un copil mai nazdravan

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Mesajde karinutza0312 » 07 Sep 2008, 10:36

Nu sunt parinte, dar va raspund ca psiholog, si in calitate de copil singur la parinti. Si eu am fost un copil hiperactiv:). Foarte pe scurt, vreau sa mentionez doar 2 lucruri:

1. Este un caz ideal cel in care tatal este responsabil cu disciplinarea. In mod normal, mama e cea care ii ofera afectiune, grija, dragoste, iar tatal este figura de autoritate. Asta nu inseamna ca un rol il neaga pe celalalt, ci doar ca sunt predominante.

2. Este laudabila (spun eu) atitudinea pe care o aveti fata de a merge la psiholog, si va fi foarte bine daca faceti asta - iar, ca masura complementara, va recomand o carte excelenta, scrisa pentru parinti ca un ajutor in educatia copiilor hiperactivi: "Copilul hiperactiv si incapatanat" - Dopfner, Schurmann, Lehmkuhl, Editura RTS.
karinutza0312
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Sep 2008, 10:04

Mesajde nikostoica » 08 Sep 2008, 20:46

Nu stiu daca cineva de aici a mentzionat cat de importanta este pentru copil incurajarea si recunoasterea si valorizarea comportamentelor pozitive.
Daca acasa a inteles ca anumite lucruri se pedepsesc si altele se lauda sau se premiaza acelasi lucru se poate intampla si la gradi.
Sunt educatoare si am de cateva zile o grupa de pitici mici(2-3 ani).
Am fost avertizata de colege cu privire la un anumit copil ca ar fi un soi de pericol public ce trebuie izolat.
3 zile am stat si i-am observat comportamentul in relatia cu ceilalti copii si cu ingrijitoarele fara a corecta sau a lauda vreo actiune de-a lui.
Ce am constatat: Copilul era permanent certat si numit rau sau obraznic indiferent daca facea bine sau rau.Nu i se permitea sa intervina in jocurile copiilor si devenea agresiv.Raspundea la violentza verbala cu urlete si bataie.
Tactica aplicata pentru corectarea comportamentului: preluata de la emisiunea supernanny.
La orice lucru marunt facut bine si cu bune intentzii aplaudat si scos in evidentza in fatza grupei.
La orice lucru rau a stat pe scaunul educatoarei cate 2 minute(are 2 ani si 5 luni)-scaun pe care l-am numit scaunul de pedeapsa.
Pe scaunul de pedeapsa au stat si altzi copii ca cel in cauza sa vada ca tratamentul impus este corect si valabil pt toata lumea.
In timpul jocurilor cu grupa incerc pe cat posibil sa stau mai aproape de el sa il incurajez sa isi ajute colegii in realiza ceva,in a face schimb de jucarii.De fiecare data cand comportamentul lui este cel dorit ii spun ca este un copil bun si cuminte.
Chiar si atunci cand merge pe scaunul de pedeapsa nu ii spun ca a fost rau,doar ii explic de ce trebuie sa fie pedepsit.
La incheierea pedepsei copilul cere iertare... :) (in stilul lui ...adik " cuzee").
Eu fac asta doar de o saptamana dar deja suntem cei mai buni prieteni si am un ajutor din partea lui .
Faptul ca un copil este energic nu inseamna ca este lipsit de educatie ci ca pur si simplu are nevoie de o alta abordare.
Fiecare copil este unic.
In general tipul acesta de copil necesita un rol de lider, de coordonator.
Trebuie sa i se dea lui sarcini speciale,chiar un pic mai grele decat celorlalti,sau de coordonare a unui grup mic.Se va simtzi important si va devenii chiar protectiv cu cei pe care ii are in "subordine".Pentru el succesul echipei sale va devenii succesul propriu.
Parerea mea e ca nu avetzi de ce sa va facetzi griji in privintza sanatatzii copilului.Mai degraba in privintza etichetei care i-a fost aplicata.
Incercatzi sa discutatzi cu educatoarele poate isi vor schimba atitudinea.
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Mesajde virginiael » 02 Oct 2008, 15:36

Draga liliana...din ce ai povestit mie imi pare doar ca micutul tau are foarte multa energie. trebuie sa gasesti metode prin care el sa consume cat mai multa energie. intereseaza-te de activitati extrascolare si ocupa-i timpul liber. ai grija ca de fiecare data sa aiba ceva de facut. daca vrei sa afli cum sa gestionezi timpul liber pentru cezar iti pot da un link util [cenzurat, reclama]
Sper sa iti fie de folos! :)
virginiael
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Oct 2008, 15:20

Re: un copil mai nazdravan

Mesajde DumitruIvanov » 24 Sep 2018, 01:41

Oare cum ai rezolvat "problema"?
Trec printr-o situatie similara.. am incercat tot de la jucarii dinamice, la sport.. dar fara folos.
__________________________________________
Dumitru de la Lumea lui Fram
DumitruIvanov
 
Mesaje: 8
Membru din: 23 Noi 2016, 17:15

Re: un copil mai nazdravan

Mesajde meutza » 14 Aug 2020, 00:15

Cred ca ar putea sa ne raspunda direct Cezar.
Sa tot aiba vreo 16-17 ani acum si cel mai probabil e un adolescent ca toti ceilalti.

Pentru DumitruIvanov si cei care si-au dat cu parerea aici, va recomand Urania Cremene.
Dupa ce ascultati cateva din teoriile ei, veti intelege si de ce v-am recomandat-o.
Pasionat de informatica si pescuit
meutza
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Aug 2020, 00:07

Anterior

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori