/reîncadrate şi nu este necesară completarea/întregirea normei didactice de
predare a altor cadre didactice, conform prezentei Metodologii, din unităţile de învăţământ respective cu ore din catedra pe care sunt
titulare/reîncadrate cadrele didactice care se încadrează în prevederile alin. (4) şi (5) şi urmează să fie menținute în activitate, ca titular, în funcţia
didactică
szasymeredith
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mai 2012, 20:05


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori