Clase virtuale si legislatie privind dreptul la imagine...

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Clase virtuale si legislatie privind dreptul la imagine...

Mesajde sopy » 26 Mar 2020, 20:34

Cum obtinem acceptul parintilor pentru a crea clasa virtuala?
sopy
 
Mesaje: 42
Membru din: 18 Aug 2007, 21:28

Re: Clase virtuale si legislatie privind dreptul la imagine.

Mesajde sportiv » 27 Mar 2020, 10:33

Dar cine vă obligă la o asemenea activitate? Credeți că are vreo eficiență? La picioare de lemn degeaba facem frecții! :D Apropo: acestea nu mai funcționează nici prin unitățile școlare!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clase virtuale si legislatie privind dreptul la imagine.

Mesajde emil » 27 Mar 2020, 11:21

sopy scrie:Cum obtinem acceptul parintilor pentru a crea clasa virtuala?

Depinde de ce fel de clasă virtuală vreți să creați?
Dacă este una numai cu numele elevilor și acces comun la resurse, nu vă trebuie niciun acord. Eventual, dacă se folosesc adrese de email, elevii trebuie să aibă adrese de email valide și legale.
Dacă folosiți contact video, puteți cere dvs. perintr-un formular propriu, semnătura părinților, apoi o fotografie cu documentul semnat

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Clase virtuale si legislatie privind dreptul la imagine.

Mesajde sopy » 27 Mar 2020, 13:06

Eu nu folosesc încă platforme online. Le trimit copiilor materiale și sarcini de lucru pe baza manualului. Dacă am documente create, folosesc adresele de WhatsApp din grupul clasei. Merge și asa, dar înca n-am mers cu materia înainte. Nici nu ni s-a precizat: predam sau facem teme pt. a asigura retenția. Va mulțumesc pentru răspunsuri!
sopy
 
Mesaje: 42
Membru din: 18 Aug 2007, 21:28

Re: Clase virtuale si legislatie privind dreptul la imagine.

Mesajde emil » 27 Mar 2020, 17:09

sopy scrie:Eu nu folosesc încă platforme online. Le trimit copiilor materiale și sarcini de lucru pe baza manualului. Dacă am documente create, folosesc adresele de WhatsApp din grupul clasei. Merge și asa, dar înca n-am mers cu materia înainte. Nici nu ni s-a precizat: predam sau facem teme pt. a asigura retenția. Va mulțumesc pentru răspunsuri!

Whatsapp nu are adrese ci numere de telefon. Daca parintii si elevii au acceptat sa folositi numerele de telefon, atunci totul este ok.
Dar intrebarea dvs era despre clase virtuale... Creati un grup de whatsapp...

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Clase virtuale si legislatie privind dreptul la imagine.

Mesajde sopy » 27 Mar 2020, 18:04

Îl am de un an. Va mulțumesc pentru răspuns! Sănătate!
sopy
 
Mesaje: 42
Membru din: 18 Aug 2007, 21:28


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori