Alternativa Freinet

Alternativa Freinet

Mesajde andra_peto » 09 Iun 2008, 16:46

Buna ziua tuturor!
Numele meu este Andra si sunt studenta la facultatea de Sociologie si Psihologie,specializarea:Stiintele Educatiei-PEDAGOGIE, :shock:
Anul acesta termin facultatea si si am nevoie de ajutorul vostru pentru lucrarea de licenta...
Am nevoie sa stiu daca sunt scoli in Timisoara care folosesc pedagogia Freinet si cum se numesc aceste scoli(eu nu sunt din Timisoara).Mi-ar fi de mare ajutor un nume al unei profesoare din aceste scoli sau cineva care imi poate da anumite informatii... :)
ASTEPT RASPUNS!
Si pentru oricine ma poate ajuta:MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL ANTICIPAT!
andra_peto
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Mai 2008, 17:12

Freinet

Mesajde gea » 31 Iul 2008, 21:19

"Luati legatura cu ARSM Celestin Freinet Timisoara, insp. Mariana Bandea si veti intra in posesia multor materiale pe care le avem. Suntem deschisi pentru ca la nivelul judetul;ui Timis avem Ziua metodica a alternativelor, avem Ziua claselor Freinet, avem parteneriate educationale ale copiilor din alternativa Freinet. inst. Muscalu Vasile, Scoala cu clasele I-VIII Nr. 6 Timisoara"

am gasit aceasta informatie chiar pe situl acesta...
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

freinet

Mesajde mvt » 09 Sep 2008, 08:35

Ma numesc Vasile Muscalu, institutor la Sc,...Nr.6 Timisoara, lucrez in alternativa Freinet de peste 10 ani,tel.0723519720 . Astept sa ma sunati.
mvt
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Ian 2007, 18:32

Freinet

Mesajde mvt » 09 Sep 2008, 08:39

Pentru Andra

Muscalu Vasile tel.0723 519 720
de 10 ani in alternativa
institutor la Sc.cu cls.I-VIII Nr.6 Timisoara

Contacteaza-ma. Te ajut cu ce pot.
mvt
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Ian 2007, 18:32

Freinet !

Mesajde nasa » 17 Sep 2008, 11:17

Buna ziua ,sunt profesoara cu o oarecare vechime in invatamant dar spre rusinea mea (cred ca nu sunt singura )nu stiu ce e cu aceasta forma Freinet , as fi bucuroasa si probabil in asentimentul multora sa obtin informatii din acest domeniu .
Multumesc mult , succes in noul an scolar
nasa
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mar 2006, 22:14

Mesajde ivangabriela » 27 Sep 2008, 12:42

Si eu as dori mai multe informatii despre aceasta alternativa educationala. Nu le putem gasi si pe net? Nu se pot posta aici, pe didactic?
Muzica ofera un suflet universului, aripi mintii, zbor imaginatiei si viata oricui - Platon :idea:

http://gabriela-copiiimeidragi.blogspot.com/
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

Freinet

Mesajde gea » 01 Oct 2008, 16:25

Intamplator acum cativa ani buni am participat la un curs despre alternativa Freinet. Mi s-a parut extraordinar de interesant!!!! Si f. f. nou pt mine. Insa metoda merge pt. ciclul primar. Presupune multa munca la inceput, apoi copiii sunt cei ce "lucreaza". Se autocorecteaza, se intorc la pasii anteriori singuri, daca nu au atins nivelul necesar pt. a trece la urmatorii pasi... E uimitor.

Nu-mi cereti amanunte, ca nu mai stiu aproape nimic. Am ramas insa cu impresia unei metode fermecatoare!!!

Cred ca gugalul va poate servi binisor. Dar cel mai bine e sa solicitati sa se faca in scoala/localitatea dvs un astfel de curs.
Trebuie sa fii f. temeinic, sa stii f. bine ce ai de facut pt. a lucra cu acesta metoda.
Mi-ar face placere sa asist la lectii derulate prin metoda Freinet.
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Re: Alternativa Freinet

Mesajde iulya_21 » 04 Dec 2019, 20:51

Buna seara! Sunt studenta in anul 2 la Facultatea de Stiinte ale Educatiei, Stiinte Sociale si Psihologie - Pedagogie, as dori si un model de fisa autocorectiva, un plan individual si un jurnal scoalar pentru alternative Freinet..daca ati putea sa ma ajutati..as fi recunoscatoare.. Multumesc!
email: iulya_love_21@yahoo.com
iulya_21
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Noi 2015, 16:23


Înapoi la Alternative educationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori