Domnul Costi

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: Domnul Costi

Mesajde p1a2g3 » 11 Sep 2021, 13:24

Roxana2B scrie:Buna ziua,

Oare cand are domnul Costi timp sa-mi raspunda la subiectul de mai sus? Citind legea eu am inteles ca da, ca voi putea lua ore si in alta parte nu numai in localitatea de domiciliu. Il rog foarte frumos. As vrea sa-mi recuperez orele de pe detasare si sa schimb celalalte la un alt pretransfer anul viitor.
Sunt foarte multe intrebari deoarece legile aceste nu sunt foarte usoare.

Vedeți..nu ştiți...
p1a2g3
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2014, 21:24

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 13 Ian 2022, 10:29

Buna ziua,

Domnul Costi , anul acesta a trebuit sa imi iau concediu fara salariu, dar mi-ati spus si stiu ca pot participa la o alta etapa de pretransfer. Am participat si anul trecut si nu am ales ceea ce am vrut. Daca cumva se reduc din ore la scolile la care sunt mai trebuie sa merg completare sau intregire de norma. Mie doamna directoare , dar si de la Inspectoarta mi-au spus ca nu , pot sa merg direct la pretransfer in martie. Dar atunci cum va fi cu adeverinta aceea prin care se solicita felul postului si regimul de mediu(trebuie 18 ore, nu-i asa?).
Va multumesc frumos.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 13 Ian 2022, 10:51

Roxana2B scrie:Buna ziua,

Domnul Costi , anul acesta a trebuit sa imi iau concediu fara salariu, dar mi-ati spus si stiu ca pot participa la o alta etapa de pretransfer. Am participat si anul trecut si nu am ales ceea ce am vrut. Daca cumva se reduc din ore la scolile la care sunt mai trebuie sa merg completare sau intregire de norma? Mie doamna directoare , dar si de la Inspectoarta mi-au spus ca nu , pot sa merg direct la pretransfer in martie. Dar atunci cum va fi cu adeverinta aceea prin care se solicita felul postului si regimul de mediu(trebuie 18 ore, nu-i asa?).
Va multumesc frumos.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 16 Ian 2022, 15:34

Buna ziua,

Cum sta treaba cu pretransferul anul acesta? Nu cred totusi ca va trebui cometare, ore sunt.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

pretransfer

Mesajde andicostea » 19 Ian 2022, 18:17

Buna ziua
La pretransfer au prioritate cadrele didactice titulare în disciplina postului. Dacă pe decizia de titularizare am matematică - informatică am prioritate pentru un post de informatică? (La titularizare am susținut examenul la matematică). Multumesc!
andicostea
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Apr 2006, 15:10

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 24 Feb 2022, 10:50

Buna ziua,

O persoana care are specializarea franceza-romana si participa la pretransfer poate sa-si completeze norma cu ore de latina si cu ore din cultura si civilizatie romana, in sedinta publica sau trebuie un nou dosar pentru latina si civilizatie romana sau un dosar pe romana care sa inglobeze astfel si latina si si cultura si civilizatia romana?
Cand exact e perioada de pretransfer? Am urmarit si eu calendarul dar intreb de asemenea.

Va multumesc frumos!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde costi_52 » 27 Feb 2022, 19:53

1. Nu știu
2. 22 martie - 20 aprilie
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 28 Feb 2022, 10:28

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns,

Domnul Costi, am gasit in Centralizator. Persoanele care au pe diploma Limba romana sau Limba si literatura romana isi pot completa norma cu ore de latina, pagina 55.
Pentru preetransfer daca vreau sa-mi compun catedra din limba franceza si latina, pun 2 dosare la Inspecatorat, unul pe franceza si altul pentru latina?
Dar daca vreau sa-mi compun catedra din limba franceza si limba romana, pun 2 dosare la Inspectorat sau bifez undeva in cerere ca vreau sa ma pretransfer si pe franceza si pe romana.

Domnule Costi, va rugam sa raspundeti cum raspundeati inainte , foarte des, ati fost de un real ajutor, va rugam.
De asemenea si domnul Sportiv ne ajuta.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde costi_52 » 28 Feb 2022, 16:20

Depuneți două dosare.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 01 Mar 2022, 13:18

Buna ziua,

Multumesc frumos!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde amydia » 10 Mar 2022, 19:18

Buna ziua.
Sunt educatoare, titular cu definitivat din iulie 2021. Vreau sa ma pretransfer cu acordul unitatilor, insa am cateva nelamuriri:
1. Postul pe care ma pretransfer este de invatator, eu avand dubla specializare. Trebuie sa dau inspectie la clasa?
2. Fisa de evaluare o depun doar la inspectorat sau si la unitatile scolare?
3. La fisa de evaluare pot atasa si diplome si adeverinte din anul in curs, sau doar din anul anterior? (Sunt calificata din iunie 2020 pe specializarea pe care activez).
Va multumesc!
amydia
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Sep 2014, 15:40

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 10 Mar 2022, 20:05

Buna ziua,

Am auzit ca la pretransfer nu vor mai fi conditii specifice sinici lectie la clasa.
O rog pe doamna care a intrebat aici sa se inteteseze foarte bine si sa ne spuna si noua.

Cele bune,
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde costi_52 » 11 Mar 2022, 17:58

amydia scrie:Buna ziua.
Sunt educatoare, titular cu definitivat din iulie 2021. Vreau sa ma pretransfer cu acordul unitatilor, insa am cateva nelamuriri:
1. Postul pe care ma pretransfer este de invatator, eu avand dubla specializare. Trebuie sa dau inspectie la clasa?
2. Fisa de evaluare o depun doar la inspectorat sau si la unitatile scolare?
3. La fisa de evaluare pot atasa si diplome si adeverinte din anul in curs, sau doar din anul anterior? (Sunt calificata din iunie 2020 pe specializarea pe care activez).
Va multumesc!

1. Da
2. Doar la inspectorat
3. Conform mențiunilor din fișa de evaluare, unele documente sunt din ultimii doi ani școlari încheiați, altele din ultimii cinci ani calendaristici la data depunerii dosarului la inspectorat.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Domnul Costi

Mesajde cadru_istorie2012 » 10 Mai 2022, 15:49

Buna ziua! Am fost la examenul de titularizare, ultima dată, în 2018 și am obtinut nota 8.90. Nu am luat alte ore in sedinta și am ramas pe postul vechi(format din două posturi incomplete 10+8 la 2 scoli gimnaziale, pentru a avea 18 ore). În 2019, am încercat să mă titularizez cu Art. 253, dar a fost declarat neconstituțional și am ratat șansa. Am primit decizie de la inspectorat-schimbarea contractului de muncă pe durata viabilității postului.
Întrebari: 1. Pot să mă titularizez în baza Art. 21, aliniatul 6, conform Metodologiei de anul acesta? Poate fi si alt articol, vă rog sa-mi spuneti, daca stiti dumneavoastra altul.
(6) Pentru cadrele didactice debutante repartizate începând cu data de 1 septembrie 2012, ca urmare a participării la concursul naţional, pe
posturi didactice/catedre vacante publicate pentru angajare pe perioadă nedeterminată care, de la data angajării pe posturile didactice/catedrele
vacante publicate pentru perioadă nedeterminată pe care au fost repartizate, în perioada 1 septembrie 2012-31 august 2022, acumulează o vechime
efectivă la catedră de cel mult 6 ani, fără a lua în calcul perioadele de suspendare a contractului individual de muncă şi de rezervare a postului
didactic/catedrei în baza prevederilor art. 255 alin. (6) din Legea nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi pentru cadrele
didactice debutante repartizate pe posturi didactice/catedre în baza prevederilor art. 253 din Legea nr. 1/2011, cu modificările și completările
ulterioare, sesiunile 2016, 2017 sau 2018, consiliile de administraţie ale unităţilor de învăţământ în care au fost repartizate hotărăsc, după
promovarea examenului pentru dobândirea definitivării în învăţământ, sesiunea 2022, modificarea duratei contractelor individuale de muncă din
perioadă determinată în perioadă nedeterminată, în condiţiile în care aceste cadre didactice debutante şi-au continuat activitatea în aceeaşi/aceleaşi
unitate/unităţi de învăţământ în care au fost repartiza
t
2. Dacă nu ma pot titulariza în baza Art. 21, aliniatul 6 și merg la examen anul acesta, există riscul să fie scoase posturile pe care funcționez și ocupate de un canditat cu notă mai mare?
Mentionez ca am luat definitivatul in 2014. Va multumesc mult! Multa sanatate !
cadru_istorie2012
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Sep 2012, 12:48

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 27 Sep 2022, 03:51

Va salut domnul Costi,

Vreau sa va intreb daca programa pentru limba moderna 2, a ramas aceasta: Anexa 2 la Ordinul Ministrului Educatiei Nationale, nr.3393/28.02.2017? Va multumesc frumos
Este foarte important si cu atatea schimbari vreau sa stiu sigur.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori