Cu privire la inghetarea anului scolar

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Cu privire la inghetarea anului scolar

Mesajde 1xyz2p » 23 Mar 2020, 12:49

Eu nu cred ca e buna ideea inghetarii anului scolar! Am mai avea 20% din programa si aceasta am putea sa o recuperam chiar si in anul scolar urmator!! Vom preda notiunile cat mai simplu posibil, astfel incat sa ne ajute mai departe. La unele chiar putem renunta, deoarece se vor relua! La clasa a VIII a, de exemplu, la matematica, am putea renunta la ecuatia de gradul al II lea, la corpurile rotunde, deoarece ele se reiau la liceu! La clasa a VII a, am putea renunta la capitolul Dependente functionale, etc. Poate si la alte obiecte este posibil asa ceva! Toate acestea, numai anul acesta!! Exista modalitati daca le cautam, dar in nici un caz INGHETAREA ANULUI SCOLAR! CAT PRIVESTE ADMITEREA LA LICEU SI FACULTATE, se pot sustine examenele din materia parcursa pana la 11 martie 2020! Sa auzim de bine!!!
1xyz2p
 
Mesaje: 11
Membru din: 14 Feb 2012, 18:10

Re: Cu privire la inghetarea anului scolar

Mesajde Ga_bi_78 » 01 Apr 2020, 16:53

Buna ziua sunt eleva in clasa a Ix a la Liceul Tehnologic Radu Negru din Galati.
Nu se va îngheța anu scolar,stati linistita.
Totu va fi bine.
Ga_bi_78
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Mar 2020, 18:39

Re: Cu privire la inghetarea anului scolar

Mesajde 1xyz2p » 02 Apr 2020, 18:52

Daca citeai tot articolul, ai fi vazut ca nu sunt de acord cu inghetarea! Ortografia ta lasa de dorit!
1xyz2p
 
Mesaje: 11
Membru din: 14 Feb 2012, 18:10

Re: Cu privire la inghetarea anului scolar

Mesajde popina » 06 Apr 2020, 17:34

Poate ar fi mai bine ca aceasta perioada (starea de urgenta) sa fie considerata vacanta, iar dupa iesirea din starea de urgenta, sa continuam. Am recupera cele 9-10 saptamani. Se pot recupera relativ usor daca vom incepe,zic si eu, din 1.06. De fapt nu recupera, ci continua anul scolar.


E o parere...

O zi buna si... stati acasa!
popina
 
Mesaje: 33
Membru din: 17 Aug 2009, 17:07


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori