credite transferabile

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: credite transferabile

Mesajde sportiv » 27 Oct 2021, 17:46

VioletaRuxandoiu scrie:Bună seara. Vă rog să-mi spuneți dacă diploma de licență mai poate fi transformată în credite transferabile?

Aici aveți ordinul!
https://www.edu.ro/sites/default/files/ ... C_5967.pdf
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

perioadele de suspendare a CIM

Mesajde BILBORD » 28 Oct 2021, 11:07

Domnule Costi
Va rog sa ma sprijiniti in elucidarea acestei sintagme: ”fără a lua în calcul perioadele de
suspendare a contractului individual de muncă” pentru ca nu sunt sigura daca cei 2 ani de CCC trebuie excluse din intevalul celor 5 ani școlari de activitate didactică la catedră, așa cum se precizează în OME 5967/2020.
Fiecare cadru didactic trebuie să solicite unităţii de învăţământ în care este
încadrat o adeverinţă din care să rezulte că în ultimul interval consecutiv de 5 ani
şcolari de activitate didactică la catedră, considerat de la data promovării
examenului de definitivare în învăţământ, fără a lua în calcul perioadele de
suspendare a contractului individual de muncă, în condiţiile legii, îndeplineşte
condiţia de formare continuă privind acumularea a minimum 90 de credite
profesionale transferabile.
Va multumesc
Daniela Bilbor
BILBORD
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Feb 2013, 00:31

Re: credite transferabile

Mesajde costi_52 » 28 Oct 2021, 14:13

Perioadele CCC nu constituie activitate didactică la catedră. Mai mult, pe perioadele CCC contractul de muncă se suspendă.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: credite transferabile

Mesajde LuminitaMuntean » 28 Ian 2022, 10:46

Bună ziua. Am promovat examenul pentru gr II în august 2021. În octombrie am depus dosarul pentru echivalarea creditelor transferabile și comisia a transmis (nu doar mie) că acestea se echivalează în ultimul an din cincinalul calculat după promovarea definitivatului. Conform celor spuse de cei din comisie, se vor echivala în anul școlar 2023- 2024, acela fiind ultimul an din interval în cazul meu. Eu am citit metodologia și nu am găsit această precizare. Puteți să mă lămuriți dvs?
LuminitaMuntean
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mar 2016, 09:56

Anterior

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori